Muzičko leto na Balkanu: Venecuelanski El sistem i kod nas
Nezapažen u medijima, iako su koncerti umetničke muzike, ako izuzmemo festivalske događaje, u ovim vrelim letnjim danima prava retkost, protekao je novi projekat Beogradskih simfoničara.
Na sreću, Svečana sala Centralnog doma Vojske Srbije bila je prepuna, a atmosfera u kojoj su rezulate svog rada na koncertu naslovljenom kao „Muzičko leto na Balkanu“ prikazali polaznici Prve internacionalne dirigentske radionice, izuzetno prijatna i podsticajna.
Svojevrsni majstorski kurs u organizaciji Ambasade Venecuele, Ministarstva odbrane Republike Srbije i Beogradskih simfoničara, osmišljen i vođen po idejama pokreta „El sistema“, poniklog u Venecueli, okupio je devetoro dirigenata iz različitih zemalja, s kojima su nedelju dana radili predavač i inicijator projekta Herardo Estrada (Venecuela) i dirigent Jurij Galijas (Belorusija). Zahvaljujući inicijativi svestranog umetnika Rikarda Lukea, sjajnog predstavnika plejade uglednih muzičara stasalih u prvoj generaciji mladih Venecuelanaca odgajanih po principima ovog jedinstvenog socijalno-obrazovnog pokreta, odavno priznatog u celom svetu, a posebno učešću i svesrdnom zalaganju orkestra Beogradski simfoničari, projekat „El sistema” je prvi put ostvaren i u Beogradu.
Da je visoka i bezrezervna podrška ovom poduhvatu itekako zaslužena, pokazali su svojim prisustvom i venecuelanski ambasador u Srbiji, Dimas Alvarenga Guera i još nekolicina predstavnika diplomatskog kora. Pored zadovoljstva poznanstva s dirigentima iz Portugalije (Žoaoa Domingosa Rakela), Argentine (Maurisija Godoja i Mirte Soto), Meksika (Beatriz Tamez), Kolumbije (Luisa Fernanda Pulgarina), Španije (Miguela Anhela Risuena, Beatriz Prieto i Kristobala Del Kampa) i Hondurasa (Oskara Davida Činčile), pretežno mlađe generacije, koji su od reda (većina s već prethodnim iskustvom) prikazali odličnu spremnost i promišljeni pristup saradnji s orkestrom, poseban utisak ostavili su upravo Beogradski simfoničari koji su svim svojim grupama dali ujednačeni doprinos ukupnom interpretativnom rezultatu.
Rikardo Luke bio je član nacionalnog omladinskog orkestra Venecuele, kasnije se školovao na moskovskom Konzarvatorijumu „Čajkovski“, a danas je prvi fagotista Zagrebačke filharmonije. Šire je, inače, poznat kao pevač južno-američke i latino-yez muzike, koji je godinama bio zaštitni znak zagrebačkog sastava „Kubizmo”.
U ovoj prilici program je sadržao stavove iz Betovenove Osme simfonije i Hajdnove Simfonije br. 94 („Iznenađenje“), nekoliko uvertira i popularni Sibelijusov „Tužni valcer“, te Vivaldijev Koncert za fagot u a-molu (s izvanrednim solistom Rikardom Lukeom) , u suštini kompozicije poznatijeg repertoara. U celini nadahnuto orkestarsko muziciranje i očigledan trud da se u svakoj tački „pomogne“ u ostvarivanju zaokruženih izvođenja manje ili više iskusnih dirigenata, skladan gudački i odličan duvački korpus (zapaženih solističkih istupa), sigurno koncertmajstorsko vođstvo mlade violinistkinje Milice Žugić, odigrali su izvrsno svoje uloge u sveukupnoj tonskoj slici, a dirigenti pažljivo, neki i „slobodnije“ vodili jednočasovno sviranje, trudeći se da se prikažu u najboljem svetlu.
Nama je i ovaj susret s Beogradskim simfoničarima, koje smo nekoliko puta pratili na podijumima Kolarčeve zadužbine, „Madlenianuma“ i novosadske Sinagoge, pokazao da ovaj poletni mladi orkestar koji već petu godinu izuzetno profesionalno radi pod vođstvom svog, takođe mladog šefa-dirigenta Radana Jovanovića, zaslužuje veće angažovanje u domaćoj sredini. Potvrdiće to, sigurni smo, i na završnom koncertu polaznika 2. Beogradskog međunarodnog majstorskog kursa dirigovanja, koji je u ovom izdanju vodio profesor Kolin Meters (s Kraljevskog muzičkog koleya u Londonu), koji će se održati sutra, 28.avgusta, u Kolarčevoj zadužbini, s kompozicijama Prokofjeva, Mocarta i Mendelsona.
Marija Adamov