Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SRBIJA DOŠLA U POSED VREDNE ISTORIJSKE GRAĐE Selaković: Otkupljena pisma koja su razmenili Mileva Marić i Albert Ajnštajn

13.12.2024. 10:33 10:56
Piše:
Izvor:
Tanjug/Dnevnik
selakovic
Foto: TANJUG/ Ministarstvo kulture

BEOGRAD: Ministar kulture Nikola Selaković izjavio je danas da otkupljena pisma koje su razmenili naučnici Mileva Marić i Albert Ajnštajn predstavljaju vrednu arhivsku građu od koje će u okviru Državnog arhiva Srbije biti formiran lični fond znamenite naučnice i naglasio da je zaštita baštine i sakupljanje srpskog blaga po svetu jedan od imperativa.

Selaković je za Tanjug rekao da je uz sveobuhvatnu podršku predsednika Republike i predsednika Vlade i uz dobru saradnju sa Ministarstvom finansija, Ministarstvo Kulture kod aukcijske kuće Kristiz u Londonu otkupilo 43 autogramska pisma Alberta Ajnštajna i 10 pisama Mileve Marić Ajnštajn upućenih Albertu, odnosno ukupno 177 rukopisnih stranica.

Upravo je vrednost ove građe koju smo otkupili i koja dolazi u Srbiju u tome što će to biti najobimnija građa koju ćemo posedovati o Milevi Marić Ajnštajn, njenom radu i njenoj ličnosti, rekao je Selaković.

Naveo je da je u otkupljenim pismima lična prepiska Mileve i Alberta Ajnštajna koja govori o njihovim intimnim odnosima, ali i o Milevinom uticaju na formiranju Ajnštajnove naučne misli.

Takođe, u okviru te građe otkupljena je i potvrda o sklapanju braka dvoje naučnika, kao i dokument o kazni koju su švajcarske vlasti izrekle Ajnštajnu zbog nelegalnog boravka na teritoriji te zemlje. 

Selaković je istakao da je otkupljena građa više nego dovoljna da se u okviru Državnog arhiva Srbije formira lični fond Mileve Marić Ajnštajn, znamenite Srpkinje, matematičarke i fizičarke, verovatno i najznačajnije u nauci u periodu u kojem je živela. 

Sledeće godine je veliki jubilej -150. godišnjica rođenja naše velike naučne dive i nema lepšeg načina da se pripremimo za tu proslavu nego što je otkup građe, koja više neće biti u privatnim rukama, već u posedu naše države, rekao je Selaković.

Naveo je da je tim činom Ministarstvo kulture zaokružilo ovogodišnje delovanje na polju otkupa i povratka srpskih kulturnih dobara u otadžbinu i dodao da će to biti nastavljeno i u narednim godinama. 

Ministar je istakao da je, osim promovisanja srpskog kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva,  jedno od najvažnijih delovanja Ministarstva kulture sakupljanje srpske kulturne baštine koja se silom prilika, istorijskih okolnosti i burnih događaja kroz koje su i naša država i naš narod prolazili u prethodnim vekovima našla van naših granica.

Foto: Mileva i Albert Ajnštajn, foto: Youtube Printscreen

"Danas, kada Srbija zahvaljujući ozbiljnoj i odgovornoj državnoj i ekonomskoj politici koju sprovodi predsednik Srbije i koju prati Vlada, ostvaruje ozbiljan ekonomski napredak, to svakako ima uticaja i na polju kulture, a na polju zaštite naše baštine, sakupljanje našeg blaga po svetu jedan od naših imperativa", rekao je Selaković.

Istakao je da je Mileva Marić Ajnštajn pionir među Srpkinjama u bavljenju naukom u vreme kada je, kako kaže, ženama bilo veoma teško da se obrazuju, a pogotovo u oblastima koje nisu donosile vidljivu, neposrednu korist.

"Samim tim je avangarda koju predstavlja njena ličnost za nas još veća i naš ponos je samim tim još veći. Toliko je toga nama nepoznato o Milevi Marić i uveren sam da ćemo biti u prilici da još nešto nabavimo vezano za nju", rekao je Selaković.

Dodao je da je Ministarstvo podržalo projekat rekonstrukcije kuće Mileve Marić Ajnštajn u Rumi i da će cela naredna godina biti posvećena naučnici o kojoj, kako kaže, treba da govorimo o kao o srpskoj Mariji Kiri. 

Selaković je rekao da se vođenjem kulturne politike koja se odnosi na rasvetljavanje znamenitih ličnosti koji su ostavili ozbiljan trag u nauci, kulturi i umetnosti ukazuje na sistem vrednosti koji u našem narodu i te kako postoji, a koji treba afirmisati i prikazati budućim generacijama.

"To jeste priča o prošlosti, ali je priča o prošlosti koja nam otvara neke vidike u budućnosti. Ako je Mileva Marić, devojka iz naših vojvođanskih krajeva, uspela pre više od jednog veka, šta to danas stoji na putu novim generacijama da se ostvare na još veći i bolji način. Mileva je to radila u drugoj, tuđoj državi, a danas imamo našu državu koja nam pruža mogućnost da se slobodno obrazujemo, razvijamo i da težimo velikim ciljevima", rekao je Selaković.

Izvor:
Tanjug/Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar