Odlazak velikana domaće kinematografije Gordana Mihića: Pisac koji je voleo film
Gordan Mihić, najplodniji naš scenarista, profesor Fakulteta dramskih umetnosti i dobitnik Kristalne prizme za sveukupan doprinos srpskom filmu, preminuo je prekjuče u 81. godini.
Po njegovim scenarijima snimljena su neka od najznačajnijih ostvarenja domaće kinematografije: „Zvižduk u osam”, „Pas koji je voleo vozove”, “Srećna Nova ’49”, „Kad budem mrtav i beo”, „Buđenje pacova”, „Povratak otpisanih”, “Dom za vešanje”, “Balkan ekspres”, „Čuvara plaže u zimskom periodu”, „Varljivo leto ’68”, “Crna mačka beli mačor”, kao i kultne televizijske serije „Kamiondžije”, „Sivi dom”, „Zaboravljeni”...
Rođen je u Mostaru 19. septembra 1938, ali su majka, on i brat izbegli 1941. za beograd nakon ustaškog pokolja u kojem su stradali njegov otac, deda i još 24 Mihića. U srpskoj prestonici je ostao do bombardovanja 1944, kada se seli u Sokobanju, gde je pošao u školu i proveo detinjstvo. Po vlastitom priznanju, odrastao je uz Čehova, Gogolja, Dostojevskog, Tolstoja, Tomasa Mana, Šekspira, Andrića, Crnjanskog, Štajnbeka, dok su ga u vreme studiranja opčinili francuski filmski „crni talas“, odnosno dela velike četvorke: Karnea, Kluzoa, Kajata i Klera, uz njih Melvila, italijanski neorealizam: De Sika, Cavatini, Viskonti, Roselini, Antonioni, te veliki Japanci – Kurosava i Micoguči.
Sam je u svet filma ušao 1962, kao koscenarista jednog od najgledanijih ostvarenja tog vremena - „Zvižduka u osam” Save Mrmaka sa Đorđem Marjanovićem u glavnoj ulozi. Do 30. rođendana je već imao iza sebe 10 igranih filmova i tri televizijske serije! Za scenario političke drame “Srećna Nova ’49.” Stoleta Popova, u kojoj su briljirali Svetozar Cvetković i Meto Jovanovski, dobio je 1986. Zlatna arenu u Puli, a nekoliko njegovih filmova je nagrađeno na Festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji. Tokom gotovo šest decenija duge karijere sarađivao je sa rediteljima poput Branka Bauera, Miodraga Pavlovića, Slobodana Šijana, Dragana Kresoje, Gorana Paskaljevića, Slobodana Unkovskog, Zdravka Šotre, Emira Kusturice, koji je povodom Mihićeve smrti izjavio da je veliki scenarista „ bio naš filmski Čehov”.
– Niko na ovom ubogom tlu, nije uspeo kao Gordan da životnim autsajderima, nesrećnicima sa margine, daruje autoritet uzvišenih tipova niti je, da ja znam, postojao neko kome je tako dobro pristajalo vlastito ime. Kao mađioničar koji izvlači iz rukava golubove, Mihić je stvarao filmske zaplete. Jezik njegovih likova bio je onaj koji radi bez primesa patetike i gde melodija dijaloga najbolje izražava naš duh, ali i duh drame Ljudi kao što je bio Gordan pretvarali su Srbiju u veliki svet i hranili naše navike da se osećamo kao da smo i mi deo tog sveta – ocenio je Kusturica...
Gordan Mihić je bio oženjen glumicom Verom Čukić, s kojom ima kćerku Ivanu Mihić, takođe glumicu. Velikn srpske kinematografije biće sahranjen u najužem krugu porodice na groblju manastira Rajinovac.
M. S.