U GALERIJSKOM PROSTORU IKA „PROMETEJ” Uticaj Dubrovčana na srednjovekovnu Srbiju
U galerijskom prostoru IKA „Prometej” juče je predstavljena knjiga istoričarke Nataše Nedeljkov „Dubrovčani kao posrednici u srednjovekovnoj trgovini između Balkana i Sredozemlja”, u izdanju Prometeja i Arhiva Vojvodine, a promociju je pratila i prigodna izložba sa mnoštvom zanimljivih informacij, ilustracija i drugih grafičkih prikaza.
U uvodnom slovu prvi čovek „Prometeja” Zoran Kolundžija istakao je potrebu da se podrže mladi naučnici i afirmiše rad naše Katedre za istoriju, da bi potom Nataša Nedeljkov imala veoma ubedljivo izlaganje o značaju Dubrovnika i Dubrovčana za srednjovekovnu Srbiju. Naime, Srbija, prevashodno bogata rudama ali i mnogim drugim dobrima, postala je u srednjem veku svojevrsni fokus Dubrovčana kao najumešnijih trgovaca i eksploatatora tog doba. Po rečima, autorke, organizovani u kolonije, Dubrovčani osnivaju kao najdominantniju sferu – trgovačke lance, uz to ostavljaju za sobom dobro razvijene zanatske grane, čime se beleži pojava ne samo rudara, već i zlatara, drvodelja, krojača, obućara, voskara i kožuhara.
„Interesantna je činjenica da su Dubrovčani poveljama izdatim od strane srpskih vladara, kakva je na primer povelja Stefana Nemanje iz 1186, ili kneza Lazara, koja postaje obrazac za sve buduće ugovorne isprave sa Dubrovčanima, bivali potpuno zaštićeni sa veoma visokim nivoom autonomije”, navodi Nataša Nedeljkov, uz napomenu da je ovo i pokazatelj koliko su srpski vladari imali razvijenu svest o značaju trgovine koja obezbeđuje potencijalni ekonomski, politički i kulturni napredak zemlje. Izložba posvećena odnosima srednjovekovne Srbije i Dubrovnika biće u galeriji „Prometej” otvorena tokom celog leta.
M. S.