VKS usvojio zahtev za zaštitu zakonitosti u slučaju "Lovas"
BEOGRAD: Vrhovni kasacioni sud (VKS) utvrdio je da je u slučaju ratnog zločina poznatog kao "Lovas" Odeljenje za ratne zločine Apelacionog suda u Beogradu povredilo zakon jer je propustilo da tonski snima drugostepeni pretres pred tim sudom i nije sačinilo transkript o tome.
Takvom odlukom usvojen je zahtev za zaštitu zakonitosti Republičkog javnog tužioca, koji je prethodno prihvatio inicijativu Tužilaštva za ratne zločine za podnošenje pomenutog zahteva za zaštitu zakonitosti.
Presudom VKS utvrđeno je da je Apelacioni sud održavajući pretres u drugostpenom postupku bio dužan da primeni odredbe o tonskom snimanju i shodno tome o vođenju zapisnika na glavnom pretresu i sastavljanju transkripta, što sve predstavlja sastavni deo zapisnika o glavnom pretresu, a što taj sud nije učinio.
Na taj način drugostepeni sud nije postupio u skladu sa obavezama propisanim u navedenim procesnim odredbama.
Ovom odlukom VKS nije menjana pravosnažna presuda u slučaju Lovas, koja je doneta u januaru ove godine, a kojom su nakon više od 12 godina nekadašnji komandiri milicije u hrvatskim mestima Tovarnik i Lovas Milan Devčić i pripadnik Saša Krnjajić oslobođeni optužbi da su izvršili ratni zločin nad civilima u Lovasu 1991. godine, dok su šestorica pravosnažno osudđeni na zatvorske kazne.
Tom odlukom Apelacionog suda preinačena je druga prvostepena presuda Odeljenja za ratne zločine Višeg suda u Beogradu, kojom je Devčić bio osuđen na osam, a Krnjajić na šest godina zatvora, dok su ostalim optuženim zatvorske kazne smanjene za po godinu ili tri godine.
Sašu Stojanovića Apelacioni sud je osudio na kaznu zatvora od šest godina, Darka Perića i Radovana Vlajkovića na po četiri godine zatvora, dok je Radisava Josipovića, Jovana Dimitrijevića i Zorana Kosijera osudio na po tri godine.
Oštećeni su radi ostvarivanja svojih imovinsko-pravnih zahteva upućeni na parnicu, navodi se u odluci Apelacionog suda koja je objavljena na njegovom sajtu.
U obraloženju odluke navodi se da su Devčić i Krnjajić oslobođeni, jer je prvostepenom presudom protiv njih bila prekoračena optužba.
Ostali su osuđeni na zatvorske kazne zbog zločina protiv čovečnosti u saizvršilaštvu, ratni zločin protiv civilnog stanovništva i nečovečno postupanje.
Osuđeni su jer su kao pripadnici različitih formacija među kojima TO, JNA i paravojne formacije "Dušan Silni", u oktobru i novembru 1991. u hrvatskom mestu Lovas izvršili napad na civile, prema njima nečovečno postupali, mučili ih, povređivali i ubijali.
Broj njihovih žrtava prema optužnici iznosi 28.
Suđenje za zločin u Lovasu počelo je 2008. godine, a prvostepenu presudu kojom je njih 13 bilo osuđeno na ukupno 128 godina zatvora 2014. godine je ukinuo Apelacioni sud i naložio ponavljanje suđenja.