Koncert „Jedan na jedan“ u Poklon zbirci Rajka Mamuzića
Jedinstveni koncert „Jedan na jedan“ za posetioce stalne postavke Poklon zbirke Rajka Mamuzića, savršena je prilika da ljubitelji umetnosti otkriju svoj muzički profil zahvaljujući budnom oku, mozgu i duši profesora muzike Živana Popovića koji će inspirisan umetničkim delima, ali prvenstveno samim posetiocem, odsvirati dve do tri kompozicije prilagođene baš za njega ili nju u tom trenutku i prostoru.
Kustos Poklon zbirke Jovanka Stolić kaže da je inspiracija za jedinstveni koncert potekla od prakse svetskih muzičkih kuća koje su u uslovima pandemije koronavirusom organizovale koncert namenjen samo jednoj osobi, kojoj su se u potpunosti posvetili.
- To nas je podstaklo da mi, kao muzejska institucija, ugostimo muzičara mladog Živana Popovića, inače vernog pratioca svih dešavanja u Poklon zbirci, da ponudi muzičku podlogu za stručno vođenje kroz zbirku. Vodič u Poklon zbirci, Nemanja Vučetić će posetiocima biti na raspolaganju za sva pitanja u vezi sa stvaralaštvom koje se čuva u Poklon zbirci, kao i pitanja u vezi kolekcionara Rajka Mamuzića. Živan Popović će pokušati da tu osobu nagradi sa muzičkim profilom do kojeg je došao na osnovu posmatranja te ličnosti kao i njenog odabira dela sa stalne postavke - objasnila je kustos Jovanka Stolić.
Posetiocima su na raspolaganju dela sa stalne postavke, čiji su autori umetnici prve posleratne generacije poput Miodraga Miće Popovića, Ljubice Sokić, Petra Omčikusa, Jovana Soldatovića i mnogih drugih. To su dela u kojima su vršena istraživanja u oblasti plošnog slikarstva, geometrizacije, eksperimetisanja sa srednjovekovnom umetnošću, u oblasti apstrakcije, enformela, a njihov doživljaj pokušaće da uhvati na klavijaturama profesor muzike Živan Popović, inače horski dirigent koji svira bubnjeve u sastavu „Josip A Lisac” i drži muzičke radionice za decu u jednom privatnom vrtiću.
- S obzirom da nikada nisam bio u prilici da učestvujem u sličnom događaju, prva reakcija na ovu ideju je bila vrlo uzbuđujuća. Upoznat sam sa činjenicom da se u svetu ovaj vid spajanja slike i zvuka u vidu performansa praktikuje, ali nisam imao saznanja da polako dolazi i kod nas i to me izuzetno raduje - rekao je Živan Popović koji je u nekoliko navrata odlazio u galeriju i detaljno proučavao izložbene slike prostora u kome će svirati.
- Pokušao sam da „uđem” u sliku, da je potpuno doživim - vizuelno, emotivno, estetski i epohalno, u zavisnosti u kom periodu je nastala, a zatim da kroz određene muzičke stilove - klasičnu, popularnu i filmsku muziku oživim određenu sliku - objasnio je Popović ovaj proces dodajući da odabir kompozicija zavisi od energije posetioca, a potom i od toga kraj koje slike zastane.
- Potrudim se da se osetim energiju same osobe koja ulazi u izložbeni prostor i tako prilagodim kompoziciju za nju. Vrlo je bitno i kako ta osoba hoda kroz prostor, da li užurbano posmatra umetnička dela i ispred koje slike zastane malo duže. U tim trenucima određujem šta ću svirati. Muzika treba da opiše sliku, a i trenutni emotivno-psihološki doživljaj posetioca - kaže Popović i potvrđuje da se zaista oseti energija posetilaca.
- Posetilac u tim trenucima treba da bude prirodan i da se potpuno prepusti doživljaju slike i notama koje su mu posvećene. Pre nego započnem sviranje, imam kratku pauzu, dok utvrdim šta bi bilo najprimerenije za tu osobu i određenu fotografiju. Nije cilj ni promeniti muziku prelaskom posetioca na svaku narednu sliku, već naći neki zajednički zvučni tok koje opisuje više različitih trenutaka - smatra Živan Popović koji je jako zadovoljan reakcijama posetilaca.
- Posetioci prepoznaju muziku i započinju sa mnom konverzaciju o tim kompozicijama jer sam posle svakog sviranja rekao šta sam svirao i zašto me je baš to delo inspirisalo u datom trenutku. Želim da čujem njihove utiske, primedbe i sugestije. Sve to utiče na mene da sledećeg puta budem još bolji. Ispunio sam svoja očekivanja, očekujem novu publiku, kada pandemija to dozvoli - sumira svoje utiske Živan Popović, a kustos Jovanka Stolić dodaje da je u proteklom periodu zaista smanjen broj izložbi i poseta, pogotovo stranih državljana i dece školskog uzrasta, te su se oni okrenuli virtuelnom svetu.
- Pre svega smo iskoristili ovaj period za povećanje vidljivosti Poklon zbirke na društvenim mrežama. Pored redovnog obaveštavanja građanstva o aktuelnim dešavanjima uveli smo i nekoliko novih formi, kao što su: kustoske vinjete, priče iz života umetnika čija se dela čuvaju u Poklon zbirci i priče iz života kolekcionara Rajka Mamuzića. Pripremamo virtuelne izložbe, radimo na digitalnoj animaciji skulptura iz fonda koje, takođe, prezentujemo na društvenim mrežama - rekla je Jovanka Stolić još jednom pozivajući ljude da se ipak ne ustručavaju od iskustva „uživo” te da se prijave za koncert „Jedan na jedan”.
- Uglavnom se prijavljuju mladi ljudi koji su radoznali i kreativni, oni koji u svemu prepoznaju razne mogućnosti i neprekidno upijaju informacije koje pokreću ispoljavanje neke nove kreativnosti. Vrlo nas je obradovao taj profil posetilaca, na neki način i iznenadio. U svakom slučaju dao nam je motiv za organizovanje novih koncerata - rekla je kustos Poklon zbirke Rajka Mamuzića Jovanka Stolić.
- Ljubitelji umetnosti se mogu prijaviti na koncert „Jedan na jedan” u Poklon zbirci Rajka Mamuzića preko naše Fejsbuk i Instagram stranice. Planirano je da se u četiri termina ugosti četiri do deset osoba. Mislimo da je to optimalan broj jer smo samo tako u mogućnosti da se u potpunosti posvetimo posetiocima. Ovo nesvakidašnje vođenje kroz Poklon zbirku planiramo da organizujemo par puta godišnje, pred praznike: Novu godinu, Dan zaljubljenih, 8. mart i slično - rekla je kustos ove institucije Jovanka Stolić.
Snežana Milanović