Trovač ždralova kažnjen sa 400.000 dinara
KIKINDA: Odlukom Osnovnog javnog tužilaštva u Kikindi, jedan 57-godišnji muškarac iz Crne Bare, sela u opštini Čoka, koji je na svojoj njivi koristio nedozvoljeni pesticid karbofuran, platio je kaznu od 400.000 dinara za trovanje ždralova, saopštio je Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
Zahtev za isplatu odštete zbog trovanja te strogo zaštićene ptice Tužilaštvu je dostavio Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
Pokrajinska inspekcija za zaštitu životne sredine je u avgustu 2016. podnela krivičnu prijavu protiv optuženog zbog ubijanja strogo zaštićenih vrsta ptica, a u istom periodu protiv iste osobe prijavu je podnela i Fitosanitarna ispekcija zbog kršenja Zakona o sredstvima za zaštitu bilja.
Tokom inspekcijske kontrole, u ataru Novog Kneževca nađeno je pet mrtvih ždralova u jarku pored njive koja je u vlasništvu 57-godišnjeg meštanina Crne Bare. Na njivi su bili su sveži ponici kukuruza, od kojih su neki bili iskopani iz tla. Po iskazu optuženog, prethodnog dana on je na svojoj i susednoj njivi zatekao te mrtve ptice i bacio ih u obližnji kanal. Toksikološka analiza leševa ždralova dokazala je da su uginuli od visokotoksične koncentracije pesticida karbofuran u hrani.
Fitosanitarna inspekcija uzela je i uzorke kukuruza, i utvrđeno je da ponici s njegove njive sadrže visokotoksične koncentracije tog otrova. On je sejao seme kukuruza koje je prethodno bilo tretirano karbofuranom. Tek isklijale biljke s ostacima semena jato ždralova je pojelo, nakon čega su na licu mesta uginuli.
Karbofuran je aktivna materija insekticida koji se u Srbiji nekada prodavao na slobodnom tržištu, ali je upravo zbog svoje velike toksičnosti, i u skladu s propisima Evropske unije, krajem 2013. godine povučena dozvola za njegov uvoz, dok ga na tržištu nema od sredine 2014. Uprkos tome, veliki broj strogo zaštićenih vrsta ptica i sisara otrovan je u poslednjih deset godina tim insekticidom jer se on i dalje koristi. Postoje zalihe kod pojedinih privatnih i pravnih lica koje se bave poljoprivredom, a na internetu je rasprostranjeno trgovanje švercovanim karbofuranom iz zemalja u kojima se još upotrebljava.
Pokrajinski zavod za zaštitu prirode će iznos odštete utrošiti na projekat zaštite te vrste ptice. Jesenja i zimska jata ždralova koji se zadržavaju u Srbiji, prvenstveno u okolini Specijalnog rezervata prirode „Slano kopovo”, biće hranjena svežim kukuruzom, dodaje se u saopštenju.
M. Mitrović