Antologijska edicija „Deset vekova srpske književnosti“ - mapa srpskog duhovnog, književnog i kulturnog prostora
Antologijska edicija „Deset vekova srpske književnosti“ nadilazi okvire nacionalne književnosti i kulture i predstavlja nacionalno pregnuće od izuzetnog značaja rekla pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Dragani Milošević.
Uručivanjem stote knjige iz Antologijske edicije „Deset vekova srpske književnosti“ pokrajinskom sekretaru za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragani Milošević, danas je u Matici srpskoj, njen Izdavački centar, još jednom izrazio zahvalnost na podršci Pokrajinskoj vladi i promovisao ovaj nesvakidašnji poduhvat, koji kako i sama sekretar Milošević kaže, nadilazi okvire nacionalne književnosti i kulture i predstavlja nacionalno pregnuće od izuzetnog značaja.
Dragana Milošević je, ovom prilikom, izjavila da je u državnom smislu naša istorija, nažalost, obeležena je brojnim okupacijama, ratovima, stradanjima kroz vekove i istakla da su vera i reč stubovi našeg opstanka i trajanja, uprkos svim iskušenjima.
„Osam vekova autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve, koju upravo ove godine obeležavamo,“ istakla je Miloševićeva, „jeste dovoljan dokaz o istrajnosti u veri, a kada je reč o jačini reči, pisane naročito, onda je upravo u Antologiji čije deseto kolo je pred nama i dokaz da sve ono što je kroz deset vekova činilo tu spasonosnu reč i sačuvamo, u čemu posebnu zahvalnost dugujemo Izdavačkom centru Matice srpske“.
Kako je sekretar Milošević naglasila, važnost edicije je tim veća i snažnija, što je i njena književna i kulturna srazmera neizreciva i zbog svega toga imamo dovoljno razloga za samopoštovanje i ponos i tim pre je naša obaveza kao Pokrajinske vlade i resornog sekretarijata da i u daljim delatnostima Matice srpske, njene Biblioteke i Izdavačkog centra nastavimo sa snažnom podrškom, koja nije samo za vreme u kojem živimo, koliko je i za buduće generacije.
Ispred Matice srpske reči zahvalnosti uputio je predsednik prof. dr Dragan Stanić, dok je akademik dr Miro Vuksanović, kao glavni urednik edicije govorio o njenom vanvremenskom značaju.
Podsećajući na činjenicu da antologijska edicija nema samo literarni, već i istorijski, kulturološki, leksički, prosvetiteljski, nacionalni i duhovni značaj, dr Vuksanović je naglasio da ona predstavlja svojevrsnu mapu srpske književnosti u deset vekova sadržanu i da se njen izbor nastavlja.
O značaju edicije govorili su i predsednik Skupštine Izdavačkog centra Matice srpske prof. dr Mato Pižurica, profesori emeritusi dr Marija Kleut i dr Slavko Gordić. Svečanosti je prisustvovala i mr Katarina Kovačević, podsekretar u Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.