Izložba "Roma Aetarna" 17. marta u Muzeju grada Novog Sada
NOVI SAD: Remek dela rimskog vajarstva biće predstavljena na jedinstvenoj izložbi pod nazivom "Roma Aetarna" (Večni Rim) koja će biti otvorena 17. marta u 18.30 časova u Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada i trajaće do 30. aprila, najavili su organizatori.
Dela dolaze iz Fondacije Dino i Ernesta Santareli, društveno-korisne neprofitne organizacije koja je nastala sa ciljem da podstiče istraživanje i širenje znanja iz istorije umetnosti i istorije Rima u Italiji i inostranstvu, a kustoskinja je Danijela Riči.
Izložbu organizuju Glocal Project Consulting, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i Muzej grada Novog Sada, pod pokroviteljstvom Ambasade Republike Italije u Beogradu i Grada Novog Sada, uz podršku Banke Inteza.
U katalogu izložbe piše da postavka vodi posetioce kroz 19 vekova istorije rimskog kolekcionarstva kroz 33 umetnička dela raspoređena hronološkim redom od I veka p.n.e. do XVIII veka n.e.
Skulpture, uglavnom od mermera, alabastera i porfira koje na reprezentativan način prikazuju razvoj umetnosti i stilskih pravaca u Rimu, podeljene su na portrete istorijskih ličnosti ili životinja i portrete paganskih božanstava, satira ili svetih božanstava.
Izložba, između ostalog, sadrži: portret kraljice Kleopatre VII, portret Ulpije Felicitas koji je verovatno bio deo nadgrobnog spomenika, niz muških bista, zatim tu se nalazi glava palmirskog sveštenika svrstana među najbolje skulpture Palmire.
Posetioci mogu videti i monumentalnu konjaničku statuu orijentalnog strelca, dve skulpture životinja: psa koji leži od žutog mermera, izrađenog po uzoru na sličnu skulpturu iz V veka p.n.e. koja se čuva u Akropoljskom muzeju u Atini, i vepra koji je pripadao rimskom nadgrobnom spomeniku.
Biće izloženi i portreti Didija Đulijana i kardinala Marcija Đinetija, statua boginje Dijane od mermera u boji, veličanstvena Vestalka od alžirskog alabastera i pozlaćene bronze i velika statua Bahusa čiju je restauraciju realizovao neki od Berninijevih saradnika u XVII veku.
Zatim je tu i ženski torzo Viktorije ili Nike sa Dionisovom glavom na bogatoj osnovi od mermera u boji tipičan za rimsko kolekcionarstvo XVII veka. Slede dela religioznog karaktera poput Bogorodice sa detetom Gregorija di Lorenca, Arhanđela Gabrijela i euharističkog ćivota iz radionice porodice Gađini, koja je stvarala u Tičinu, Đenovi i naposletku na Siciliji.
Izložba se završava statuom Apostola Svetog Bartolomeja.
Ova jedinstvena figura potiče iz ikonografske tradicije koja se javlja u drugoj polovini XVI veka sa prvim naučnim publikacijama koje istražuju anatomiju ljudskog tela.
Ova izložba je imala prvo predstavljanje 2012. godine u Palati Šara u Rimu.
Pre postavke u Novom Sadu, izložba je gostovala u Narodnom muzeju Slovenije u Ljubljani i u Narodnom muzeju Gruzije u Tbilisiju, a nakon Beograda biće održana u Buenos Ajresu, Montevideu i Seulu.