Novi naslovi izdavačke kuće "Buka"
Izdavačka kuća „Buka“ (Booka) predstavila je svoja tri nova izdanja, među njima i upravo objavljenju knjigu „2020.“, zajednički dnevnik šestoro pisaca s prostora bivše Jugoslavije koji kroz svoje intimne ispovesti svedoče o godini koja je duboko potresla čitav svet.
- Krajem 2019. Lana Bastašić je došla na ideju da šestoro mladih pisaca iz šest država s prostora bivše Jugoslavije u 2020. piše zajednički dnevnik u kom će svako od njih beležiti svoje doživljaje. Činjenica da ni ona ni ostalih petoro – Luiza Bouharaoua, Dijana Matković, Rumena Bužarovska, Danilo Lučić i Nikola Nikolić – nisu mogli ni da pretpostave da će pisati o godini koja će promeniti život čitave planete, ovom dnevniku daje poseban šarm – navode u „Buki“.
U zajedničkom dnevniku „2020.“ ovih šestoro pisaca iz našeg regiona iz različitih perspektiva opisuje ono kroz šta je čitav svet prošao – „zbunjenost i frustracije, nepromišljenost i odlučnost, samoću i čežnju za drugima, kao i banalnost i izuzetnost svakodnevnih malih stvari“.
Drugi noviji „Bukin“ naslov je zbirka od 29 priča „Trojica za Kartal“ Miljenka Jergovića. Jedan od vodećih pisaca sa prostora bivše Jugoslavije u „Trojici za Kartal“ se vraća u opkoljeno Sarajevo, opisano u kultnoj zbirci „Sarajevski Marlboro“ iz 1994. Jergović „kroz male događaje i pojedinačne sudbine govori o strahovima, željama i nadanjima, kako svojim, tako i onim njegovih ondašnjih sugrađana“.
- Kao i u „Sarajevskom Marlboru“, Jergović ne opisuje direktno borbe, krvoproliće, pogibije u potrazi za hranom ili vodom, već uspeva da dočara užase rata pišući o običnim ljudima u nenormalnim okolnostima. Upravo u tome se ogleda sva potresnost ovih priča. U tematskom smislu, po rasporedu priča i strukturi, „Trojica za Kartal“ je, kako sam autor kaže, kopija „Sarajevskog Marlbora“, premda nijedna priča nije ponovljena – otuda i podnaslov „Sarajevski Marlboro remastered. Nove priče nisu iznova ispričane stare priče, jer Jergović govori o sudbinama drugih ljudi koji sa onima iz prve knjige dele nemogućnost bežanja i život pod snajperskim mecima i granatama – napominju u „Buki“.
„Buka“ je objavila i „Zemlju drugih“ Lejle Slimani, porodičnu sagu smeštenu u Maroko sredinom prošlog veka, uoči rata za nezavisnost. U ovoj prvoj knjizi iz planirane trilogije, autorka se oslanja na priču svoje porodice, u godinama sve većih tenzija koje će dovesti do nezavisnosti Maroka 1956. „Buka“ podseća da „Gardijan“ piše da Lejla Slimani „demonstrira svoju magiju na istoriji vlastite porodice, s instinktom za detalje koji izazivaju najjači šok“, dok „Njujork tajms buk rivju“ ističe da „roman ogoljava intimno i razdiruće žensko iskustvo rata i trauma izazvanih njime. Njen drugi roman, „Uspavaj me“ (2016), osvojio je Gonkurovu nagradu i preveden je na više od trideset jezika.
N. P-j.