Promocija knjige Zakopano ogledalo Karlosa Fuentesa na Cepelinu u sredu
Ambasada Meksika, Akademska knjiga i Novosadski književni festival „Razgovori o ljubavi (prema čitanju)” priređuju književno veče u Novom Sadu, povodom objavljivanja prevoda knjige na srpskom jeziku Karlosa Fuentesa “Zakopano ogledalo - Razmišljanja o Španiji i Americi”.
Književno veče, na kojem će biti predstavljena ova knjiga, biće priređeno u sredu 5. jula u 20 časova, na brodu “Cepelin” u Novom Sadu.
Na promociji su najavljeni: Marko Antonio Garsija Blanko, ambasador Meksika u Srbiji, Bojana Kovačević Petrović, urednica i prevoditeljka, Ksenija Šulović, prevoditeljka, Bora Babić, direktorka Akademske knjige, Đorđe Randelj, domaćin Festivala, kao i studenti istorije Strahinja Kalinić i Aljoša Molnar. “Zakopano ogledalo” objavila je Akademska knjiga iz Novog Sada, a prevele su je sa španskog jezika Bojana Kovačević Petrović i Ksenija Šulović.
“Pet godina nakon smrti Karlosa Fuentesa (1928–2012) naša kultura obogaćena je prvom knjigom njegovih eseja ikada objavljenom na srpskom jeziku, ’Zakopano ogledalo’, svojevrsnom istorijom hispanskog sveta iz vizure najplodnijeg meksičkog pisca, koja istovremeno predstavlja ključ za tumačenje njegovog celokupnog opusa”, ukazuje jedna od prevoditeljki ove knjige Bojana Kovačević Petrović. Ova Fuentesova razmišljanja o Španiji i (Hispanskoj) Americi imala su za povod obeležavanje pet vekova od otkrića američkog kontinenta (1992).
U tom trenutku je, po rečima Bojane Kovačević Petrović, “na tom tlu počelo ukrštanje, apsorbovanje i integrisanje više različitih civilizacija, rasa, kultura, duhovnosti; nepune dve decenije kasnije (2010) knjiga je proširena Naknadnim epilogom’ u vidu sažetka autorovih razmišljanja iz perspektive XXI veka.” Fuenetes u ovoj knjizi koristi jedan od svojih omiljenih simbola - ogledalo, i, po rečima Bojane Kovačević Petrović, “prikazuje odraz identiteta hispanskog naroda s obe strane Atlantika, naglašavajući da je u središtu njegovog istoimenog dela ogledalo u kojem se iz Amerike odražava Mediteran i obratno....Fuentes besprekornom spisateljskom tehnikom i strašću čoveka, pisca i građanina koga ta tema intimno zaokuplja, u 18 poglavlja ’Zakopanog ogledala’ vodi čitaoca kroz etnički bujnu, istorijski burnu i kulturno-intelektualno bogatu povest hispanskog tla, tumačenjem hrišćanske, arapske i jevrejske Španije, opisom prirode, običaja, religije, paganskog kulta Hispanske Amerike...”
N. P-j.