TEMA: Za čedomorstvo kazne od šest meseci do pet godina
Samo poslednjeg meseca u Srbiji su otkrivena dva čedomorstva neposredno posle porođaja majke, a u oba slučaja malena tela pronađena su na smetlištima.
Kod nas se, po javno dostupnim podacima, prosečno godišnje zabeleži nekoliko slučajeva ubistva bebe neposredno nakon rođenja, a sudski postupci protiv čedomorki vode se za krivično delo ubistva pri porođaju, za koje je Krivičnim zakonikom Srbije predviđena kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
Kazna, znatno blaža nego inače za krivično delo ubistva, opredeljena je, kažu pravnici, zato što se smatra da se desilo usled posebnog stanja u kojem je majka u toku i neposredno posle porođaja jer tada kod nje traje poremećaj izazvan porođajem.
Jak je, s duge strane, pravnički lobi koji se zalaže za odbacivanje „prezumpcije poremećaja“ i potpuno utvrđivanje subjektivne odgovornosti počinioca krivičnog dela po opštim zakonskim uslovima u svakom konkretnom slučaju. U svom delu „Krivično pravo u sudskoj praksi” profesor dr Bora Čejović piše da ne postoji potpuna saglasnost po pitanju tog poremećaja – njegovog značenja i utvrđivanja.
Po jednom shvatanju, piše dr Čejović, poremećaj, u smislu pomenutog krivičnog dela, ne treba vezivati za uračunljivost. „Dakle, taj poremećaj može postojati i pri istovremenom postojanju potpune uračunljivosti”. Čejović navodi da Vrhovni sud Srbije u jednoj svojoj presudi zaključuje: „Za postojanje krivičnog dela ubistva deteta pri porođaju nije od značaja da li je usled poremećaja izazvanog porođajem uračunljivost majke bila smanjena bitno ili nebitno. Intenzitet poremećaja u tom slučaju može imati samo uticaj na odluku o kazni”.
Advokat Ilija Radulović, bivši sudija, ukazuje na to da je to jedna od „patoloških pojava koje su posledica istinske krize, ne samo u srpskom društvu nego i u čitavom svetu”.
Okotobra 2013. godine, u kontejneru u Novom Sadu na Bulevaru cara Lazara ispred zgrade broj 86, nađena je beba umotana u najlon pa stavljena u kutiju. Bebi, ženskog pola, nije skinuta ni pupčana vrpca ni posteljica. Telo bebe pronašla je žena koja je preturala po kontejneru. Majka nije pronađena. Nekoliko meseci kasnije, januara 2014. godine, u kontejneru na uglu Ilirske ulice u Futoškog puta, čovek koji je sakupljao plastičnu ambalažu pronašao je mrtvu bebu umotanu u peškir. Ni u tom slučaju majka nije pronađena.
D. N.
Sudski postupci za čedomorstvo pri porođaju pokazuju u najvećem broju slučajeva da je reč o ženi-porodilji koja smatra da nema nikakve socijalno-ekonomske uslove da bi mogla brinuti o detetu na pravi način, niti vidi porodičnu, ličnu, niti perspektivu za to svoje dete.
U mnogim takvim slučajevima u sudskim postupcima se pokazalo, kako ističe Radulović, da je to reagovanje porodilje na osnovu neke sopstvene procene ili materinskog instinkta, da će imati nepodnošljive poteškoće oko ishrane, smeštaja, svega elementarnog u vezi s podizanjem tog deteta, pa i ako preskoči sve te prepreke, da je detetu izvesna bezizlazan životna provalija, najčešće alkoholizma i samog kriminala.
U većini takvih slučajeva u sudskim postupcima se pokazalo da su te žene u vreme porođaja bile u jednom takvom začaranom zatvorenom krugu nemoći i bezizlaza.
Za suštinsko rešavanje takvih i drugih patoloških pojava u društvu potrebno je, podvlači Radulović, u domenu opšte prevencije sistematski i energično „lečiti uzrok, a ne posledicu”.
– To se može rešiti politikom koja napada, uništava uzroke tih patoloških pojava koje predstavljaju obeležje krivičnih dela – smatra Radulović. – Sve su norme popucale: etičke, moralne, vidi se taj grabljivi, mračni, demonski deo, ta senka u čoveku. Mi živimo, u stvari, jednu misao Dostojevskog koji je rekao „Ako čovek ne veruje u Boga, onda je sve dozvoljeno”. Čovek je napustio Boga i živi život u kojem je „sve dozvoljeno”. To što se dešava je posledica dešavanja na svetskom nivou u društvu, na fonu svetskog krova.
J. Jakovljević