Miroslavljevo jevađelje pred vizantolozima sveta
do kraja avgusta biće izloženo u Galeriji SANU, kao deo velike izložbe „Svet srpske rukopisne knjige (12 -17. vek)”.
Povodom Svetskog vizantološkog kongresa i kao deo programa kojim se obeležava 175 godina od osnivanja SANU, izložbu su šest meseci intenzivno pripremali istoričarka književnosti dr Irena Špadijer i istoričar umetnosti dr Zoran Rakić. Kroz 80 reprezentativnih rukopisa iz domaćih i delom iz inostranih kolekcija, građani će do 30. septembra moći da se upoznaju sa delom bogatog srpskog rukopisnog nasleđa.
- Takvi eksponati vrlo retko mogu da se vide. Oni se čuvaju u bibliotekama, i retko se izlažu. Ovo je prvi put da se kod nas organizuje izložba ovog obima i sa ovolikim brojem eksponata i na ovako uglednom mestu - izjavio je Rakić.
Izložena dela su najvećim delom bogoslužbene knjige, ali su značajna zbog svog književnog karaktera, jer su to dela prevodne literature ili originalna dela srpskih srednjevekovnih književnika. Centralno mesto na izložbi zauzima Miroslavljevo jevanđelje, kao naš najznačajniji spomenik i najbogatije ukrašeni spomenik rane srpske pismenosti, nastao u osmoj deceniji 12. veka za kneza Miroslava, brata rodonačelnika srpske srednjevekovne dinastije Nemanjića - Stefana Nemanje.
Rakić je izjavio da će Miroslavljevo jevanđelje biti izloženo do kraja avgusta, jer određena pravila ne dozvoljavaju da rukopis bude izložen duže od 10 dana u kontinuitetu.
- Značajno je da se vidi ova izložba i zbog toga što se naši ljudi suočavaju sa svojom tradicijom i svojim kulturnim nasleđem, a to je možda najvažniji cilj ove izložbe - rekao je Rakić.
Izložba je upotpunjena i specijalnom muzičkom komponentom, koju je specijalno za ovu priliku komponovao istoričar umetnosti i kompozitor Aleksandar Marković.
Izložbu prati i obiman i bogato ilustrovan studijski katalog.
V. Đuričić