Nenadu Grujičiću pripala nagrada "Simo Matavulj"
SREMSKI KARLOVCI: Piscu, pesniku i kulturnom delatniku Nenadu Grujičiću, za ukupni stvaralački opus pripala je nagrada "Simo Matavulj" u 2021. godini, saopštili su Udruženje književnika Srbije (UKS) i "Brankovo kolo".
Kako je navedeno, odluku da nagradu dobije direktor "Brankovog kola" Grujičić jednoglasno je doneo Upravni odbor UKS-a u kome su Milovan Vitezović, Miloš Janković, Novica Sovrlić, Selimir Radulović, Adam Puslojić, Gordana Vlajić, Dragan Mraović, Živorad Ajdačić i Vidak Maslovarić.
U danima pandemijske iracionalnosti, ovo je slovesna i divna vest iz književnog života, koju želim da podelim sa svima u znaku preko potrebne radosti i ljubavi. Još od školskih dana, pripovedanje Matavulja ostavljalo je na mene utisak od kojeg raste duša, takav je to jezik i - stil ovog nesvakidašnjeg srpskog pisca, rodom iz Dalmacije, izjavio je Grujičić.
Prema njegovim rečima, Matavulj je "kao niko pre, ni posle njega, upečatljivo slikao karakter, mentalitet i život našega čoveka iz tih predela, ali i ljudi iz Crne Gore i Srbije".
Grujičić objavio je 16 knjiga pesama, sedam izbora poezije, osam knjiga proze, eseja, kritika, polemika i pet antologija, poput "Maternjeg jezika", "Linije na dlanu", "Carske namiguše", "Jadca", "Puste sreća", "Loga", "Žive duše", "Svetlosti i zvuka" i"Sremskokarlovačkih tercine".
Nalazeći se na čelu ''Brankovog kola'', Grujičić je uspeo da od ove institucije napravi kulturni brend u Srbiji i regionu. Zaslugom Grujičića, vekovna poetsko-vokalna tvorevina dinarskih Srba Krajišnika, ojkača (rimovani desetarački dvostih), upisana je 2013. u prvi Registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, kaže se u saopštenju.
Kako je najavljeno, nagrada "Simo Matavulj" biće svečano uručena Grujičiću u decembru na godišnjoj skupštini UKS u Beogradu.
Nagrada UKS-a nosi ime po književniku Matavulju (1852-1908), čuvenom po delima "Bakonja fra Brne", "Pilipenda" i drugima, koji je bio istaknuti saradnik lista "Brankovo kolo" od 1895. do 1907. godine, i prvi predsednik Srpskog književničkog društva (1905), čije tradicije danas nastavlja UKS.