REPREZENTACIJA DOMAĆIH STVARALACA OD 20. JUNA U PARIZU Sportsko-umetnički identitet srpskog naroda
Izložba “Sport u umetnosti. Umetnost sporta” biće otvorena 20. juna u Kulturnom centru Srbije u Parizu, povodom predstojećih Olimpijskih igara. Vernisažem su obuhvaćena 44 umetnička dela i predmeta nastalih od 1858. do 2018. godine, i to radovi umetnika poput Save Šumanovića, Ivana Radovića, Petra Dobrovića, Ivana Tabakovića, Steve Todorovića, Petra Omčikusa, Dušana Todorovića, Bpjana Bema, Uroša Đurića, Tomislava Peterneka, Henrija Mura, Endija Vorhola, Saja Tvomblija, Mikelanđela Pistoleta, Gotfrida Helvajna i Džejmsa Rozenkvista.
Dela na izložbi su iz kolekcija Galerije Matice srpske, Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzeja Jugoslavije, Galerije slika “Sava Šumanović” iz Šida, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Galerije Sprske akademije nauka i umentosti i Kuće legata u Beogradu..
Po rečima upravnice GMS dr Tijane Palkovljević Bugarski, predstojeće održavanje Olimpijskih igara u Parizu, gradu umetnosti, podstaklo je srpske muzealce da svojim kolekcijama tragaju za umetničkim delima i muzejskim predmetima sa predstavama sporta i sportskih aktivnosti, kao i da kroz odabrane muzejske predmete prikažu jedan mogući pogled na sportsko-umetnički identitet srpskog naroda. “Na kraju smo napravili odabir predmeta sa željom da prestavimo sport u umetničkim delima i šta umetnost može da uči iz sporta, a sport iz umetnosti. Ideja izložbe je bila i da pokažu kako se u srpskoj umetnosti mogu pratiti sportske teme od 19. veka do rada Uroša Đurića”, reči su upravnice GMS dr Tijane Palkovljević Bugarski.
Na izložbi će putem novih modernih tehnologija biti predstavljena i najstarija predstava sporta na čuvenoj slici Prvo srpsko gimnastičko društvo iz 1858. godine slikara Stevana Todorovića iz kolekcije Narodnog muzeja Srbije. „Nema sumnje da je kao fenomen modernosti tokom dvadesetog veka sport fascinirao brojne stvaraoce. Sport je istovremeno uspeo da se izdigne iznad puke tematske preokupacije umetnika. Sport u umetnosti trasirao je put ka umetnosti sporta. Ili je možda bilo obrnuto? Upravo o ovoj dijalektici svedočiće posetioci izložbe u Parizu, a Kulturni centar Srbije biće obavezna stanica između dva sportska događaja. Jer, u Parizu se ne može bez umetnosti, čak i kada se čini da će joj sport oduzeti prvo mesto“, reči su istoričarke umetnosti dr Dijane Metlić.
Kako je najavljeno, posetioci našeg Kulturnog centra u Parizu moći će da vide i sportske rekvizite, medalje i fotografije kolekcije Muzeja Jugoslavije i umetničke fotografije iz Muzeja savremene umetnosti koje svedoće o učešću jugoslovenskih sportista na olimpijskim igrama. Direktorka Muzeja Jugoslavije Neda Knežević je rekla da će posetioce zaintrigirati razni predmeti koji se vezuju za olimpijadu, kao što su skije i reketi, a posetno fudbalska lopta sa potpisom čuvenog fudbalera Rajka Mitića. “Olimpijske vrednosti se prepliću u kulturi i sportu. To su poštovanje, prijateljstvo i izuzetnost”, poruka je Nade Knežević. Autorke izložbe su istoričarka umetnosti Simona Čupić i direktorka Muzeja savremene umjetnosti RS Sarita Vujković, koja je najavila da će nakon Pariza izložba biti predstavljena i u Banjaluci. Kako je najavljeno, na otvaranju izložbe u Parizu govoriće i predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković, kao i ministar kulture Srbije Nikola Selaković.
M. Stajić