Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za zamenu oružnog lista još dve godine

17.02.2022. 10:35 10:36
Piše:
Izvor: pixabay.com

Produžen je rok do kada vlasnici pištolja, revolvera i lovačkih pušaka koji nisu zamenili stare oružne listvove, treba to da učine. Umesto do 5. marta ove godine, izmenama Zakona o oružju i municiji iz polovine ovog meseca, oni oružni list treba da zamene do 5. marta 2024. godine. To je treće produženje roka za ispunjenje nove zakonske obaveze.

Iako je, shodno Zakonu o oružju i municiji, koji je Skupština Srbije usvojila 2015. godine, rok za zamenu bio 5. mart 2019, Vlada Srbije je na samom početku te godine taj rok produžila za godinu, odnosno do 5. marta 2020. Kada se približio taj rok, stiglo je novo produženje za preregistraciju oružja do 5. marta 2022. godine.

Nakon što je 2015. usvojen novi Zakon o oružju i municiji, početak njegove primene je odložen do marta 2016. Vlasnicima oružja je nakon toga ostavljen rok od tri godine da zamene oružni list. Imajući u vidu da je Zakon uveo niz novina u toj oblasti, pre svega u pogledu kategorija oružja, uslova i režima za njegovo posedovanje, uvođenje obrasca oružnog lista s ugrađenim mikrokontrolerom, ispostavilo se da je ostavljeni rok za zamenu isprava nedovoljno dug za ispunjenje te obaveze. 

Naime, uvidom u službene evidencije Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i analizom postojećeg stanja, utvrđeno je da se postupci zamene isprava sprovode usporeno. O tome svedoči podatak da je za tri godine samo 100.000 građana zamenilo te papire.

Vlasnik oružja, po zakonu, obavezan je da prilikom zamene oružnog lista donese u policijsku stanicu na uvid oružje, kao i stare isprave. Potrebna mu je potvrda da protiv njega nije pokrenut krivični postupak, kao i lekarsko uverenje o sposobnosti za držanje i nošenje oružja. 

Sastavni deo postupka su i dokumenti koji dokazuju tzv. opravdani razlog za posedovanje oružja. Za građanina koji poseduje lovačku pušku ili karabin to je uverenje o položenom lovačkom ispitu ili kopija lovne karte.

Ukoliko je oružje namenjeno sportu, opravdani razlog čini potvrda o članstvu u nekom od streljačkih klubova. 

U slučaju da su pištolj ili puška namenjeni za ličnu bezbednost, vlasnik je obavezan da „na zapisnik” da i izjavu kojom tvrdi da mu je zbog posla koji obavlja ili drugih okolnosti sigurnost ugrožena. Sve to prati terenska provera policije pre izdavanja dozvole. 

Osim toga, stariji vlasnici oružja moraće tom prilikom da MUP-u dostave i uverenje o zdravstvenoj sposobnosti za posedovanje oružja. Ipak, biće privilegovani u jednoj stvari u odnosu na one koji sada nabavljaju oružje – nisu u obavezi da prolaze kroz obuku u rukovanju pištoljima ili revolverima.

Takođe, u toku sprovođenja postupka policijski službenici mesno nadležne policijske uprave, odnosno policijske stanice, utvrđuju da li su ispunjeni uslovi za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja. To znači da policija proverava da li u kući ili stanu vlasnici oružja imaju sef u kojem će držati svoje puške i pištolje. Sef za bezbedno držanje oružja je obavezan.

U MUP-u odgovaraju da su novi propisi doneti pre svega u interesu bezbednosti građana. 

Tokom preregistracije, svi zakonski uslovi moraju biti ispunjeni, budući da je pojedinim građanima dozvola za oružje izdata pre 20 i više godina. Zato je važna provera da li ispunjavaju sve uslove, kažu u MUP-u.

U Nacionalnoj asocijaciji za oružje ocenjuju da je jedan od razloga za slab odziv za preregistraciju i visina takse, koja je od početka primene zakona do danas više puta menjana.  Oni koji su prvi otišli da preregistruju, plaćali su te takse između 40.000 i 80.000 dinaraa, a danas su oko četiri ili pet hiljada dinara. Na to se plaća i podnesak 300 dinara za izdavanje dokumenta. To su sve neke prepreke koje su ljude zadržavale i držale u nedoumici.

Zbog svega toga, mnogi građani su se odlučili da vrate oružje. Samo u pre dve godine to je učinilo 28.000 ljudi. Ima i onih koji prilikom preregistracije nisu uspeli da dokažu da im je, na primer, ugrožena bezbednost, pa su oružje morali da predaju.

- Od ukupnog broja podnetih zahteva za izdavanje oružnog lista, na godišnjem nivou odbije se maksimalno pet odsto zbog neispunjavanja zakonom propisanih uslova. Na primer, podnosilac zahteva nije zdravstveno sposoban, nema uslove za bezbedan smeštaj i čuvanje oružja ili je izvršilac krivičnih dela ili prekršaja s elementima nasilja - navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Vlasnici oružja koji do 5. marta 2024. ne zamene oružne listove kako to nalaže važeći zakon, rizikuju prekršajne kazne od 5.000 do 150.000 dinara, ali i da im se oružje i municija oduzmu. Ista kazna predviđena je i za one koji ne dostave MUP-u lekarsko uverenje, a naoružani građani su, po važećem zakonu, dužni da to urade svakih pet godina.    

Nova registracija 12.000 dinara

Izdavanje novog oružnog lista košta 1.500 dinara (600 dinara je obrazac koji izrađuje Zavod za izradu novčanica). Građani koji poseduju oružje s olučenim cevima – pištolje, revolvere, karabine – dužni su da uplate i republičku taksu od 5.360 dinara. Mnogi vlasnici pištolja i pušaka, međutim, to doživljavaju kao dvostruki namet jer su istu taksu platili prilikom odobravanja nabavke i registracije oružja.

Uz te troškove, lekarsko uverenje košta od 3.500 do čak 6.000 dinara (zavisno od zdravstvene ustanove), što ukupan iznos zamene tog dokumenta podiže i na više od 12.000 dinara.

M. Bozokin

Autor:
Pošaljite komentar