Izdavački centar Matice srpske dobio nagradu biblioteke grada Beograda
Izdavački centar Matice srpske dobio je, za objavljivanje prvih deset kola i stotinu naslova u 102 knjige Antologijske edicije „Deset vekova srpske književnosti„, Nagradu „Gligorije Vozarović“ kao najbolji izdavač u u 2019. godini.
O najvišem priznanju Biblioteke grada Beograd odlučivao je žiri, koji su tvorili prof. dr Jovan Delić, prof. dr Mihajlo Pantić i Jasmina Ninkov, a u obrazloženju je navedeno da je IC Matice srpske pokrenuo Antologiju s namerom da prikaže celovit razvitak srpske književnosti. „Zastupljeni su pisci čije knjige obeležavaju vreme u kojem su nastale, bez razlike na kojem obliku i na kojem narečju srpskog jezika su napisane, u bilo kojoj zemlji gde su Srbi živeli ili sada žive. Pritom se ne primenjuje nikakav teritorijalni ili vremenski ključ. Jedini kriterijum je vrednosni, književnoistorijski potvrđen ili na nov način ustanovljen“, ocenio je žiri, uz napomenu da glavni cilj Antologije, koja je istovremeno i vekovna hronika, nije samo književni, već i kulturološki, i leksički, i obrazovni.
Na svečanosti upriličenoj povodom obeležavanja dana najveće javne biblioteke u Srbiji, Nagrada „Gligorije Vozarović“ uručena je glavnom uredniku Antologijske edicije, akademiku Miru Vuksanoviću. On je za „Dnevnik” potvrdio da je u pripremi i 11 kolo Antologijske edicije, koje bi do proleća trebalo da izađe iz štampe. Ovo kolu predviđa deset naslova u 11 knjiga, budući da će izboru iz književnog dela Dragoslava Mihajlovića - njegovim romanima „Kad su cvetale tikve” i „Petrijin venac”, te pripovetkama, kao i odabranim kritičkim ilustracijama njegove proze - biti posvećena dva toma, koje je priredio prof. dr Radivoje Mikić.
Novim kolom Antologijske edicije „Deset vekova srpske književnosti” obuhvaćene su i knjige o poeziji i poemama Matije Bećkovića (priređivač Jovan Delić), pripovetkama, reportažama i putopisimaGrigorija Božovića (priređivač Marija Blagojević), romanima Veljka Uskokovića (priređivač prof. dr Goran Maksimović), pesničkom i dramskom delu Milutina Bojića (priređivač dr Aleksandar Pejčić). Profesor emeritus dr Marija Kleut priredila je Antologiju građanske poezije, prof. dr Milivoj Nenin čuvenu studiju Stanislava Vinavera „Zanosi i prkosi Laze Kostića”, a mr Biljana Mičić književno delo Veljka Milićevića. Dramske, pesničke i estetiko-kritičke tekstove Todora Manojlovića, i književne kritike Desimira Blagojevića u jednoj je knjizi objedinila priređivač dr Bojana Popović, a posebno poglavlje 11. kola Antologijske edicije je posvećeno Marinu Držiću. Biće to prvi put da delo najvećeg pisca renesansnog Dubrovnika bude objavljeno u ćiriličnom izdanju. Priređivač je akademik Zlata Bojović, vrstan poznavalac dubrovačke književnosti, a knjiga obuhvata Držićeve drame: Tirena (prvi put priređena kod nas prema prvom izdanju), Drugi prolog Tirene, Novela od Stanca, Venere i Adon, Dundo Maroje, Skup, Plakir i vila, Maide i Arkulin.
Laureat Nagrade „Gligorije Vozarović“ za najboljeg knjigovesca u 2019. je Zlatka Crevar iz beogradske Knjigoveznice „Zaharije Orfelin”. Biblioteka grada Beograda dodelila je i Nagradu „Marija Ilić Agapova“ najboljem bibliotekaru s teritorije srpske prestonice, koja je pripala Ivani Nikolić. Inače, lane je najčitanija knjiga savremene prevedene književnosti bio roman „Ponoćno sunce“ norveškog autora trilera Jua Nesbea, u izdanju „Lagune”.
M. Stajić