Otklanjanje posledice potresa u Zagrebačkim muzejima trajaće dugo
ZAGREB: Muzejski dokumentacijski centar ocenio je da je već iz prvog pregleda sastavljenog na temelju podataka i fotodokumentacije iz zagrebačkih muzeja jasno da će sistemsko otklanjanje posledica biti dugoročan projekt, prenosi Hina.
"Vreme za hitne stručne uvide, analizu šteta i evakuaciju građe, tek je pred nama, no i ovaj sumarni pregled prijavljenih oštećenja potvrđuje koliko su zagrebački muzeji ranjivi u delu upravljanja rizicima", objavljeno je na veb stranici MDC-a.
Muzeju za umetnost i obrt najveća je pretnja urušeni deo krovišta, najviše su stradali drugi i treći sprat, restauratorske radionice specijalizirane za metal, keramiku i staklo, tekstil, slikarstvo i polikromnu skulpturu te predmeti u delu stalnog postava na drugom i trećem spratu.
Na Arheološkom muzeju, u palači Vraniczany-Dobrinović na Zrinjevcu, pojavile su se pukotine na spoljnom delu zgrade, a u unutrašnjosti široke napukline zidova i otpala građa, dok se štete u stalnom postavu i na najvrednijoj građi koja je u njemu bila izložena tek analiziraju.
"Sudeći po prvim fotografijama koje su nam kolege poslali, velik je broj predmeta oštećen, a u nekim su vitrinama krhotine, no kako su pregled zgrade, osiguravanje predmeta i popis nastale štete u toku, i korona virusa, s brojem zaposlenih svedenim na najmanju moguću meru, dimenzije gubitka biće kasnije poznate", napominju iz MDC-a.
Gornjogradska palača Amadeo, dom Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja, takođe je teško stradala u potresu. Velika su oštećenja na prvome i drugom spratu zgrade, pukotine su na plafonima i zidovima, a umetnički predmeti u nekim je vitrinama pretvoren u krš i slomljeno staklo.