Dan Galerije Matice srpske u Budimpešti i Novom Sadu
Galerija Matice srpske nizom programa tokom ove godine obeležava 170 godina trajanja koje je započeto 1.juna predstavljanjem obnovljene fasade i rekonstrukcijom zgrade na Trgu galerije i nastavljeno bogatom izložbenom i programskom delatnošću.
Centralne svečanosti obeležavanja ovog jubileja održaće se u subotu 14. oktobra u Budimpešti i u sredu ,18. oktobra u Novom Sadu kada se proslavlja i Dan Galerije.
Svečanost koju Matičina galerija priređuje u saradnji Srpskom pravoslavnom eparhijom budimskom održaće se u Svečanoj sali Tekelijanuma u kojoj je upravo 14. oktobra 1847. na sedici Upravnog odbora Matice srpske doneta odluka da se osnuje Srpska narodna zbirka ili Muzeum u kome bi se prikupljali svi oni predmeti značajni za istoriju srpskog naroda. Posle toga, 1864. Matica srpska je preseljena iz Pešte u Novi Sad, 1933. Muzej je prvi put otvoren za javnost, 1947. u promenjenim društvenim okolnostima Matica je odlučila da zadrži samo najznačajniju kolekciju umetničkih dela, a da ostale zbrike ustupi novoosnovanom Vojvođanskom muzeju i tada je dobila naziv Galerija Matice srpske, a 1958. preseljena je u sadašnju zgradu.
Po rečima upravnice dr Tijane Palkovljević Bugarski Galerija neguje kontinuitet tih ideja začetih 1847. u Budimpešti što pokazuje i izložba sa kojom obeležava ovaj jubilej “Arsenije Teodorović i ikonostas Srpske crkve u Budimu”. U pitanju je petogodišnji projekat, koji su zajednički realizovali Galerija Matice srpske, Muzej eparhije Budimske i Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture, na konzervaciji i restauraciji ikonostasa Arsenija Teodorovića za srpsku crkvu u Budimu koja je stradala u bombardovanju Budimpešte 1945, srušena je 1949, a ikonostas je tada rasparčan i ikone razdvojene i pohranjene na različitim mestima. Nakon obimnog projekta konzervacije i restauracije, koji je trajao od 2013. do 2017. ove godine će prvi put biti predstavljen kao celina.
“Na ovaj način želimo da pokažemo da iste ideje negujemo i danas kao i peštanski Srbi koji su osnovali Matičinu galeriju 1847, da se kulturni identitet jednog naroda pre svega gradi prikupljanjem, pročuvanjem i prezentacijom kulturnog nasleđa kao i podsticanjem savremenog umetničkog stvaralaštva, što je i danas naš osnovni cilj”, ukazuje upravnica GMS.
Na svečanosti u Tekelijanumu govoriće vladika budimski Lukijan, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, državni sekretar pri Ministarstvu za ljudske resurse odgovoran za verske i nacionalne zajednice i veze sa civilnim društvom Mikloš Šoltes, predstavnik srpske zajednice u Mađarskom parlamentu Ljubomir Aleksov i Upravnica GMS dr Tijana Palkovljević Bugarski.
Za vizuelni identitet ove svečanosti odabrana je alegorijska kompozicija, Demetra privodi učenika Atini Paladi, sa fasade stare zgrade Tekelijanuma, redizajnirana i primenjena na Plaketama izrađenim povodom jubileja, a koje će u subotu biti uručene svima onima koji su pomogli Galeriji Matice srpske u dugogodišnjem radu na zaštiti kulturnog nasleđa u Mađarskoj.
Deo proslave jubileja čini i izložba digitalnih printova na platnu Srpska umetnost u deset slika sa remek delima srpske umetnosti u periodu od 18. do 20. veka koji će biti poklonjeni Tekelijanumu koje je i danas kako je to zamislio veliki dobrotvor Sava Tekelija mesto obrazovanja mladih Srba.
N.Popov
Izložba Arsenija Teodorovića povodom Dana GMS
Galerija Matice srpske u sredu, 18. oktobra obeležava svoj Dan Svečanom sednicom i izložbom posvećenom jednom od najznačajnijih srpskih slikara na prelazu 18. na 19. vek Arseniju Teodorovića i njegovom poslednjem ikonstasu koje čine 73 ikone iz nekadašnje Srpske crkve u Budimu srušene 1949. nakon što je oštećena u bombardovanju u Drugom svetskom ratu. Sačuvane su sve ikone sa ikonostasa, 68 i pet koje su bile u crkvi, a nažalost veliki deo duboreza nije. Sve one su prošle obimnu konzervaciju i restauraciju, a na čelu velikog tima stručnjaka bila je dr Daniela Korolija Crkvenjakov, pomoćnik upravnika GMS. Posle izložbe u zgradi Galerije MS koja će trajati do jula naredne godine, ona će gostovati u Istorijskom muzeju Budmipešte i, konačno, postati deo postavke novog Muzeja Eparhije budimske u Sentandreji u zgradi nekadašnje Preparandije koji treba da se završi do kraja 2018. ili 2019.