Vinilno reizdanje albuma „Simić kvarteta”
Uprkos sveopštoj sumornoj i depresivnoj atmosferi, kraj osamdesetih i devedesete godine ostaće upamćeni po procvatu novosadske rok scene, sa pojavom brojnih novih bendova, koji su svojom muzikom i originalnošću uveliko prevazišli lokalne okvire, stičući ozbiljnu i zasluženu reputaciju na širim jugoslovenskim prostorima.
U tom generacijski raznorodnom i stilski vrlo šarolikom mnoštvu značajnih grupa od “Lune”, “La strade”, “Laboratorije zvuka”, “Pekinške patke”, “Obojenog programa” do “Lav hantersa” i “Ateist repa”, posebno mesto pripada grupi “Simić kvartet”, koja je svojim pesmama osvojila publiku, nailazeći takođe na pohvale kritičara.
A “Simić kvartet” je po mnogo čemu bio neobičan bend, čiji počeci sežu od polovine osamdesetih, kada su trojica drugova iz školskih klupa, Dušan Šević, Nenad Teofanov i Stevan Lozić, počeli zajedno da sviraju, a nešto kasnije i da komponuju. Premda je to u početku delovalo tek kao neobavezni srednjoškolski hobi, ispostavilo se da je stvar ipak malo ozbiljnija, tako da su pesme koje su nastajale na njihovim probama zainteresovale i širi auditorijum. Od prvobitne fascinacije džezom, članovi benda su se u svojim pesmama vremenom sve više okretali nekoj sopstvenoj verziji melodičnog roka, u kojoj su se skladno prožimale reminiscencije džeza, maštoviti instrumentalni aranžmani i višeglasno pevanje.
Njihove numere, sa tekstovima na engleskom jeziku (uz tekstove koje su sami pisali, članovi benda komponovali su i muziku na stihove Vodsvorta, Blejka i Kilmera), nekad melanholične a ponekad rokerski poletne i snažne, zvučale su kao potpuno samosvojna, opuštena i originalna ovdašnja verzija brit-popa. Kada su na podstrek i uz pomoć Milana Mumina iz “Hantersa” Steva, Dušan i Nenad dobili priliku da svoje pesme snime u Studiju M, priča o uspehu “Simić kvarteta” mogla je da počne. Trojici originalnih članova na snimanju se pridružilo još desetak muzičara, od prijatelja iz drugih domaćih bendova do klasičnih muzičara, koji su se svi zajednički svojski potrudili da prvobitno nastalim akustičarskim verzijama ovih numera, čiji je autor najčešće bio Dušan Šević, daju nove, raskošne zvučne dimenzije.
Album “Simić kvarteta” sa naslovom “Trees” objavljen 1999. godine u produkciji Radija 021 predstavio je publici izbor od sedamnaest pesama, od vedrih i razigranih “She is” i “Cherry Ann”, koje su vrlo brzo stigle na lokalne top-liste i postale hitovi, do slojevitijih tema poput “The Garden of Love”, “Colours”, “Tuna Sandwich” i dve verzije pesme “Trees”, komponovane na tekst američkog pesnika Yojsa Kilmera sa stihovima u približnom prevodu: “Mislim da nikada neću videti pesmu lepu kao drvo”, koji precizno upućuju na svojevrsnu autorsku poetiku članova benda. Zahvaljujući ovom disku, “Simić kvartet” je vrlo brzo uvršten u red cenjenih novosadskih bendova, čiju su rastuću reputaciju još više isticali zapaženi koncertni nastupi, pretežno u Novom Sadu i u drugim gradovima Vojvodine. A svojevrstan dokaz tadašnjeg renomea “Simić kvarteta” je i činjenica da je ovaj sastav bio jedan od retkih domaćih bendova koji je nastupao na velikom Pepsi Siget festivalu u Budimpešti.
Međutim, sticajem okolnosti, “Simić kvartet” je početkom dvehiljaditih prestao da nastupa, članovi benda su se razišli i posvetili svojim profesijama. Zbog toga ni planirani drugi studijski album benda, čije snimanje je već započelo, nije ugledao svetlost dana, a muzika “Simić kvarteta”ostala je da podseća na ovaj sjajan bend, koji na žalost nije uspeo u potpunosti da prikaže svoje velike i nesumnjive potencijale.
Povodom dvadesetogodišnjice od objavljivanja albuma “Trees” članovi nekadašnjeg “Simić kvarteta” nedavno su se ponovo okupili sa idejom da ovaj mali jubilej obeleže obnovljenim izdanjem svoga prvenca. Reizdanje ovog albuma sa naslovom “Trees revisited”, štampano je ovoga puta na vinilnoj longplejki, na kojoj se nalazi dvanaest remasterizovanih numera sa prvog albuma, uz dve novoobjavljene teme “Chelsea Rose” i “December at Yase” koje su svojevremeno snimljene tokom priprema za objavljivanje drugog studijskog albuma grupe. I u toj novoj, vinilnoj verziji albuma “Trees revisited” pesme ovog benda i danas zvuče sveže, uzbudljivo i atraktivno, što svedoči o izuzetnom kvalitetu muzičkog opusa “Simić kvarteta” kojem sigurno pripada vidno mesto u nekoj budućoj imaginarnoj antologiji domaće rok muzike.
B. H.