AKADEMSKA KNJIGA Od Tišme do Čičovačkog
Niz novijih izdanja izdvaja na svom sajtu Akademska knjiga iz Novog Sada, i ovih dvadesetak naslova nudi zainteresovanim čitaocima i potencijalnim kupcima.
Među njima je „Senka Mikela Barsela“ Ota Tolnaija, u prevodu Arpada Vicka s mađarskog jezika, posvećena čudesnom svetu našeg poznatog koreografa Jožefa Nađa, njegovog savremenika i prijatelja, takođe rođenog u Kanjiži. U Vickovom prevodu je i roman o 17.veku „Jednostavna pripovest zapeta sto strana“ Petera Esterhazija,verzija s mačevanjem, kako piše u podnaslovu.
Tu je i roman „Izbledele duše“ Mladena Jakovljevića, koji nas uvodi u područje fantastike, ovostranog i onostranog. „Kratku istoriju američke kulture, delom uspomena“ ispisuje Svetozar Poštić, koji već u naslovu ove knjige ukazuje da je ovo delo nastalo kao rezultat njegovog višegodišnjeg studijskog boravka u Americi. U romanu „Glad“, kroz prizmu pedofilije, Džamal Uarijaši obrađuje temu ljudskih prava, dok se opsesivnim pitanjima literature u delu „Ekvilibrista“ bavi Borivoje Adašević.
Pesnički svet Ezre Paunda analizira Mirko Magarašević u istoimenoj knjizi, i ukazuje da je ovaj poznati pesnik „strogo posvećen preciznoj pesničkoj slici, jasnom uvidu u prizor, emociju i raspoloženje.“ Akademska knjiga među novijim naslovima ima i knjige priča „Noć na stanici Keleti“ Mihala Ramača, „Crni kos, a po polju božuri“ Borislava Čičovačkog, zatim i drugi deo Prepiske Svetozara Petrovića sa zagrebačkim kolegama, koju su priredile Natalija Ludoški i Radmila Gikić Petrović. Takođe i drugi tom Dnevnika 1942-2001 Aleksandra Tišme, izbor iz poezije Marine Cvetajeve, i „Francusku vezu“ Vladimira Đurića, koja se bavi stvaralaštvom srpskih spisateljica prve polovine 20.veka.
Predrag Slijepčević autor je, kako piše u podnaslovu, futurističkih eseja o prirodi, pod nazivom „Preumljenje zemlje“, u kojima, po rečima jednog od recenzenata Gordane Joksić, „kroz prizmu savremenih naučnih dostignuća, kroz retrospektivnu analizu istorijskih naučnih misli, ubeđenja i zapažanja ukazuje na to da ljudski um ima dugu evolucionu prethodnicu.“
Studiju „Odnosi prema svetu u doba ubrzanja“ (Konture nove kritike društva) napisala je Roza Hartmut, a Akademska knjiga je objavljuje u prevodu Željka Radinkovića s nemačkog jezika. Zbornik „Rodna ravnopavnost u visokom obrazovanju“, koncepti, prakse i izazovi, uredile su Dragica Vujadinović i Zorica Antonijević. Miloš Bešić autor je uybenika Metodologija društvenih nauka.
U prevodu Branke Rajlić s nemačkog jezika, objavljena je „Zagonetka podunavske civilizacije“ Haralda Harmana, koji „opisuje trgovačke puteve, naselja, umetnost i zanate, mitologiju i pismo“ ove drevne civilizacije.
N. P-j.