Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Izložba „Umetnik - kolekcionar – kritičar“ u Galeriji GMS

03.09.2021. 10:20 10:22
Piše:
Foto: Milan Tucović, Borhes (2007)

NOVI SAD: Galerija Matice srpske večeras u 20 časova otvara jesenju izlagačku sezonu novom izložbom „Umetnik - Kolekcionar - Kritičar" u okviru višenedeljnog projekta „Kaleidoskop kulture“ Fondacije „Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022.“

„Kaleidoskop kulture“ ima za cilj da pokaže raznovrsnost umetnosti, ujedini različite organizacije i pojedince i pokaže kako je čitav grad umetnička scena raznovrsnih sadržaja i tema. Na tim osnovama Galerija Matice srpske, po rečima upravnice dr Tijane Palkovljević Bugarski povezala je na jednoj izložbi umetnika, kolekcionara i kritičara ukazujući na taj način na kaleidoskop muzejske delatnosti gde svaki ugao posmatranja donosi novu sliku i saznanje o važnosti i vrednosti umetnosti. Umetnosti nema bez slikara koji je stvaraju, ona nema svoju svrhu ako nema kolekcionara koji je sakupljaju, prave odabire i formiraju kolekcije, kao što to čine i muzeji, a nema trajnost bez kritičara, istoričara umetnosti, koji je tumače, valorizuju i predstavljaju javnosti. Izložba je zamišljena kao jedinstven kaleidoskop kroz koji se oni prepliću i prelamaju, stvarajući jedinstvenu predstavu o delatnosti, osobenostima i vrednostima Galerije Matice srpske, kroz istorijsko i aktuelno slikarstvo, ukazala je upravnica GMS.

Umetnik koga su odabrali da ovom izložbom predstave je Dragan Stojkov, dugogodišnji prijatelj Galerije koji je poslednjih godina poklonio svoja brojna umetnička dela. Od kolekcionara odlučili su se za Vladimira i Borku Popović iz Beograda, posvećene sakupljače crteža i radova na papiru u širokom vremenskom okviru. Izabrani kritičar je Ratomir Kulić, istoričar umetnosti, tokom četiri decenije kustos i konzervator Galerije Matice srpske koji je svojim humanističkim pristupom muzejskom poslu ostavio dubok trag u radu ove ustanove. Delo koje se predstavlja ovom izložbom njegova knjiga "Smrt umetnosti i reanimacija kulture" potvrđuje Ratomira Kulića kao široko obrazovanog muzejskog mislioca duboko zamišljenog nad brojnim pitanjima umetnosti i muzejske delatnosti. Kulić je u sebi objedinio tri delatnosti umetnika koji stvara dela, istoričara umetnosti, odnosno kutosa koji ih proučava i tumači i konzervatora koji ih štiti, obnavlja i čuva za budućnost.

Zbirka crteža i radova na papiru koja će biti predstavljena na izložbi jedna je od najboljih i umetnički najvrednijih privatnih kolekcija srpske umetnosti 19. i 20. veka koju poseduju Vladimir i Borka Popović. Po rečima dr Snežane Mišić, muzejske savetnice, jedne od autora postavke, Vladimir i Borka Popović su po vokaciji profesori, a po svom opredeljenju ljubitelji i posvećenici umetnosti koji već dve i po decenije pasionirano sakupljaju umetnička dela, a njihovu zbirku crteža odlikuje raznovrsnost autora i autorskih koncepcija, tehnika i tema, kao i širok hronološki okvir dug više od jednog veka. Među 70 izloženih dela su crteži Uroša Predića, Paje Jovanovića, Nadežde Petrović, Save Šumanovića, Ljube Ivanovića, Nedeljka Gvozdenovića, Bogdana Šuputa, Ivana Radovića, Milenka Šerbana, Mladen Josić do umetnika Mediale Leonida Šejke, Mira Glavurtić, Olje Ivanjicki, Milića od Mačve i savremenih autora Vladimira Dunjića i Milana Tucovića.

Predstavljajući delo Dragana Stojkova, jedan od autora izložbe mr Danilo Vuksanović, viši konzerator, ukazao je da je u pitanju umetnik koji je bio vezan za različite pojave u savremenoj umetnosti tokom protekle četiri decenije. Učestvovao je u brojnim segmentima kulturnog života, studirao slikarstvo kod Emilija Vedove u Veneciji, bavio se eksperimentalnim vidovima umetničke prakse, uhvatio trendove hiperrealizma, slikarski gledao kroz delo Rene Magrita, vizuelno oponirao Kazimiru Maljeviču, parafrazirao najčuveniju ljubavnu pesmu srpske književnosti "Santa Maria della Salute", snimao dokumentarni film o Milanu Konjoviću, kretao se među eminentnim ličnostima iz sveta, izlagao u svetskim centrima umetnosti, slikarski dopunio najpoznatija dela srpske književnosti i ovekovečio brojne znamenite istorijske ličnosti iz oblasti umetnosti i kulture. Na izložbi će biti predstavljeni radovi iz različitih faza njegovog stvaralaštva u likovnom i tematskom smislu. Po rečima Vuksanovića, zajednički imenitelj svih slikarskih serija Stojkova je progresija simboličkog slikovnog pisma.

O izložbi će na večerašnjem otvaranju govoriti dr Nikola Krstović, istoričar umetnosti, a otvoriće je Danijela Vanušić, pomoćnik ministra za kulturno nasleđe i digitalizaciju. Tokom trajanja izložbe, do 15. oktobra posetioce očekuje i prateći program, autorsko vođenje kao i razgovori sa kolekcionarima, umetnikom i kritičarem.

N. Popov

Piše:
Pošaljite komentar
Upravnica GMS Tijana Palkovljević Bugarski muzejski stručnjak godine

Upravnica GMS Tijana Palkovljević Bugarski muzejski stručnjak godine

19.05.2021. 20:45 20:50