Priznanje Muzeju savremene ymetnosti
Na svečanost održanoj u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu uručene su godišnje, sedamnaeste po redu nagrade Nacionalnog komiteta IKOM-a, međunarodnog saveta muzeja, najuspešnijim muzejima i njihovim kustosima. Nagrade su tradicionalno dodeljene u četiri kategorije.
Za Instituciju godine proglašen je Muzej savremene umetnosti u Beogradu koji je, po oceni Komisije za nagrade, iznedrio četiri izložbe u zgradi Muzeja na Ušću i šest u Salonu savremene umetnosti i ostvario izuzetne rezultate u oblasti međunarodne kulturne saradnje. Realizovao je i kontroverzno percipiranu ali izrazito značajnu i veoma posećenu izložbu/projekat „Čistač“, najveću evropsku retrospektivu opusa Marine Abramović koju je videlo 76.000 posetilaca. Pored sjajne izdavačke delatnosti (10 izložbenih kataloga) muzej se sveukupnim delovanjem ucrtao na mapu evropskih muzeja saveremene umetnosti.
Nagradu za Publikaciju godine dobila je “The Day North a Century– 1 XII 1918.” grupe autora, u izdanju Muzeja Jugoslavije, koja na jedinstven način aktuelizuje disonantne teme jugoslovenske ideje i ujedinjenja u godini obeležavanja stogodišnjice ujedinjenja Srba, Hrvata i Slovenaca. Urednici i autori kataloga, sa namerom da izbegnu jednostrani pristup, pozvali su istraživače iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Srbije da svojim radom doprinesu u sagledavanju jugoslovenske ideje. Projekat godine je “Devedesete: Rečnik migracija” autorki Simone Ognjanović i Ane Panić, kustoskinja Muzeja Jugoslavije, a predstavlja kritički osvrt na neželjenu prošlost i nasleđe koje opterećuje iznoseći na videlo društvene, kulturne, političke i ideološke dileme kroz višeugaono sagledavanje stvarnosti i aktuelnog trenutka trideset savremenih umetnika i umetničkih i aktivističkih kolektiva koji se bave temom migracija stanoviništva u Srbiju i iz Srbije devedesetih.
Za Muzejskog stručnjaka godine izabrana je dr Snežana Toševa, muzejska savetnica Muzeja nauke i tehnike iz Beograda. Ona je rezultate svojih naučnih istraživanja predstavila izložbom i pratećom naučnom publikacijom „Tragajući za inspiracijom u narodnom graditeljstvu – iz zbirki Muzeja nauke i tehnike“ u Galeriji nauke i tehnike SANU, kojom je obeležen jubilej tri decenije postojanja ovog Muzeja.
Zahvalnica za posvećeno praćenje kulture i dešavanja i oblasti muzejske delatnosti sa posebnim osvrtom na delatnost GMS dodeljena je Gorici Nikolin, novinarki Informativne redakcije Radija 021.
Osnivački odbor manifestacije Muzeji za 10 dodelio je priznanje za 2019.: Narodnom muzeju u Beogradu, Galeriji Matice srpske, Zavičajnom muzeju u Rumi, Zavičajnom muzeju – Zamak kulture, Kulturni centar Vrnjačka Banja i Narodnom muzeju Užice.
N. Popov