Uprava carina u borbi protiv švercera narkotika koristi i pse
Carinici su, u saradnji s policijom, nedavno na ulaznoj strani graničnog prelaza Batrovci, uz pomoć carinskog službenog psa pronašli i zaplenili manju količinu različitih vrsta droga irekvizita koji se koriste pri njihovoj prodaji.
Prekršaj je otkriven prilikom pregleda „poršea“ čeških registarskih oznaka kojim su putovala trojica makedonskih državljana albanskog porekla. Putnici su rekli da nemaju ništa da prijave, ali, posumnjavši u njihove reči, carinski službenici su odlučili da ih detaljno pregledaju, kao i njihov prtljag i automobil.
Prilikom pregleda carinicima je posao olakšao službeni pas, koji je svojom reakcijom nedvosmisleno ukazao na to da su u jednom od kofera narkotici. Naime, iako je reč o manjim količinama, carinski pas, kojem je to bila prva „akcija“ na terenu, uspeo je da detektuje drogu u koferu putnika koji je sedeo na zadnjem sedištu. Među njegovim ličnim stvarima se, osim manjih količina kokaina, kristal-meta, LSD-a, nekoliko tableta „ekstazija“ i marihuane, zatekao i niz rekvizita koji se koriste pri njihovoj prodaji.
U prtljagu se tako našla i vagica za precizno merenje, merice, kao i testeri za proveru čistoće droge, ali i dozvoljeni iznos novca u evrima i češkim krunama.
Carinska služba ima dva crna labradora koji otkrivaju drogu na našim granicama od 2011. godine, a krajem prošle godine postala je bogatija za dva nova službena psa koji su specijalizovani za otkrivanje švercovanih cigareta. Dva belgijska ovčara malinoa našoj carini je donirala kompanija „Japan tobako internešenel”, zbog rastućeg trenda krijumčarenja cigareta i povećanog broja zaplena.
Srpski carinici nastoje da idu u korak s razvijenim carinskim administracijama koje imaju mnogo više pasa od nas jer, zahvaljujući izuzetnim sposobnostima tih plemenitih životinja, carinicima širom sveta posao je olakšan.
Poređenja radi, carinska služba Nemačke ima oko 400 pasa, među kojima dominiraju nemački ovčari, a to je brojka koja ne uključuje pse koji rade u drugim službama, poput vojske i policije. Onda ne čudi što su Nemci lideri Evrope u toj oblasti. Nemački ovčari su njihova autohtona rasa, a u Nemačkoj rade i specijalizovane odgajivačnice iz kojih se psi kasnije regrutuju u službu.
Carinici iz Francuske, na primer, imaju oko 300 obučenih pasa, a u našem komšiluku carina Rumunije važi za jednu od jačih kada su u pitanju službeni psi. Oni u svom sastavu imaju više od 50 pasa.
Jedan od ključnih prioriteta carinske službe je što efikasnija borba protiv sive ekonomije, a naročito suzbijanje krijumčarenja akcizne robe. U prilog tome govore i rekordne zaplene cigareta, koje su rezultat pojačanih mera koje carina primenjuje u toj oblasti.
Džeks – „specijalista“ za opijate
Labrador Džeks je u Srbiju došao iz Francuske, gde je prošao obuku od devet meseci, nakon koje se „javio na dužnost“ u srpsku Upravu carina. Tada je bio Žak i razumeo je samo francuski. Pre nekoliko godina nanjušio je sedam kilograma „skanka” u pogonskom točku jednog automobila. Već na samom početku kontrole na granici, jasno je ukazao svom vodiču na to da se nešto krije u zadnjem desnom točku. Carinici su točak potom skinuli, presekli i u unutrašnjosti našli 12 paketa „skanka” obmotanih bezbojnom folijom.
U Upravi carina ističu da je Srbija zbog svog geostrateškog položaja raskrsnica krijumčarskih puteva između Istoka i Zapada, pa je to dodatni izazov za carinske službenike. Da bi se uspešno suprotstavili krijumčarima, carinici moraju biti dobro obučeni i odlično opremljeni.
Iskusni carinici kažu da nema te opreme koja bi mogla da zameni njuh psa. Određene rase pasa se zbog izuzetne inteligencije koriste za pronalaženje narkotika, eksploziva, nestalih osoba... Konkretno, belgijski ovčari malinoa važe za idealne službene pse. Koriste ih policije svih zamalja EU i timovi elitnih američkih jedinica „Foke” (Seal). Kod nas rade u Vojsci, policiji i Žandarmeriji.
D. Nikolić