Ukinuta pravosnažna presuda za dvanaestoro optuženih zbog prevare
Vrhovni kasacioni sud ukinuo je presudu Apelacionog suda u Beogradu kojom je dvanaestoro okrivljenih, većina iz Novog Sada i drugih mesta u Vojvodini, bilo pravosnažno osuđeno po optužbama za krivično delo „prevare na štetu nekoliko preduzeća u Srbiji, tokom 2010. godine“.
Kako “Dnevnik” saznaje, apelaciji je naloženo da ponovi drugostepeni postupak po žalbama na presudu Specijalnog suda, koja je sada ponovo nepravosnažna.
Presudom donetom pre tri meseca, Vrhovni kasacioni sud je usvojio zahteve za zaštitu zakonitosti koje je na presudu Apelacije uložila odbrana, zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka i povrede zakona.
Portparol Apelacionog suda Mirjana Piljić potvrdila je u izjavi za “Dnevnik” da im je predmet vraćen, ali da nova žalbena sednica još nije zakazana.
Sada ukinuta presuda Apelacionog suda doneta je nakon održane sednice veća, 23. novembra 2018., a objavljena je javno 14. februara prošle godine.
Pre tri godine, posle okončanog suđenja u prvom stepenu, Specijalni sud je 8. marta 2017. izrekao presudu kojom su osuđeni: okrivljeni Dejan Marjanović na četiri godine i dva meseca zatvora i na novčanu kaznu u iznosu od 500 000 dinara, Dragan Lukač na tri godine i četiri meseca zatvora i novčano na 300.000 dinara.
Kazna zatvora od dve godine i novčana od 200.000 dinara izrečena je Stojanu Pavićeviću a svedoku saradniku Igoru Peroviću devet meseci zatvora i novčana kazna od 5.000 dinara.
Novica Rakočević je nepravosnažno osuđen na kaznu zatvora od dve godine i sedam meseci i na novčanu od 250.000 dinara.
Kazne zatvora po dve godine i četiri meseca izrečene su prvostepeno Mirku Pantiću i Zoranu Suknjaji i novčane kazne, prvom u iznosu 100.000 dinara a drugom 300.000 dinara.
Specijalni sud je izrekao po dve godine i dva meseca zatvora Radetu Atiću i Goranu Miloševiću i novčane kazne od 100.000 dinara, odnosno 200 000 dinara. Okrivljeni Aleksandar Bojović je osuđen na godinu i po zatvora, na godinu i dva meseca Jožef Feldejak, a novčano su kažnjeni sa po 150.000 dinara, dok je optuženoj Nadi Divljan izrečeno osam meseci zatvora i novčana kazna od 100.000 dinara.
Odbrana žalbama osporava osuđujuću presudu, a žalbu je uložilo i Specijalno tužilaštvo, tražeći strože kazne.
Optužnicom se za „produženo krivično delo prevare u saizvršilaštvu“, kao pripadnici grupe terete Marjanović, Lukač i Perović, dok se za pokušaj tog dela sumnjiče Pavićević , Rakočević, Pantić i Antić.
Po optužbi samo za produženo krivično dela prevare sudi se Suknjaji, Feldejaku, Miloševiću i Bojoviću, a za jedno krivično delo prvare osumnjičenoj Nadi Divljan.
Optužnica obuhvata period od februara 2010. do 29. oktobra 2010. godine, a Dejana Marjanovića, koji se sumnjiči za navodno organizovanje i da je „stvorio plan i finansirao njegovo ostvarivanje“. Optužba iznosi različite sumnje u vezi s načinom poslovanja preduzeća kojima su rukovodili pojedini okrivljeni, nabavci razne robe koja je, kako se tvrdi, „rasprodana a da nije plaćena dobavljačima“.
Teza optužbe je da su „kupovana preduzeća koja su poslovala duže vreme i nisu nikada bila u blokadi, lažnim ugovorima i kompenzacijama podizani im boniteti i dobro opremana da bi ih prikazali kao uspešna, te pojedini okrivljeni upisivani kao odgovorna lica, nakon čega su od velikog broja firmi s teritorije Srbije naručivali veće količine raznovrsne robe i dogovarali odloženi rok plaćanja, polažući blanko overene menice”.
“Nabavljena roba rasprodavana je po znatno nižim cenama od tržišnih, fizičkim licima kao kupcima za gotov novac, pri čemu je u poslovnoj dokumentaciji roba rasknjižavana tako što su pravljene lažne fakture po kojima je navodno prodata nesolventnim preduzećima kao daljim kupcima, ili uopšte nije knjižena. Nakon dospeća na naplatu menica i blokade računa preduzeća, napuštali su zakupljene prostorije i magacine, telefonske kartice bacali i na taj način postajali nedostupni predstavnicima oštećenih preduzeća“.
Presudom Vrhovnog kasacionog suda je utvrđeno da se zahtevima za zaštitu zakonitosti koje su na pravosnažnu presudu podneli branioci okrivljenih „osnovano, drugostepena presuda pobija zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka navodima da je u donošenju te presude učestvovala sudija Milena Rašić, koja je u istom krivičnom postupku kao predsednik veća donosila odluke koje se tiču pritvora, odnosno kao član veća učestvovala u donošenju rešenja kojim je pritvor prema okrivljenima produžavan“.
Vrhovni kasacioni sud u svojoj odluci citira odrebe Ustava Srbije i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava koje štite pravo na fer i pravično suđenje, kao i odredbe ZKP-a koje definišu ustanovu izuzeća u krivičnom postupku u cilju obezbeđenja pretpostavki nepristrasnosti sudije, da će „sudija biti izuzet od postupanja u predmetu kada je imao određene procesne uloge u istom predmetu ili ukoliko je u tom predmetu u određenom odnosu s okrivljenim“.
„Iako je sudija po zakonu i u skladu sa svojom funkcijom dužan da održi poverenje u svoju nezavisnost i nepristrasnost, determinisanost sudije koji je u određenom krivičnom postupku odlučivao o pritvoru protiv okrivljenog a naročito ako je odlučivao više puta, takvog je stepena, da predstavlja okolnost koja narušava pretpostavku nepristrasnosti sudije, zbog čega se taj sudija, iako ta procesna uloga nije izričito propisana odredbama ZKP koji obuhvata razloge za obavezno izuzeće, treba izuzeti od sudijske dužnosti prilikom donošenja meritorne odluke u istom krivičnom postupku“, navedeno je u presudi VKS.
J. Jakovljević