Filmski centar Srbije predložio mere za pomoć kinematografiji
31.03.2020.
11:28
11:30
Komentari (0)
BEOGRAD: Povodom novonastalih okolnosti usled epidemije virusa KOVID-19, Filmski centar Srbije obratio se u dva dopisa Vladi Srbije, Ministarstvu finansija i Ministarstvu kulture i informisanja, i zamolio za pružanje pomoći distributerima i prikazivačima kinematografskih dela, rekao je za Tanjug direktor FCS Gordan Matić.
Takođe, u dopisu je i razmatranje pružanja pomoći veoma ugroženim sektorima audiovizuelne industrije, u koje spadaju rental kompanije, producentske kuće, kako servisnih (izvršnih za strane produkcije) tako i izvršnih za domaću kinematografiju, kao i srodnih delatnosti (Filmski i tv studiji, scenografske i kostimografske radionice i studiji, ketering kompanije, postprodukcioni sektor - studiji montaže slike, zvuka, kolor korekcije...).
"Situacija se menja iz dana u dan, kako kod nas, tako i u svetu. Usled ovih okolnosti, pratimo i analiziramo sve što se događa u privredi i sektoru kreativnih industrija, širom sveta i kod nas. Trudimo se da, kao rezultat svega toga, predložimo adekvatne mere za pomoć filmskog industriji u Srbiji", rekao je Matić.
Kako kaže, pre svega misli na pomoć onima koji su najviše pogođeni - na prvom mestu to su distributeri i prikazivači filmova, koji su prvi pretrpeli ozbiljne gubitke u prihodu zabranom okupljanja, a potom i uvođenjem vanrednog stanja, zatim rental kuće i filmski i televiziski studiji, kao i producentske kuće, postproducione kompanije kao i ostale srodne delatnosti koje su predhodnih godina značajno doprinosile imidžu ali i kvalitetu naše kinematografije.
Filmski centar Srbije je podsetio da u pomenutim ugroženim sektorima audivizuelne indsutrije radi oko 5.000 ljudi.
Imajući u vidu da je njihov prioritet u ovim teškim trenucima, osim obavljanja redovnih delatnosti, i zaštita filmske infrastrukture, među merama koje su predložene su i trenutni prekid plaćanja doprinosa za zaposlene, odnosno plaćanja taksi, oslobađanje PDV-a tokom trajanja vanrednog stanja, podrška u reprogramiranju bankarskih kredita, finansijsko ohrabrivanje u poslovima održavanja minimum procesa rada, odlaganje plaćanja paušalnog poreza za preduzetnike za period trajanja vanrednog stanja i najmanje 60 dana nakon njegovog ukidanja, kao i garancije za podizanje mikro kredita za likvidnost bez kamate koje bi pravna lica vraćala na tri godine sa grejs periodom od 12 meseci nakon ukidanja vanrednog stanja.
Takođe, FCS predlaže i stvaranje Fonda solidarnosti filmske industrije koji bi pomogao malim i mikro kompanijama registrovanih za kinematografsku delatnost, da opstanu do perioda ukidanja vanrednog stanja i prestanka pretnje COVID-a.
Ukazujući na praksu u drugim evropskim zemljama, FCS je u obraćanjima Vladi i resornim ministarstvima istakao kako su Francuska, Nemačka, Italija, Poljska, Danska, Portugal, Rumunija i neke druge države već uvele mere poput smanjenja poreza na zaposlene, subvencije, pozajmice, otpis dugova i umanjenje poreza, naročito bioskopima, nezavisnim produkcijskim kućama i mikro-firmama.