Objavljen novi broj Građe za proučavanje spomenika kulture Vojvodine
Iz izdavačke radionice Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture izašao je novi broj Građe za proučavanje spomenika kulture Vojvodine.
Ovaj stručni časopisa od nacionalnog značaja i u svom 35. izdanju donosi niz zanimljivih rubrika posvećenih arheologiji, arhitekturi, istoriji umetnosti, konzervaciji i restauraciji, kao i integrativnoj zaštiti kulturnih dobara.
Građu otvara temat Dragane Perovanović, Petra Stevanovića i Nede Mirković Marić posvećen zaštitnim arheološkim istraživanjima na trasi potisnog cevovoda kod Malog Iđoša, koja su pokazala da su u blizini nekadašnjih vodotokova reke Krivaje i njenih pritoka postojala sarmatska i srednjovekovna naselja. Kada je, pak, reč o tekstu Slobodana Radovanovića, koji se odnosi na brojna iskopavanja na lokalitetu Klisa kod Novog Sada, tu je u prvi plan stavljen poznosrednjovekovni horizont, dok su u fokusu članka Milana Zekovića o zaštitnim iskopavanjima na trasi gasovoda kod Srbobrana nalazi iz poznog bronzanog doba i kasnoantičkog perioda.
Poglavlje vezano za arhitekturu otvara kratka studija o inženjeru Pavlu Ninkovu, koji je, iako u osnovi geodeta, projektao i nekoliko zanimljivih stambenih objekata u Zrenjaninu, koji, kako ocenjuje autor Bojan Kojičić, „po svojim karakteristikama ne zaostaju za delima naših eminentnih graditelja”. Vesna Karavida se u svom prilogu bavila memorijalnim spomenicima i parkovima, koje je potpisao arhitekta Milorad Miša Berbakov, Ilija Grubić se fokusirao na opus arhitekte Imrea Makoveca, ali bez sumnje najintrigantniji temat ovog broja Građe posvećen je idejnom rešenju čuvenog Bogdana Bogdanovića za uređenje kompleksa Muzeja radničkog pokreta i narodne revolucije Vojvodine u Dunavskoj ulici u Novom Sadu, na prostoru između zdanja Opštinskog suda (danas Muzej Vojvodine) i Doma JNA na keju.
Iz pera Vojislava Martinova možemo da saznamo da je na javnom konkursu za podizanje same zgrade Muzeja (kasnije revolucije a danas savremene umetnosti Vojvodine), koji je raspisan 1959. godine, pristiglo je 38 radova, s tim da prva i druga nagrada nisu dodeljene, dok su dva rešenja osvojila treće mesto, među njima i projekat zagrebačkog arjitekte Ive Vitića, koji je na kraju i odabran za realizaciju. U radu konkursne komisije učestvovao je i Bogdanović, koji će potom dobiti zadatak da arhitektonski reši slobodno parkovski prostor u okružju nove zgrade, a trebalo je da bude angažovan i na unutrašnjem uređenju stalne postavke Muzeja, zajedno sa slikarima Aleksandrom Lakićem i Boškom Petrovićem.
Bogdanovićeva ideja se, međutim, nije zadržala unutar okvira „slobodnog parkovskog prostora” već je podrazumevala širi urbanistički zahvat čitavog kvarta, odnosno potez od Saborne crkve do Dunava, između Dunavske i Ulice Miloša Bajića. Istovremeno, na delu ovog prostora, po zamisli uprave Muzeja, trebalo je da se izvede i tzv. spoljna izložba, s tim da Bogdanović ovom zadatku ni pristupio rigidno, naprotiv. On se, naime, decidno suprotstavio namerama da se ovaj prostor načička trofejnim tenkovima i topovima, već su u temeljima njegovog pristupa bile različite arhitektnosno-umetničke interpretacije. Kako god, iako je, uprkos brojnim protivljenjima - pri čemu je najžešći kritičar bio vajar Jova Soldatović – Bogdanovićevo rešenje usvojeno, ono nikada nije realizovano, da bi na kraju bilo potpuno zaboravljeno. Danas o ovom ambicioznom memorijalnom kompleksu posvećenom Narodno-oslobodilačkoj borbi na tlu Vojvodine mogu da posvedoče samo malobrojne izbledele skice i tehnički crteži.
Istorija arhitekture na ovim prostorima dobila je važan prilog i kroz tekst Katarine Dobrić, Marije Silađi i Anice Draganić posvećen konkursu na temelju kojeg je izgrađena rimokatolička crkva Srca Isusovog u Futogu, podignutu na inicijativu i uz svesrdnu finansijsku podršku plemićke porodice Kotek. Na taj se konkursu javilo 18 arhitekata, što iz Budimpešte, što „provincijskih”, da bi na kraju odlučujući glas dobilo rešenje Ferenca Veningera.
U novoj Građi se takođe može saznati nešto više i o minerskom korpusu u Petrovaradinu, zahvaljujući Nenadu Šeguljevu, jednom od najprilježnijih istraživača građe o Tvrđavi, kao i o nasleđu zanatlijsko-umetničke porodice Gerendau, o čemu su pisali Vladimir Stojanović i Ištvan Šiling. Ljiljana Lazić piše o angažmanu na polju dekorativnog slikarstva poznatog novosadskog umetnika Pavela Ružičke, dok su vek od smrti slikara, fotografa i grafičara Jožefa Pehana prigodnim osvrtom obeležili Ivana Arađin i Filip Krčmar.
U Građi, koja već niz godina donosi i sažetke svih objavljenih tekstova na engleskom jeziku, ovoga puta je svoje mesto našao i teorijski rad Biserke Komnenić i Bogdana Janjuševića u celosti napisan na engleskom jeziku, koji je posvećen ekonomskim i finansijskim aspektima valorizacije kulturnog nasleđa. Poglavlje posvećeno konzervaciji i restauraciji donosi pak prilog Timee Bakonji i Žužane Korhec Pap o slikarskoj radionici Šeft iz Pešte, na ovim prostorima najpoznatijoj po zidnom slikarstvu u crkvi Svete Klare u Novom Bečeju. Ovo polje zaključuje temat, koju su potpisali Tatjana Jesretić i Vanja Jovanović, a posvećen je slikarstvu Jakova Orfelina u kontekstu konzervacije prestone ikone Isusa Hrista iz crkve Svetog Arhanđela Mihaila u Velikim Radincima.
– Ovaj časopis je otelotvorenje termina koji mi na naučnim skupovima mnogo volimo da koristimo: interdisciplinarnost. Jer, u Građi je sabran čitav niz naučno-istraživačkih radova koji pokazuju kako interdisciplinarnost izgleda u praksi. Zato ovaj časopis ima ne samo naučnu i istraživačku kompetenciju, već i praktičnu vrednost i težinu – izjavio je nedavno na obeležavanju 72. rođendana Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture član uredništva Građe dr Vladimir Baroviđ, profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, uz napomenu da se nada kako će Građa za proučavanje spomenika kulture Vojvodine u kategorizaciji naučnih publikacija u skoroj budućnosti popeti za još koji stepenik - jer to svojim kvalitetom itekako zaslužuje.
M. Stajić