Izložba Telo kao skulptura u MSUV-u
NOVI SAD: Oleg Kulik, umetik performansa i jedan od ključnih autora savremene umetničke scene Rusije priređuje samostalnu izložbu “Merry-go-round” koja se otvara večeras u 20 časova u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (Dunavska 37).
Otvaranju će sat ranije prethoditi autorsko vođenje kroz izložbu. Ovaj umetnik je već gostovao u MSUV kada je 2017. u okviru međunarodne izložbe “MIG21” premijerno izveo performans “Fontana”, a sad se prvi put u Srbiji predstavlja samostalnom retrospektivnom izložbom.
Postavku čine njegove antologijske akcije iz 1990-ih i čuveni amblematski performansi iz serije Besni pas, Grizem Ameriku, Amerika me grize, foto-kolaži iz 2000-ih, kao i novi koncept realizovan kroz Master klas – performans u kojem su pozvani da učestvuju studenti vajarstva i ostali zainteresovani za saradnju s autorom.
Predstavljajući svoj umetnički put Kulik ukazuje da je na početku radio prozirne figurativne skulpture od stakla koje se nikom nisu sviđale. Zatim je postao izvođač/performer, napravio je ogroman skandal sa čovekom koji ulazi u ulogu psa, dobio je priliku u Deitć projektu, i nakon toga osetio je slobodu da nastavi kao umetnik.
Performansi koji na ovoj retrospektivi budu predstavljeni odnose se na period vajarstva sa kojim je i započeo svoje umetničko stvaralaštvo početkom 1980-ih. Zato posmatra svoje performanse kao vajar i kako objašnjava može da vidi nove aspekte tela koje je kao skulptura što ga sada interesuje, a ranije mu je bilo zanimljivo telo u situacijama.
Oleg Kulik (Kijev, 1961) smatra se jednim od osnivača akcionizma u postsovjetskoj Rusiji. Kroz svoj rad istražuje odnos politike i moći, emocionalne i fizičke aspekte odnosa između ljudi i životinja, normalnosti i devijacije, kiča i umetnosti. Diplomirao je na Kraljevskoj umetničkoj školi 1979, a karijeru je počeo kao kustos u galeriji Regina u Moskvi, gde su njegove nekonvencionalne izložbe odmah privukle pažnju. Od 2000-ih godina, pretežno se bavi tehnikama kao što su foto-kolaž, vajarske instalacije, pikturalna umetnost i performans. Učestvovao je na mnogim međunarodnim projektima kao što je Venecijansko bijenale, festival Manifesta, a njegova dela se čuvaju u muzejskim kolekcijama širom sveta. Dobitnik je brojnih međunarodnih nagrada, kao i medalje Zaslužni Ruske akademije umetnosti.
Izložba, čiji je kustos Sanja Kojić Mladenov, se realizuje u okviru međunarodnog projekta Risk ćange (rizikuj promene), podržanog od strane programa Evropske unije "Kreativna Evropa", a traje do 20. maja.
N. Popov