Završen postupak ćerki optuženoj za ubistvo majke u Karlovcima
NOVI SAD: U novosadskom Višem sudu je održano završno ročište povodom predloga Tužilaštva za izricanje mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi Dušanki B. (60), okrivljenoj za prošlogodišnje ubistvo svoje majke Nade Jančić (85) u stanu u Sremskim Karlovcima u kojem su njih dve boravile.
Okrivljenoj se pripisuje da je ubila majku lane 3. maja, oko 12.30 sati, u stanu u Ulici Dositeja Obradovića, pri čemu nije bila sposobana da shvati značaj svoga dela, niti u mogućnosti da upravlja svojim postupcima, usled duševne bolesti.
Ona je, navodno, nakon svađe, svoju majku odgurnula i oborila na krevet u dnevnoj sobi, a zatim drveni štap, koji je oštećena koristila pri kretanju, stavila na njen vrat. Pri tome joj je sela na grudi pritiskajući joj štapom vrat, nakon čega je, kada je majka prestala da se brani, uzela jastuk i stavila ga oštećenoj preko glave, držeći ga rukama i pritiskajući ga preko lica.
Predsednik veća sudija Borivoj Pap je , posle iznošenja završnih reči, najavio izricanje odluke suda za ponedeljak, 22. januara.
Zamenik VJT-a je u završnoj reči naglasio „dokaz broj jedan” – da je Dušanka rekla pred Sudom da je pritinisula štapom svoju majku te da je pozvala MUP i dežurnom policajcu rekla da ju je ubila, što je ovaj kao svedok potvrdio izjavom, uz opasku da je poslao dežurnu ekipu na adresu koju je dobio od nje, dok su na štapu pronađeni DNK tragovi profila osumnjičene.
– Ovde se radi o osobi o čijem zdravstvenom stanju su se izjasnili psihijatri, ali po nalazima sudskih veštaka, ona vrlo dobro poznaje društvene norme – rekao je Daković. – Takođe, njen intektualni nivo je zadovoljavajući. Na određeni način ona minimizira svoju odgovornost.
Odbrana je u završnoj reči navela da optužni akt nije potkrepljen dokazima jer su, navodno, oni značajno zasnovani na izjavi svedoka – dežurnog policajca, koji je rekao za zapisnik šta mu je kazala nepoznata ženska osoba preko telefona nakon kobnog događaja.
Odbrana je ocenila da bi mera lečenja na slobodi postigla svrhu postupka, naročito što se eventualno radi o protivpravnim radnjama koje imaju obeležja nasilja u porodici.
Inače, u svojoj odbrani iznetoj u istražnom postupku, osumnjičena je istakla da ona nije izvršila ubistvo, odnosno da je do smrti njene majke došlo usled nesrećnog slučaja i samodbrane, a možda usled moždanog ili srčanog udara. Kazala je da je bila maltrerirana najmanje pola godina pre kobnog događaja.
– Ona me je maltrerala verbalno, fizički i emocionalno navela je okrivljena. – Vređala me je i ponižavala. Govorila mi je da previše trošim. Nije bila zadovoljna ni sa čim što sam radila. Govorila mi je da će me poslati na doživotno lečenje u Vršac, ako je prijavim za njeno ponašanje. Najteže mi je padalo što mi je branila kontakte sa sinom jedincem. Pretila mi je bez razloga.
Ona je u završnoj reči kazala da tog dana nije imala nameru da ubije nikoga, pa ni svoju majku.
– Vernik sam i to je protiv moje prirode. Bili su nam poremećeni odnosi, jednostrano s njene strane. Ona je tog dana sakrila moje ključeve od stana. Ja sam se samo branila. Za svojih 60 godina nisam ništa loše uradila nikome. Ne znam šta da radim, ođednom je sve gotovo – kazala je u završnoj reči Dušanka B. – Možda sam ja i stavila jastuk na nju, ali ne da bih je ugušila nego da ne gledam tu užasnu scenu.
Odbrana je i , u završnoj reči, bila stanovišta da se ne radi o krivičnom delu ubistva već eventualno o delu porodičnog nasilja sa smrtnim ishodom.
Više javno tužilaštvo je u predlogu, koji zastupa zamenik višeg javnog tužioca Vidak Daković, predložilo da se okrivljena do završetka postupka ne pusti na slobodu, nego da se smesti u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, usled opasnosti da bi boravkom na slobodi mogla ponovo izvršiti protivpravno delo. Ona je od hapšenja nalazi u pritvorskoj jedinici Specijalne bolnice u Beogradu.
Izricanje odluke Suda će se obaviti bez privođenja Dušanke B, a ona će joj potom biti dostavljena.
M. Vujačić