OD VEČERAS DO 29. FEBRUARA 2024. IZLOŽBA DELA VASE POMORIŠCA Između tradicije i modernosti
U Galeriji Matice srpske večeras u 20 sati biće otvorena izložba posvećena Vasi Pomorišcu, umetniku koji je uspeo da klasičnu umetnost prikaže kroz optiku modernog pogleda.
Reč je o umetniku koji se jedini među srpskim slikarima prve polovine XX veka školovao u Londonu, a onda je nagrađen Srebrnom medaljom Udruženja francuskih umetnika. Umetniku koji je tokom pedeset godina stvaranja iznedrio jedinstvenu likovnost u srpskoj umetnosti i čija se dela čuvaju u brojnim privatnim kolekcijama u Evropi, ali i u državnoj kolekciji Muzeja Viktorije i Alberta u Londonu. Izložbom „Pomorišac – Vasa Pomorišac” Galerije Matice srpske zaokružiće veliki jubilej – 175 godina od osnivanja
– Kada smo prošle godine u oktobru otvarali izložbu dela Uroša Predića, najavili smo da jubilej započinjemo prvim u nizu od 11 stipendista Matice srpske, umetnika koji su zahvaljujuĐiu našoj najstarijom kulturnioj, književnoj i naučnoj instituciji stekli obrazovanje na evropskim umetničkim akademija. I sada jubilej zaokružujemo poslednjim u tom nizu, Vosom Pomorišcem, izuzetno talentovanim slikarem, po mnogo čemu osobenim a koji možda našoj javnosti nije toliko dobro poznat – reči su upravnice GMS dr Tijane Palkovljević Bugarski. – Ako se o njemu i misli, po pravilu je to u okvirima Grupe Zograf, koja je negde pokušala da spoji tradiciju srednjovekovne umetnosti sa novim idejama. A mi smo opet želeli da Vasu Pomorišca predstavimo na nov, drugačiji način, kao jedinog srpskog slikara te generacije koji se školovao u Velikoj Britaniji, slikara koji se specijalizovao za izradu vitraža, slikara koji je nekako stalno bio između tradicije i modernosti, kao izuzetno spretnog i veštog umetnika u tehničkom smislu, istovremeno i veoma raznorodnog u pogledu odabira tema. U tom smislu verujem da će ova postavka za srpsku likovnu javnost, i uopšte za sve one koji prate umetnost 20. veka, biti jedno veliko iznenađenje, tim pre što će biti u prilici da na jednom mestu vide veliki broj Pomoriščevih radova, od kojih većina nije šire poznata.
Pomoriščev umetnički put razvijao se od rodnog Modoša, preko Zagreba, Minhena i Beograda, pa sve do Londona i Pariza. O njegovoj priznatosti u svetu umetnosti svedoče brojne porudžbine i dela izvedena u različitim medijima, raznovrsne tematike i za različite potrebe – od portreta, religioznih i mitoloških kompozicija u ulju, preko istorijskih i narodnih motiva u fresko-slikarstvu, vitražima i ilustracijama za knjige, do nacrta za novčanice, ali i dobar prijem kod kritike i pozitivna mišljenja tadašnje stručne javnosti, kolega i društva uopšte.
– U želji da se ime i stvaralaštvo slikara Vase Pomorišca ponovo istaknu u javnosti i da se još jednom ukaže na njegov doprinos srpskoj umetnosti, Galerija Matice srpske u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti u Beogradu realizuje izložbu koja će predstaviti preko sto umetničkih dela zahvaljujući podršci Pomoriščevih sinova Gordana i Bojana, Narodnog muzeja Srbije, Muzeja primenjene umetnosti, Vojnog muzeja, Muzeja grada Beograda, Narodnog muzeja Zrenjanin, Narodnog muzeja Pančevo, Umetničke galerije „Nadežda Petrović“ u Čačku, Narodnog muzeja Požarevac, Narodnog muzeja Smederevska Palanka, Fonda za penziono i invalidsko osiguranje u Zrenjaninu, kao i brojnih privatnih kolekcionara. Izložbu prati istoimeni dvojezični katalog sa tekstovima kustoskinja izložbe Jelene Ognjanović i dr Ane Ereš, kao i istoričara umetnosti msr Luke Vukićevića i mr Mišele Blanuša. Izložba će biti otvorena do 29. februara 2024. godine.
M. Stajić