Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TRAGOM VESTI: Petorica državljana Srbije van zemlje osuđena na doživotnu robiju

25.03.2020. 11:20 11:24
Piše:
Foto: Tanjug/MUP, ilustracija

Špansko tužilaštvo zatražilo je doživotnu robiju za Igora Vaclavića iz Subotice zbog ubistva dvojice policajaca i farmera u toj državi 15. decembra 2017. godine.

Ako bude osuđen, to će biti drugi doživotni zatvor za tog begunca, pošto je mu je u Italiji već izrečena takva kazna.

Poreklom Subotičanin, Igor Vaclavić (38), koji ima više nadimaka, od kojih je najčešće koristio Igor Srbin ili Igor Rus, poznat je širom Evrope po svojim monstruoznim zločinima. Delovao je prvenstveno u Italiji i Španiji, gde je oduzeo pet života. Priznao je da je ubio dvojicu policajaca Civilne garde, kao i jednog farmera u Španiji, dok je u Italiji osuđen za dva ubistva. 

Vaclavić je optužen za 11 zločina. Nalazi se u zatvoru u Saragosi u Španiji, gde je optužen za još tri ubistva, koje je počinio pre nego što je uhapšen decembra 2017. godine.

Možda najpoznatiji državljanin Srbije koji je u Segedinu osuđen na doživotni zatvor je Marinko Magda. Naime, Vrhovni sud Mađarske pravosnažno je osudio Magdu 1996. godine, nakon procesa koji je pratila čitava zemlja. On je uhapšen januara 1994. godine u Segedinu u svom stanu i osuđen na doživotni zatvor.

Međutim, po zakonu mu je omogućeno da posle 25 godina provedenih iza rešetaka traži uslovni otpust. Nedavno je taj njegov zahtev odbijen jer, kako je procenio sud, nije izrazio žaljenje zbog zločina počinjenih iz koristoljublja.

Marinko Magda kaznu u Mađarskoj služio je u zatvorima Šatoraljaujhelj i Šopronkohid, a pre dve i po godine premešten je u poznati zatvor „Čilag” u Segedinu, kako su pisali mađarski mediji – na sopstveni zahtev da bi bio bliži porodici.

Za bečkog Srbina Srđana T. koji je prvostepeno osuđen na doživotni zatvor zbog ubistva tranšeksualca turskog porekla Hande U. (34) u januaru 2015. u Beču, sud je utvrdio da je zločin počinio iz koristoljublja jer je žrtvi posle seksualnog odnosa ukrao 3.000 evra i dva mobilna telefona.

Smrt Hande U. prijavile su komšije koje su videle golu nogu kako viri kroz polomljen prozor i koje su osetile užasan smrad iz stana. Identifikovan je uz pomoć DNK tragova pronađenih u njenoj sobi. Dan posle ubistva počinio je dve pljačke nakon čega je uhvaćen.

Srđan je bio optužen za ubistvo s umišljajem. Tokom suđenja pojavile se su još neke prostitutke koje su optužile Srđana da im je pretio gasnim pištoljem i da je pokušao da ih opljačka.

U američkoj državi Ohajo na doživotnu robiju osuđen je Dragan Sekulić (38). On je osuđen zbog svirepog ubistva bivše supruge Željkezbog ubistva supruge Željke (37), u koju je u decembru 2015. ispalio 15 hitaca na parkingu u gradiću Masilonu. Prilikom izricanja kazne, sudija mu je rekao da nema pravo da traži pomilovanje. Zbog prethodnih optužbi za nasilje u porodici, na doživotnu kaznu dodato mu je još 14 godina zatvora.


Austrija šalje 714 naših zatvorenika

Neki od osuđenika našeg porekla koji kaznu služe u inostranstvu mogli bi uskoro i u srpske zatvore. Naime, ministar pravde Austrije Jozef Mozer dogovorio je, prilikom prošlogodišnje posete Beogradu, da državljani Srbije koji su osuđeni za krivična dela u Austriji, izdržavaju kaznu u Srbiji.

U austrijskim zatvorima kazne izdržava oko 9.000 osoba, a manje od polovine su austrijski državljani. Među stranim zatvorenicima najviše je državljana Srbije, 714.


On je dve nedelje pre ubistva takođe pokušao da ubije suprugu tako što je kamionom s puta izgurao automobil koji je ona vozila. Posle toga pušten je uz kauciju i dobio je zabranu prilaska bivšoj supruzi, ali ga to nije sprečilo da počini zločin. Ubistvo bivše supruge, inače medicinske sestre, opravdao je time da je bio u afektu jer je saznao da je u vezi s kolegom, te da je „imao prekid filma u glavi jer je reč o crncu”.

Kaznu doživotnog zatvora u Švedskoj služi Mijailo Mijailović zbog ubistva zbog ubistva ministarke spoljnih poslova Ane Lind u septembru 2003. u tržnom centru u Stokholmu.

Šeficu švedske diplomatije Anu Lind, koja je u trenutu ubistva bila bez telohranitelja, nožem je izbo u grudi i stomak, ali nije utvrđeno da je zločin bio politički motivisan. Iako se branio da mu je „unutrašnji glas” naredio da ubije ministarku, psihijatri su utvrdili da je u trenutku ubistva bio mentalno zdrav.

Mijailović kaznu služi u zatvoru Kumla, gde je nožem napao jednog zatvorenika, zbog čega je bio u izolaciji. Prethodno je osuđivan 1997. godine jer je svog oca napao kuhinjskim nožem i teško ga povredio. Ranije mu je suđeno i za telefonsko uznemiravanje dveju žena, te ilegalno posedovanje oružja.

Interesantno je da niko od najpoznatijih vođa organizovanih kriminalnih grupa s ovih prostora, koje su osuđene u inostranstvu, nije poslat doživotno u zatvor, već, recimo, na 18 godina, koliko je osuđen Luka Bojović u Španiji, ili dve decenije robije, koju je poreklom Zrenjaninac  Zoran Jakšić dobio u Peruu zbog droge.

Pravnici objašnjavaju da je svetska praksa da se na doživotni zatvor osuđuju optuženi za ubistva iz niskih pobuda, kada su žrtve nemoćne, kao što su deca, trudnice, invalidi. Osim njih, na takve kazne osuđuju se ubice iz koristoljublja, oni koji žrtvu masakriraju da bi pribavili materijalnu korist

N. S. H.

Piše:
Pošaljite komentar