ŠESTI KALEIDOSKOP KULTURE Više od mesec dana vrhunske umetnosti samo u Novom Sadu
Najznačajnija umetnička smotra u ovom delu Evrope - šesti Kaleidoskop kulture u Novom Sadu će od 7. septembra do 15. oktobra u najvažnijim prostornim legatima Evropske prestonice kulture, Distriktu i mreži kulturnih stanica, predstaviti najveća svetska umetnička imena, velikane srpske kulture i mlade stvaraoce u usponu. Tokom pet tematskih nedelja i kroz pet vrsta umetnosti, više od 1.000 umetnika i umetnica slaviće 40 dana kulture zajedništva i odgovoriti na umetnički koncept „Neraskidive veze“.
- Od mnoštva događaja do evropski prepoznatljivog programskog koncepta, Kaleidoskop je ove godine dodatno osnažen kroz umetnički koncept i poruku “Neraskidivih veza”, a svakako je po mnogo čemu u kulturi Srbije i regiona prvi, jedinstven i drugačiji - poručio je direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ Nemanja Milenković. - Ako neko i pomisli da to zvuči pretenciozno, onda može da zahvali samo umetnicima i publici koji su ga kroz redovne evaluacije na taj način razvijali. Publika direktno kreira to što se na Kaleidoskopu unapređuje svake godine i zato je on iznova inovativan, drugačiji, traži novu pažnju i zato su ocene građana tako visoke, a nadam se da će takav i ostati.
Četiri dana otvaranja Kaleidoskopa kulture predstaviće Ginisovog rekordera i jednog od najpopularnijih pijanista sveta Petera Bencea uz Vojvođanski simfonijski orkestar na Korzu 7. septembra i premijeru multimedijalnog događaja „Neraskidive veze“ u Distriktu 8. septembra, uz još dva izvođenja, 9. i 10. septembra, koji kroz pet vrsta umetnosti spaja više od 300 umetnika, praveći osvrt na sto godina Distrikta, tragom najznačajnijih umetničkih i društveno važnih događaja 20. i 21. veka.
Dobitnik Gremija i jedan od najpopularnijih yez muzičara Yejson Majls, svetski virtuoz Stefan Milenković, najznačajnija domaća i regionalna imena književnosti Matija Bećković, Muharem Bazdulj, Milica Vučković, Jasminka Petrović, ovogodišnja dobitnica NIN-ove nagrade Danica Vukićević, zatim dobitnik Prickerove nagrade, Nobelovog pandana u arhitekturi Alehandro Aravena, renomirani dizajneri Goran Edi Tadić i Slavimir Stojanović Futro, jedan od najznačajnijih mladih slikara Aleksandar Bajunović - samo su neka od imena koja će ove godine biti deo Kaleidoskopa kulture.
Violinista Stefan Milenković nije prvi put na Kaleidoskopu kulture, tako da se može reći da postaje svojevrstan domaćin ove manifestacije.
- Kaleidoskop kulture je nešto što je na najlepši mogući način neizostavno za bilo koga ko živi u Novom Sadu. Naprosto ulazite u tu jednu kupku kulture i, bez obzira na to da li nekad nemate interes prema svakom sadržaju ili čak nekad nemate vremena, neizbežno je da dođete u kontakt sa tom atmosferom koju u stvari Kaleidoskop kulture stvara. Mi kulturu možemo staviti gotovo bilo gde, ali ima nešto i u samom prostoru koji zna da uokviri neki sadržaj. Može se reći da je Kaleidoskop kulture jedan svetski festival - zaključio je violinista Stefan Milenković.
Član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić potvrdio je da Grad Novi Sad nastavlja da otvara nove prostore za kulturu, jača infrastrukturu u oblasti kulture i doprinosi njenoj decentralizaciji.
- Do sada smo otvorili devet kulturnih stanica, a danas mogu da najavim da će Mreža kulturnih stanica biti proširena - istakao je Rožić. - U sklopu ovogodišnjeg Kaleidoskopa kulture otvorićemo još dve kulturne stanice - 12. septembra u Stepanovićevu, gde će Kulturnu stanicu svečano otvoriti koncert Stefana Milenkovića, i u okviru Mađarskog kulturnog centra „Petefi Šandor“ na Telepu. Nastao u okviru priprema za godinu titule Evropske prestonice kulture i nastavljajući da postoji kao legat i nakon 2022. godine, ovaj projekat polako prerasta u tradicionalno okupljanje građana, umetnika, ustanova i institucija oko sadržaja koje zajednički kreiraju i koji na kraju doprinose ne samo bogaćenju kulturne matrice našeg grada nego i oplemenjivanju života zajednice.
Uz najznačajnija imena, publika će imati priliku da vidi do sada neviđene umetničke postavke, kao što su prva multimedijalna izložba o industrijskom nasleđu „Duh mesta“, potom izložba koja će po prvi put na jednom mestu i u tom obimu predstaviti dela velikana srpske umetnosti među kojima su Petar Lubarda, Milena Pavlović Barili, Sava Šumanović, Milan Konjević, Olja Ivanjicki, Vladimir Veličković, Marina Abramović i drugi, izložba naivnog slikarstva svetskog renomea, nesvakidašnje umetničke instalacije i drugo.
- Ja sam ovde u ime Gimnazije „Laza Kostić”, kao nastavnica scenskih umetnosti. Mi učenike učimo kako da pišu projekte jer je nas Evropska prestonica kulture naučila kako to da radimo pa sada mi to njih učimo - rekla je rediteljka predstave „Nekršteni dani“ Sonja Leštar. - Pored toga, ja stalno govorim da, ako je Sterijino pozorje zatvaranje pozorišne sezone, onda je nekako, po mom mišljenju, Kaleidoskop kulture nešto što počinje da bude otvaranje umetničke sezone. Nama je to izuzetno važno.
Kaleidoskop kulture je, kako pokazuju nezavisna istraživanja sa Univerziteta u Novom Sadu, najprepoznatljiviji i najposećeniji događaj Evropske prestonice kulture, sa najvišim ocenama publike, koji bi više od 90 odsto posetilaca ponovo posetilo, a kvalitet programa navodi se kao glavni razlog posete.
Ulaz na programe Kaleidoskopa kulture je besplatan. Više informacija o ovogodišnjoj manifestaciji moguće je pronaći na sajtu kaleidoskopkulture.com .
Partner Kaleidoskopa kulture je Erste banka, a partner multimedijalnog događaja „Neraskidive veze“ je Neoplanta.
B. Pavković