ТЕМА: За чедоморство казне од шест месеци до пет година
Само последњег месеца у Србији су откривена два чедоморства непосредно после порођаја мајке, а у оба случаја малена тела пронађена су на сметлиштима.
Код нас се, по јавно доступним подацима, просечно годишње забележи неколико случајева убиства бебе непосредно након рођења, а судски поступци против чедоморки воде се за кривично дело убиства при порођају, за које је Кривичним закоником Србије предвиђена казна затвора од шест месеци до пет година.
Казна, знатно блажа него иначе за кривично дело убиства, опредељена је, кажу правници, зато што се сматра да се десило услед посебног стања у којем је мајка у току и непосредно после порођаја јер тада код ње траје поремећај изазван порођајем.
Јак је, с дуге стране, правнички лоби који се залаже за одбацивање „презумпције поремећаја“ и потпуно утврђивање субјективне одговорности починиоца кривичног дела по општим законским условима у сваком конкретном случају. У свом делу „Кривично право у судској пракси” професор др Бора Чејовић пише да не постоји потпуна сагласност по питању тог поремећаја – његовог значења и утврђивања.
По једном схватању, пише др Чејовић, поремећај, у смислу поменутог кривичног дела, не треба везивати за урачунљивост. „Дакле, тај поремећај може постојати и при истовременом постојању потпуне урачунљивости”. Чејовић наводи да Врховни суд Србије у једној својој пресуди закључује: „За постојање кривичног дела убиства детета при порођају није од значаја да ли је услед поремећаја изазваног порођајем урачунљивост мајке била смањена битно или небитно. Интензитет поремећаја у том случају може имати само утицај на одлуку о казни”.
Адвокат Илија Радуловић, бивши судија, указује на то да је то једна од „патолошких појава које су последица истинске кризе, не само у српском друштву него и у читавом свету”.
Окотобра 2013. године, у контејнеру у Новом Саду на Булевару цара Лазара испред зграде број 86, нађена је беба умотана у најлон па стављена у кутију. Беби, женског пола, није скинута ни пупчана врпца ни постељица. Тело бебе пронашла је жена која је претурала по контејнеру. Мајка није пронађена. Неколико месеци касније, јануара 2014. године, у контејнеру на углу Илирске улице у Футошког пута, човек који је сакупљао пластичну амбалажу пронашао је мртву бебу умотану у пешкир. Ни у том случају мајка није пронађена.
Д. Н.
Судски поступци за чедоморство при порођају показују у највећем броју случајева да је реч о жени-породиљи која сматра да нема никакве социјално-економске услове да би могла бринути о детету на прави начин, нити види породичну, личну, нити перспективу за то своје дете.
У многим таквим случајевима у судским поступцима се показало, како истиче Радуловић, да је то реаговање породиље на основу неке сопствене процене или материнског инстинкта, да ће имати неподношљиве потешкоће око исхране, смештаја, свега елементарног у вези с подизањем тог детета, па и ако прескочи све те препреке, да је детету извесна безизлазан животна провалија, најчешће алкохолизма и самог криминала.
У већини таквих случајева у судским поступцима се показало да су те жене у време порођаја биле у једном таквом зачараном затвореном кругу немоћи и безизлаза.
За суштинско решавање таквих и других патолошких појава у друштву потребно је, подвлачи Радуловић, у домену опште превенције систематски и енергично „лечити узрок, а не последицу”.
– То се може решити политиком која напада, уништава узроке тих патолошких појава које представљају обележје кривичних дела – сматра Радуловић. – Све су норме попуцале: етичке, моралне, види се тај грабљиви, мрачни, демонски део, та сенка у човеку. Ми живимо, у ствари, једну мисао Достојевског који је рекао „Ако човек не верује у Бога, онда је све дозвољено”. Човек је напустио Бога и живи живот у којем је „све дозвољено”. То што се дешава је последица дешавања на светском нивоу у друштву, на фону светског крова.
Ј. Јаковљевић