Principi lepote i humanizma
Obeležavanje jubileja, 170 godina trajanja, Galerija Matice srpske, posle svečanosti povodom završetka radova na rekonstrukciji zgrade, započinje otvaranjem tri izložbe tokom narednih sedam dana koje na neki način predstavljaju suštinska opredeljenja ove institucije.
U subotu, 3. juna u 20 časova biće otvara se izložba iz poklon-zbirke poznate novosadske vajarke Ivanke Acin (1925-2011). Ona je 2000. godine poklonila sedamdeset i pet umetničkih dela svojih i svog supruga, istaknutog slikara Boška Petrovića, i tako je uvrštena među dobrotvore Galerije Matice srpske. Nastavljajući plemeniti gest svoje majke njeni naslednici, Višnja i Mirko Petrović su 2013. Galeriji zaveštali 102 njena dela i tako značajno obogatili galerijsku zbirku vajarskih radova. Postavljanjem upravo ove izložbe u jubilarnoj godini ponovo se promoviše ideja dobročinstva i darivanja na kojima su Matica i njena galerija zasnovani.
Ivanka Acin je najviše radila portrete, figure u gipsu i drvetu, reljefe u drvetu, gipsu i glini. Izložene su javne skulpture, odnosno modeli koje je radila za javne spomenike u Novom Sadu, kao i one iz privatne sfere prikazane portretima njenih prijatelja i porodice. Po rečima Miroslave Žarkov, kustosa GMS, koja je autorka postavke i kataloga, Poklon-zbirka Ivanke Acin čini celovitu autorsku koncepciju i govori o razvoju likovnog izraza ove novosadske umetnice, pružajući uvid u njen opus od studentskih dana pa do poslednjih radova. .
Katalog pruža sveobuhvatan uvid u stvaralaštvo ove umetnice, a reprodukovana su i sva dela. iz zbirke. Njime je dat pregled motiva i tema koje je Ivanka Acin najčešće koristila u svom radu, kao i materijala i formi kojima je bila naklonjena. Katalog predstavlja pokušaj da se ukaže na raznovrsnost pristupa i tehničkih postupaka u radu Ivanke Acin, ali i da se pronađe zajednički imenitelj koji povezuje sve njene radove, a to su principi lepote i humanizma..
„Skulpture Ivanke Acin pokazuju raznovrsnost u stepenu stilizacije, stilovima i uticajima. Najviše interesovanja pokazala je za forme klasicističkih obeležja i za uticaje arhajske grčke i antičke umetnosti, uz naklonjenost klasično shvaćenoj lepoti ljudske figure. Svoj prepoznatljiv stil oblikovala je ne udaljavajući se od ljudskog lika i humanističkog shvatanja umetnosti. Verovala da je figura čoveka pravi izvor i inspiracija u vajarstvu. Bavila se portretom, aktom, i često je antropomorfni oblik davala skulpturama“, kaže Žarkov.
Na otvaranju ove izložbe uz upravnicu GMS dr Tijanu Palkovljević Bugarski govoriće i kustos Miroslava Žarkov, kao i ćerka Ivanke Acin, mr Višnja Petrović, koja je takođe likovna umetnica i profesorka na Akademiji umetnosti i Veliki dobrotvor GMS. Izložba traje do 15. avgusta i do tada će biti promovisan katalog, organizovano autorsko tumačenje postavke, kao i razgovor o konzervaciji skulptura.
N. Popov