Audio knjige sve popularnije: Gospodar prstenova uz ručak
Poslednjih godina, kada u celom svetu opada prodaja štampanih knjiga, popularnost audio knjiga je u stalnom i vrtoglavom porastu.
Prodaja audio knjiga je porasla za 43 odsto u 2018. godini dok se prodaja štampanih smanjila u istom periodu za pet odsto prvi put za proteklih pet godina. U proteklih pet godina, zarada od prodaje audio knjiga procenjuje se čak na 2.5 milijardi dolara. Ovom rastu je prvenstveno doprinela Amazonova ćerka kompanija Audible, čija se konzistentna i agresivna dvadesetogodišnja kampanja proizvodnje i prodaje audio knjiga i te kako isplatila.
Iako kod nas to još nije slučaj, većina izdavača na zapadu uz svako svoje važnije štampano i elektronosko izdanje objavljuje i audio knjigu, dok poznatiji i čitaniji naslovi (poput, recimo, Tolkinovog “Gospodara prstenova” ili “Harija Potera” Roulingove) često imaju više izdanja koja čitaju različite osobe, a ponekad i poznati glumci. Stiven Fraj (Lord Melčet iz “Crne guje”), posebno je omiljen kao talentovani narator audio knjiga, ali uz njega među poznatim čitačima su i Kolin Farel, Džejk Gilenhal, Ema Tomson, Rozamund Pajk (čitala “Gordost i predrasude” u čijoj ekranizaciji je i glumila), Rejčel Mekadams i mnogi drugi.
Prema istraživanju iz 2016. godine pokazalo se da 91 odsto ispitanika nije pravilo razliku da li su neki tekst čitali ili slušali, piše Tanjug. Zanimljivo je bilo saznanje da čitaoci bolje pamte ono što su pročitali iz štampanih knjige nego iz tekstova koje su pročitali na ekranu. Danas mnogi slušaju audio knjige pre spavanja, dok se šetaju, spremaju ručak, paze na decu ili kao alternativu tv programu. Mnogi roditelji kažu da su audio knjige veoma dobra zabava za decu dok ih voze u kolima, a oni koji idu na posao vozom ili podzemnom železnicom rado slušaju umesto da čitaju. Osim toga, većina modernih zanimanja su vezana za rad na kompjuteru, i slušanje audio knjiga dozvoljava vreme u kojem se oči odmaraju.
U Srbiji audio knjige još uvek nisu tako popularne, međutim, taj trend se polako menja. Na Jutjubu trenutno postoji nekoliko sasvim pristojno posećenih kanala na kojima je moguće slušati audio knjige na srpskom.
Sve one koji su odmah spremni da se požale zbog tehnološke revolucije koja jede svoju decu, treba svakako podsetiti da je književnost počela upravo ovako – govornom rečju, odnosno pripovedanjem i slušanjem.
Nastasja Pisarev