KOLIKO SE PLAŠITE SMRTI? Izložba „Timor mortis: Strah od smrti“ otvorena u Etnografskom muzeju u Beogradu
Izložba "Timor Mortis: Strah od smrti” autora Saše Srećkovića otvorena je večeras pred brojnim zvanicama u Etnografskom muzeju.
Govoreći na otvaranju, pomoćnik ministra kulture Stanko Blagojević je primetio da se Srećković izložbom "dohvatio nepregledne teme, čak i teorijski", i da je "tema smrti toliko univerzalna i toliko lična".
"Ako je smrt prvi antropološki odnos, mesto na kome je čovek nastao kao ljudsko biće, onda verovatno može da opstane kao čovek samo ako pronađe nešto što je za njega gore od smrti, i da na tom orijentiru humanosti održava život", rekao je Blagojević.
Zamenica šefa misije ambasade Meksika Flor de Liz Vaskez Munjoz je poručila da izložba predstavlja doprinos predstavljanju meksičke kulture u Srbiji.
Podsetivši da tradicija proslave Dana mrtvih ima ogromnu vrednost za Meksikance, Munjoz je rekla da je to simbol, identitet i prepoznatljivosti meksičke kulture.
Izložba se sastoji, između ostalog, od srpskih nadgrobnih spomenika, krstova i amajlija, vlaškog dela sa tradicionalnim prinošenjem hrane pokojnicima, kao i meksičkog oltara koji se ukrašava za njihov Dan mrtvih sa prepoznatljivim oslikanim lobanjama.
Kako je navedeno iz Etnografskog muzeja, uz predmete iz srpske, meksičke i vlaške tradicije, koji su deo etnografske zbirke "Verovanja i običaji", predočeni su raznovrsni kulturološki i multidisciplinarni uvidi u strah od smrti i u razvoj poimanja smrti, od ranijih perioda civilizacije do danas.
Muzejski savetnik Srećković je rekao da je izabrao temu i fenomen koji nadilazi pojedinačne struke i institucije, pošto "verovatno nema čoveka koga u manjoj ili većoj meri ne pohodi (strah od smrti) i ne izaziva mu turobne misli".
"Strah od smrti je najčešće neizrečen u ljudskim odnosima, ali ima kreativni potencijal. Princ Sidarta se ne bi zamonašio i postao Buda da nema straha od smrti. On budi jednaku zebnju kod careva i moćnika, kao i kod siromašnih", naveo je Srećković.
Na otvaranju je govorila i etnolog Vesna Marjanović, a nastupili su hor Kolegijum muzikum iz Beograda i Aleksej Mikitenjko koji je na bajanu, odnosno harmonici, izveo "Dans makabr" Kamija Sen-Sansa.
Izložba traje do marta, a podržali su je Ministarstvo kulture Srbije i Ambasada Meksika.