OTVOREN NOVOSADSKI SAJAM KNJIGA Mirović: Književnost ponajbolji predstavnik duše našeg naroda, Đurić: Njeno veličanstvo Knjiga nas je gotovo svemu naučila
Pesnik Igor Mirović otvorio je Sajam knjiga, koji je u Hali 1 Novosadskog sajma okupio oko 60 izlagača iz zemlje i inostranstva.
Počevši svoje slovo stihovima iz pesme „O knjigama” Pere Zupca, omažu svima kojima je knjiga u srcu, predsednik Pokrajinske vlade istakao da u današnje vreme posebnu zahvalnost dugujemo izdavačima. Nazivajući ih „modernim vitezovima borbe protiv digitalizma i starletizma”, Mirović je istakao da oni, uprkos svemu, istrajavaju na tome da objavljuju knjige i da na taj način pomažu stvaraocima da njihova pisana reč dođe do čitalaca. "Književnost kao jedna vrsta prenosa iskustava do čitaoca i poezija ili lirika kao najtananija grana književnosti biće na Sajmu knjiga predstavljeni, verujem, kao ponajbolji predstavnici duše našeg naroda. I sve to što će posetioci videti u knjigama na ovom sajmu treba da bude deo misije podsticanja na razmišljanje i buđenje onog najlepšeg u nama”, poručio je Mirović, koji je potom na Laguninom štandu promovisao i svoju novu zbirku poezije „U lavirintu”, a prvi potpisani primerak poklonio je novosadskom gradonačelniku Milanu Đuriću.
Posetioce na ovogodišnjem Sajmu knjiga, koji prvi put organizuje kuća Ind Medija Pablišing, očekuju premijerna izdanja, brojne promocije i specijalna sajamska sniženja – kod pojedinih izdavača i do 70 procenata. Najavljena su i brojni gosti, među kojima su aktuelni laureat NIN-ove nagrade Stevo Grabovac, dobitnik Nagrade „Todor Manojlović” Franjo Petrinović...
I ove godine će veoma zapažen nastup imati Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama koji je fokus usmerio ka obeležavanju dva velika jubileja - dvesta godina od rođenja Branka Radičevića, i dva veka Letopisa Matice srpske, najstarijeg književnog časopisa na svetu kontinuiranog trajanja, koji izlazi od 1824. godine.
Gradonačelnik Novog Sada Ćurić: Čitajte da biste znali
Na otvaranju Sajma knjiga govorio je i novosadski gradonačelnik Milan Đurić, podsećajući na to da nas je "njegovo veličanstvo Knjiga" naučilo gotovo svemu što znamo. "Mudrost nam govori da je u početku svega bila reč. Zapisana, ona se preobražavala u knjige. Spoznajom i čitanjem, rečju zapisanom hranili smo se od surovih vetrova koji su po nama šibali u celoj našoj istoriji. Miroslavljevo jevanđelje iz 12. veka, Nomokanon Svetog Save iz 13, Dušanov zakonik iz 14, u Cetinjskom manastiru se na srpskoslovenskom knjige štampaju još od 15. veka... I, kao i u prošlosti, tako je i danas od izuzetnog je značaja uloga izdavača, jer od kvaliteta njihovog izbora zavisi i kakve ćemo vrednosti usvajati", rekao je Đurić, poručivši mladima da "čitaju – da bi znali".
Akcenat je takođe stavljen i na izdavačku delatnost institucija kulture čiji je osnivač ili suosnivač Pokrainska vlada, od Srpskog narodnog pozorišta, čija će izdanja biti predstavljena danas u podne, preko Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“, Arhiva Vojvodine, Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Muzeja savremene umetnosti Vojvodine... do izdanja zavoda za kulturu nacionalnih zajednica. A među privatnim izdavačima koji su za Sajam knjiga pripremili niz odličnih novih naslova su i Prometej, Akademska knjiga, Banatski kulturni centar, Mali Nemo...
Mirovićeva peta knjiga poezije
„U lavirintu”, knjiga koja je upravo danas izašla pod okriljem Lagune, peta je zbirka pesama Igora Mirovića. Prvu, “Nebo nad Vizantijom”, objavila je 1994. Književna zajednica Novog Sada, a potom su usledile “Kremen plamen” (Prometej, 2004) i “Povratak u Logos” (Prometej, 2020), te „Svetlo u svetioniku” (Laguna, 2022), gde su, uz izabran pesme iz njegovih prethodnih knjiga, uvrštene i nove. Predstavljajući knjigu „U lavirintu”, Mirović je naveo da ona, između ostalog, govori o savremenim problemima, o lažnim idolima, o izazovima sa kojima se suočava Evropa, o velikom svetskom licemerstvu na Bliskom istoku u Gazi, i mnogim drugim aktuelnim temama. „U lavirintu”, inače, počinje istoimenom prološkom pesmom, a završava se epiloškom „Trag“, dok su između ciklusi „Ključaonica“, „U hramu antistvaraoca“, „Sivilo“, „Prosejanje“ i „Posvetnice“, gde su stihovi posvećeni Nikolaju Burđajevu, Sergeju Jesenjinu, Vladislavu Petkoviću Disu, Tanasiju Mladenoviću, Drašku Ređepu, Dragošu Kalajiću i Selimiru Raduloviću.
Radno vreme Sajma knjiga biće tokom trajanja manifestacije, do 25. marta, od 10 do 20 časova, a ulaz je besplatan.
M. Stajić