Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

VKS da odlučuje i o žalbama na drugostepenu presudu

19.03.2017. 20:18 13:52
Piše:

 proširenja sudeće nadležnosti Vrhovnog kasacionog suda, najvišeg suda u Srbiji.

Ova ideja, kako saznaje “Dnevnik”, zagovara zakonske izmene kojima bi se odlučivanje o žalbama  na presude apelacionih sudova kojima je prvostepena oslobađajuća presuda preinačena, po žalbi tužilaštva, u osuđujuću, „prebacilo“  iz  apelacionih sudova  u nadležnost Vrhovni kasacioni sud.

Magistar pravnih nauka advokat Dragan Pašić, u svojoj  pravnoj analizi o ovom pitanju, zastupa stanovište da je „sporna trećestepena nadležnost  krivičnih odeljenja apelacionih sudova i da  nadležnost Vrhovnog kasacionog suda treba proširiti i na odlučivanje o žalbi protiv presuda drugostepenih sudova “. 



- Da bi se poštovanje načela legaliteta bolje postiglo ustanovljava se dvostepenost ili višestepenost krivičnog postupka. Ako viši sud sudi u prvom stepenu, onda je pravno logično da apelacioni sud odlučuje u drugom stepenu, a Vrhovni kasacioni sud u trećem stepenu, a ne apelacioni sud u trećem stepenu, kao što predviđa sadašnje krivično procesno zakonodavstvo - kaže Pašić u razgovoru za “Dnevnik”.



Odredbama Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) omogućena je, naime, žalba na presudu apelacionog suda kojom  je prvostepena oslobađajuća presuda preinačena i optuženi oglašen krivim. Istim zakonikom  propisano je da o žalbi na drugostepenu presudu rešava apelacioni sud, shodno odredbama ZKP  koje važe za postupak u drugom stepenu.



U krivičnoj materiji,  apelacioni sud sudi u drugom stepenu  po žalbi na presude prvostepenih sudova, u većima sastavljenim od troje sudija, osim u situacijama kad veće za maloletnike sudi na pretresu i kada je sastavljeno od dvoje sudija i troje sudija porotnika, a  po žalbi na presude apelacionih sudova  postupa petočlano veće apelacionog suda.



Iz ovoga, kako navodi Pašić, “sledi zaključak da u sastavu krivičnih odeljenja apelacionih sudova sudije odlučuju u drugom, ali i u trećem stepenu. Preciznije, u jednom sudu, u istoj organizacionoj jedinici, postoje dva stepena koja odlučuju o žalbama“.

- Osećaj pravne sigurnosti i pravednosti bio bi izraženiji kada bi o žalbi odbrane u trećoj sudskoj instanci, odlučivale sudije koje nisu u sastavu apelacionog suda , već u najvišoj sudskoj instanci - Vrhovnom kasacionom sudu - zaključuje Pašić i ističe da bi  samim tim  princip legaliteta došao do izražaja.



Bivši sudija nekadašnjeg Vrhovnog suda Srbije Zoran Perović je takođe, kako kaže, u delu stručne javnosti koja je saglasna s idejom da u pomenutim pravnim situacijama za žalbene postupke po presudama apelacionih sudova, umesto  apelacionih sudova, treba da bude nadležan  najviši sud u državi, Vrhovni kasacioni sud.



- Verujem da sudije sa više godina radnog iskustva  u sudu sa većom nadležnošću kao što je to Vrhovni kasacioni sud, odnosno sa najvećom nadležnošću u zemlji u smislu vrhovne odluke, donose i najbolje odluke -kaže Perović i  napominje da se može diskutovati o pitanju da li se to i koliko potvrđuje u praksi.  Braniocima bi odgovaralo da Vrhovni kasacioni sud bude institucionalno nadležan u ovim situacijama kao sud  trećeg stepena,navodi Perović koji  je od prelaska u advokaturu i sam najčešće u ulozi branioca.



Stručna javnost, po Perovićevim rečima, saglasna je  i s idejom da Vrhovni kasacioni sud preuzme veću nadležnost u pogledu takozvanih  vanrednih pravnih lekova, odnosno  da bi trebalo vratiti mrežu nekadašnjih vanrednih pravnih lekova.

Po sadašnjem ZKP-u, zahtev za zaštitu zakonitosti je jedini vanredni pravni lek koji se može uložiti u korist okrivljenog i to isključivo zbog povrede zakona na njegovu štetu.



- To je toliko redukovano da u praksi i ne proizvodi nikakvo pravno dejstvo pošto Vrhovni kasacioni sud ne nalazi nikada da je povređen zakon na štetu okrivljenog-naglašava Perović.



J. Jakovljević

 

Vanredni pravni lekovi

Ranije su postojali vanredni pravni lekovi koji su, kako ukazuje bivši sudija Zoran Perović podrazumevali da se odbrana u određenom vremenskom periodu, po pravosnažnosti presude, može obratiti Vrhovnom sudu i u pogledu odluke o kazni, ukoliko se pojave nove okolnosti koje mogu uticati na kaznu, a nisu bile poznate sudu koji je donosio odluku.

- Dok je taj vanredni lek postojao, bilo je 19 - 20 procenata prihvaćenih. Postojao je i zahtev za preispitivanje pravosnažne sudske odluke koji je odbrani omogućavao da ukaže na pogrešnu primenu prava, kako procesnog tako i materijalnog. Statistika u vezi tog vanrednog pravnog leka pokazivala je da je u praksi bilo uvažavano 10 do 15 procenata. To znači - ističe Perović - da je jedna četvrtina presuda menjana od strane Vrhovnog suda. Danas bi taj procenat bio i veći s obzirom da imamo četiri apelaciona suda na teritoriji Srbije koji imaju različitu kaznenu politiku u sličnim pravnim situacijama, zbog čega se, u cilju ujednačavanja sudske prakse, i došlo do razmišljanja o formiranju jednog apelacionog suda sa četiri odeljenja.

 

Piše:
Pošaljite komentar