U februaru stiže serija „Kralj Petar Prvi”
Nakon što je istorijsku dramu „Kralj Petar Prvi“, prema podacima produkcijske kuće „Zillion film” koja je potpisala ovo ostvarenje, za prva četiri dana prikazivanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu pogledalo oko 50.000 ljudi, moglo bi se reći da će istoimena serija koja bi od februara trebalo da se prikazuje i na Radio televiziji Srbije biti među omiljenim televizijskim projektima.
Serija će se razlikovati od filma jer će se, prema pređašnjim najavama, više baviti političkom intrigom, dok je film rađen kao istorijska drama. Serija će imati nešto širu radnju i za razliku od filma smeštena je u vremenski period od 1903. godine, kada se Kralj Petar posle 45 godina izgnanstva vraća u Srbiju, a završava se isto gde i film - dolaskom srpske vojske na Krf. Ekipa je snimala 107 dana, od čega su 10-ak dana proveli na Staroj planini na vrhu Babin zub, gde su snimali zahtevne scene prelaska srpske vojske preko albanskih planina.
Priču o stradanju i herojstvu srpskog naroda koja je snimana po motivima romana „Čarape Kralja Petra” Milovana Vitezoviča, režirao je Petar Ristovski. U filmu između ostalih igraju: Lazar Ristovski (Kralj Petar Prvi), Milan Kolak (Marinko), Danica Ristovski (Makrena), Radovan Vujović (Života), Aleksandar Vučković (Regent Aleksandar), Marko Baćović (Nikola Pašić), Svetozar Cvetković (Živojin Mišić), Ljubiša Savanović (Apis), Ivan Vujić (Momčilo) i drugi. U snimanju je inače učestvovalo 100 gluamaca, kao i 7.000 statista i to na različitim lokacijama.
Na prošlonedeljnoj premijeri filma u Novom Sadu u bioskopu „Cineplexx Promenada” režiser ovog ostvarenja Petar Ristovski je kazao da je siguran da bi film jednako dobro prošao i pred publikom u drugim državama, jer ga je pravio s ciljem da svako može dobro da ga razume.
– Motivacija nas autora je bila da se ispriča priča o srpskim seljacima, običnim ljudima, koji su na prvom mestu u svim tim nevoljama koje su prošli zadržali svoje dostojanstvo, koji su se uzdigli na nivo mita prolazeći celu tu golgotu preko planina – rekao je Petar Ristovski. – Prvi put će ovaj film malo približiti i objasniti ljudima to zašto su oni morali da se povlače. U filmu naša vojska pobeđuje, a morala je da se povlači jer nije imala municije, kojom bi se suprotstavila neprijatelju na prvom mestu. To što su se kasnije u rat uključili i Bugari i Nemci naša vojska ne bi mogla da izdrži.
Petar je dodao da su rečenicom: „Zapamti vojniče, pa pričaj”, koju njegov otac na kraju filma izgovara, želeli da Kralj Petar na neki način upozori publiku da nikada ne bi trebalo da zaboravi heroje koji su kasnije oslobodili Srbiju.
Glumac Lazar Ristovski nam je otkrio da film nije rađen da bude „istorijska čitanka”, već da kaže nešto što ljudi o tom vremenu možda i nisu znali.
– Nismo se slepo držali ni činjenica, niti smo slepo hteli da rekonstruišemo istoriju. Mi smo pravili film, jedno umetničko delo. Ovaj film jeste realističan, ali u nekom svom opštem utisku na kraju prelazi u jedan nivo umetnosti. Završava se na jedan pomalo čak i nadrealan način – objasnio je Lazar Ristovski, dodajući da je taj film priča o slobodi te da je, iako govori o ratu, to antiratni film. – Kralj Petar je bio ratnik, a u isto vreme pacifista. On na početku filma priča o svim užasima rata. On ne želi rat, savetuje Vladi da se prihvate uslovi koje je Austro-Ugarska uputila Srbiji, ali je u isto vreme osnovno načelo njegovog života priča o slobodi jer je on najbolje zna. Živeo je u izbeglištvu više od 45 godina, pa zna da ceni slobodu.
