Uhapšenom Pančevcu pritvor od mesec dana
Županijsko državno tužilaštvo u Splitu odredilo jednomesečni pritvor Srbinu Mladenu Graovcu (52), koji je uhapšen na Svetog Iliju, 2. avgusta, u selu Smiljčiću,
kod Benkovca. Njemu je, kako je saopštio „Veritas”, određen pritvor pod sumnjom da je počinio ratni zločin nad civilnim stanovništvom u toku devedesetih godina prošlog veka na području severne Dalmacije.
U saopštenju „Veritasa” se navodi da na dan 31. marta 2013. Mladenovo ime nije bilo na spisku Državnog tužilaštva, na kojem je tada bilo 1.577 imena, pa ga je to ohrabrilo da odlazi u Hrvatsku.Inače, Mladen poseduje državljanstvo i Srbije i Hrvatske. U toku rata bio je angažovan u nekim teritorijalnim jedinicama u Smiljčiću i okolini.
Njegov branilac Luka Šušak je rekao da je on svojoj rodbini dolazio u posetu već dvadesetak puta i da mu se ništa nije dogodilo
Na osnovu međunarodnih poternica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom sveta do sada je uhapšeno 159 Srba, od kojih su 54 ekstradirana u Hrvatsku. Od ekstradiranih, do sada je protiv dvadesetorice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije dela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posledicu gubitak obeštećenja za vreme provedeno u pritvoru.
Nezvanični podaci govora da je između 1.200 i 1.500 građana Srbije i dalje na hrvatskim poternicama za ratne zločine, a taj broj svakodnevno raste. U toku prošle i ove godine, po podacima „Veritasa”, lista Srba za kojima Hrvatska traga uvećana je za više desetina novih imena.Hrvatski sudovi u poslednje dve godine gotovo svakodnevno otvaraju nove istrage za ratne zločine jer ta krivična dela nikad ne zastarevaju.
Osumnjičeni se poziva da se odazove sudu, a ukoliko to ne učini, za njim se najpre raspisuje lokalna potraga. Ukoliko osumnjičeni ne bude nađen u Hrvatskoj, njihov biro Interpola raspisuje za njim međunarodnu poternicu. Na taj način spisak traženih Srba stalno raste.
I dok hrvatski biro Interpola ubrzano dodaje nove ljude na listu najtraženijih begunaca, za ljudima protiv kojih su postupci obustavljeni poternice se sporije ili nikako ne povlače. Zbog toga Srbi iz Hrvatske imaju mnogo razloga za oprez ako odluče da krenu u tu državu, ali i bilo gde u inostranstvo.
Predsednik Dokumentaciono-informativnog centra „Veritas” u Beogradu Savo Štrbac ističe da zbog sumnje da su počinili ratne zločine, Hrvatska traga za Srbima u svim zonama Interpola.– Svaki državljanin Srbije koji posumnja da bi se mogao naći na listi traženih treba da proveri da li je njegovo ime na poslednjem spisku koji je dostavila Hrvatska, objavljenom na veb-sajtu Ministarstva pravde ili na našem sajtu – kaže Savo Štrbac.
Dodaje da će Hrvatska uskoro dostaviti novi spisak Srba traženih zbog ratnih zločina, za koji vlada veliko interesovanje.
– Masovna proizvodnja istraga, optužnica i presuda u odsustvu ima za cilj sprečavanje povratka Srba Krajišnika – kaže jedan od optuženih. – Zaprepašćujući je nivo bahatosti i arogancije u tim fabrikatima. Istina i dokazi nisu bitni, bitna je samo činjenica da su to dokumenti jedne države, za koje se očekuje da ih druge države uvaže kao validne, pravno zasnovane.
On zna da je na listi i zato ne putuje nigde van granica Srbije. Da li će neko za kim je Hrvatska raspisala Interpolovu poternicu biti zadržan na granici ili neće, nikada se ne zna. Bilo je mnogo slučajeva da ljudi bez problema putuju godinama, verujući da su hrvatske poternice mrtvo slovo na papiru, ali i da zadržavanje zavisi od raspoloženja policajca na graničnom prelazu, kao i od dobre volje prepodnevne ili popodnevne smene.
N. S. H.