TOKSIKOLOGIJA JE KOMPLEKSNA, A NEKI OTROVI SKRIVENI Bulat: Toksikološke analize tragično stradale dece u Novom Sadu zahtevaju mnogo vremena
BEOGRAD: Predsednik udruženja toksikologa Srbije Petar Bulat izjavio je danas da se na rezultate toksikoloških analiza dvoje dece čija su tela pronađena u Novom sadu nakon samoubistva roditelja, dugo čeka jer pronalaženje toksičnih materija u biološkom materijalu - krvi i urinu, zahteva mnogo vremena.
Bulat je za Tanjug rekao da su prvi rezultati analiza koji su dospeli u javnost, a koji su pokazali da su deca imala etanol u telima dobijeni brže jer se alkohol lakše određuje.
"Toksikološke analize su vrlo kompleksne. Alkohol se lako određuje i zato smo brzo dobili rezultat da je bilo alkohola u biološkom materijalu dece koje su preminule. Međutim, ostale toksične materije koje mogu da se nađu u biološkom materijalu zahtevaju mnogo više vremena, koriste se kompleksne tehnologije. Rezultate treba sagledati u celini, ne treba parcijalno izvlačiti da su deca otrovana alkoholom, već sve sagledati u celini i to rade kolege koji se bave sudskom medicinom. Oni su zato i edukovani i to je njihov pristup.", naveo je Bulat.
On je dodao da nije etično nagađati da li je količina alkohola pronađena u krvi stradalih mališana i uzrok njihove smrti, ali da hipotetički gledano etanol može da ubije decu jer su ona posebno osetljiva na njega.
"Ovde je reč o maloj deci. Kod značajno starije dece procenjuje se da su vrednosti koje dovode do smrti 50 odsto dece, negde oko 3,6 promila.", istakao je on.
Bulat se osvrnuo i na slučaj majke koja je trovala dete na Institutu za majku i dete dok je bila na posmatranju sa detetom i se u tom slučaju radi o Minhauzenovom sindromu.
"To je specifičan sindrom koji se javlja kod određenih majki. Sa jedne strane truju dete, a onda sa povećenom brigom i pažnjom se odnose prema tom detetu, da bi okolina stekla utisak o njima kao o brižnim majkama koje bde nad detetom. Ja sam specijalista medicinske radiologije i toksikologije, psihijatrija mi nije uža oblast da bih tumačio sve aspekte tog Minhausenovog sindroma, ali to se dešava", pojasnio je on.
On je naglasio i da u Srbiji trenutno postoji samo dvoje pedijatara koji imaju užu specijalizaciju iz toksikologije i da to predstavlja problem, jer je broj trovanja kod dece veliki.
"Zbog toga što dolaze do akcidentalnih trovanja dece. Bilo da je reč o sredstvima za održavanje kućne higijene, bilo trovanju lekovima. Zbog toga što su lekovi crvene bombonice ili žute bombonice, koje deca pojedu umesto bombona i onda imamo slučaje trovanja. To nije samo kod nas problem, to je problem generalno u svetu", rekao je on.
Kada je reč o slučaju iz februara, kada se 26 osoba od kojih su dvanaestoro bila deca mlađa od 15 godina na žurci su se otrovala alkoholom u beogradskom klubu, Bulat je rekao da su posledice kod dece mnogostruko gore jer se oni nalaze u razvoj i kod njih je i apsorpcija alkohola iz digestivnog sistema i za organa varenja mnogo brža.
"Njihov centralni nervni sistem i periferni nervni sistem su nezreli i onda su te oštećenja mnogo teža i trajna. Sve češće imamo u mlađoj adolescentnoj grupi učestalo uzimanje alkohola. To dovodi do oštećenja razvoja intelekta kod te dece", rekao je on.
On je naglasio da alkohol deluje toksično i na svaki organ i onih koji nisu deca.
"Počev od centralnog nervnog sistema, pa onda deluje negativno i na gastrointestinalni sistem, posebno na jetru, bubrege, hematopoetski sistem i krvotvorne organe. Gotovo da nema sistema na kojoj alkohol ne deluje štetno", rekao je Bulat.