PORODICA ODLUČILA da to bude OVO MESTO Evo gde će biti sahranjen Siniša Pavić, najveći TELEVIZIJSKI HRONIČAR srpskog društva
Siniša Pavić je preminuo u svom domu u Vlasotincu u 92. godini.
Sahrana će se obaviti sutra, 17. avgusta u 13 časova na groblju u Vlasotincu, piše RTS.
Došljaci i starosedeoci, porodica i komšiluk, grad i periferija, snovi i realnost – suprotnosti su koje čine zavodljivi svet televizijskih serija Siniše Pavića.Svet u kom su zaživeli Bubuleje, Šurde, Gige Moravci, Kurčubići i Šojići obeležio je istoriju televizije i zauvek sačuvao dokument o vremenu kada su svi oni težili boljem životu.
Pavić je rođen 1933. godine u Sinju, a sa pet godina doselio se u Beograd. Završio je Pravni fakultet u Beogradu i radio kao sudija. Svoj prvi roman, ljubavnu priču Višnja na Tašmajdanu, objavio je 1963.
Knjiga je zahvaljujući velikom uspehu pretočena i u film, u režiji Stoleta Jankovića, sa petnaestogodišnjom Nedom Arnerić u glavnoj ulozi.
Drugi roman, Vruć vetar (1980) adaptiran je za istoimenu TV seriju, koja je prikazivana i u Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj i Austriji, a u nekim zemljama proglašena je za najbolju TV seriju.
Na TV Beograd prvi put se pojavio 1971. godine s poznatom serijom Diplomci. Pisao je scenario za prvih 13 epizoda serije Otpisani, kao i 27 epizoda Pozorišta u kući.
Pavić je napisao scenario za 14 istorijskih TV drama: Poslednji čin, Vreme zločina, Čovek koji je bombardovao Beograd, Misija majora Atertona, Odlazak ratnika, povratak maršala i drugih, kao i dramskih serija Španac i Banjica.
Pisao je i pozorišne predstave, romane i filmske scenarije. Autor je scenarija za filmove: Tesna koža, Laf u srcu, Čudo neviđeno, Moljac, Nema problema, Poltron.
Autor je najgledanijih TV serija u istoriji RTS-a. Od Vrućeg vetra preko Boljeg života, Srećnih ljudi, Porodičnog blaga, Stižu dolari, do Bele lađe, Siniša Pavić ispisuje hronike savremenog srpskog društva.
Večeras će na Prvom programu RTS-a posle serije Bela lađa, u 21.55 biti emitovan film Čudo neviđeno.
Dobitnik je Nagrade „Dositej Obradović“ za životno delo 2020. godine.
Dnevnik/RTS