Glumac priznaje da je film bio veoma zahtevan, jer su morali da snimaju na minus 15, a potom i na plus 40, međutim, Ristovski naglašava da je za sve glumce, pa i reditelja, najteže bilo preneti emociju u određenim scenama u kojima je trebalo prikazati stanja u kojima su se vojnici našli.
– Vrlo je teško bilo snimati na Krfu jer smo mi bili na autentičnim mestima gde se srpska vojska stvarno iskrcavala, gde su vojnici umirali i sahranjivani u Plavu grobnicu. To je bilo vrlo potresno i u tim trenucima je i u ekipi vladao muk. Niko ništa nije morao da naredi – naglasio je Lazar Ristovski, koji je ranije izjavio da veruje da je uloga Kralja Petra Prvog njegova poslednja.
Inače, kroz film se provlači motiv čarapa koje Kralj Petar na molbu majke nosi jednom od vojnika. To je, prema rečima Petra Ristovskog, metafora za iskupljenje Kralja koji tokom povlačenja srpske vojske oseća grižu savest prema svom narodu, jer smatra da rat po svaku cenu treba da se izbegne. Kako je Ristovski objasnio, on preuzima čarape i nosi ih vojniku u pokušaju da makar jednom od njih na neki način pomogne.
– One su iskupljenje Kralja Petra. Kroz te čarape se ceo jedan narod svodi na sudbinu samo jednog junaka – zaključio je mladi Ristovski.
V. Bijelić
Gledali smo film: Kralj Petar Prvi
Kralj Petar Karađorđević, kao mlad proteran je iz Srbije od strane suparničke dinastije Obrenovića.Nikada nije uspeo da napravi čvrstu vezu sa zemljom iz koje je potekao, narodom čiji je potencijalni kralj, niti titulom koja mu po pravu pripada. Spletom istorijskih okolnosti, vraća se u domovinu, uvodi parlamentarnu demokratiju na dvor i započinje obnovu Srbije. Ali Srbiji se ne da da napreduje. Atentatom u Sarajevu počinje Prvi svetski rat. Posle dve herojski dobijene bitke na Ceru i Kolubari, Vlada donosi odluku da je povlačenje ipak neminovno. Tokom mučnog povlačenja preko albanskih planina kralj upoznaje Makrenu, majku vojnika Marinka...
Uloge: Lazar Ristovski, Svetozar Cvetković, Danica Ristovski, Milan Kolak, Ivan Vujić, Branko Jerinić, Nebojša Kundačina
Režija: Petar Ristovski
Žanr: drama
Trajanje: 125 minuta
Film su za vas pogledale i prokomentarisale Snežana Milanović i Nataša Mirković.
Snežana: Svima koji misle da istorija nije toliko bitna i onima koje ratne scene nisu impresionirale, poručujem da je film mnogo više od toga i da ima veoma angažovan ugao posmatranja - breme i odgovornost jednog vladara prema svom narodu, kao i polemika o ceni slobode i njenoj praktičnoj primeni u odnosu na filozofski ideal.
Nataša: Film koji nas iznenađuje promišljanjem, ali i impresionira glumačkom postavom u kojoj dominira Lazar Ristovski, koji igra jednog veoma životnog vladara koji je daleko od nerealnog idealizovanja.
Snežana: Oseti se da film nije nastao prema nekom šturom scenariju nego po romanu Milovana Vitezovića „Čarape kralja Petra”. Jedan od scenarista je Lazarev sin, Petar Ristovski, koji je pokazao rediteljski dar, osim u ratnim scenama koje su pomalo neubedljive.
Nataša: Vredi pogledati.
Dnevnik i Arena dele karte
Arena Sinepleks dodeljuje jednom po dve karte za film „Akvamen” 3D u 19.30 i dva puta po dve karte za film „Spajdermen : Novi svet ”(sinhronizovano) 3D u 18.15, za prva tri čitaoca koji se u ponedeljak (17. decembra) od 11 do 11.10 sati jave na telefon redakcije 021/4806821. Karte važe za objekat na Bulevaru Mihajla Pupina 3.