Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema Dnevnika: Za godinu dana 247 policajaca značku okaljalo korupcijom

28.11.2020. 12:20 12:23
Piše:
Izvor: Tanjug/MUP Srbije, ilustracija

NOVI SAD: Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora unutrašnje kontrole, uhapsili su, u tri odvojene akcije, osam policijskih službenika, dok su protiv četvoro podnete krivične prijave u redovnom postupku.

Uhapšeni se, pored ostalog, terete za produženo krivično delo zloupotreba službenog položaja, ali i zahtevali i primali novac kako ne bi izvršili službenu radnju u okviru svog službenog ovlašćenja.

Protiv četvoro pripadnika MUP-a podnete su krivične prijave. Naime, dvoje pripadnika MUP-a iz Obrenovca se terete da su iz predmeta koji se odnosi na zahtev za nabavku oružja uklonili negativnu terensku proveru koju su sačinili policajci i zamenili je proverom koja omogućava nesmetano izdavanje odobrenja za nabavku oružja licu koje nije ispunjavalo sve uslove predviđene Zakonom o oružju i municiji.

Protiv policajca (34) iz Obrenovca podneta je krivična prijava zbog sumnje da je u periodu od 25. maja do 22. avgusta, neovlašćeno poslužio mobilnim telefonom marke „samsung“ koji je, kao predmet krivičnog dela, privremeno oduzet od osumnjičenog.

Krivična prijava podneta je i protiv policijske službenice (46) koja se sumnjiči da je izvršila krivično delo prevara. Ona je, kako se sumnja, dovela u zabludu oštećenu da joj preko poznaničkih veza može omogućiti upis na Kriminalističko-policijski univerzitet u Beogradu, na osnovu čega joj je oštećena u više navrata davala novac koji je osumnjičena od nje zahtevala.

Pripadnici MUP-a i ranije su hapšteni ili su protiv njih podnosivane krivične prijave zbog raznih propusta. Kriminolog Dobrivoje Radovanović komentariše kao "nešto što nije od juče".

Saradnja policije s narko-dilerima veoma je česta u svetu, pa i kod nas. Nažalost, ima policajaca koji ne znaju da naprave tu liniju dokle i operativno obrađuješ kriminalce, pa imaš kontakte s njima, a odakle počinješ da radiš sa njima ili za njih, navodi Radovanović.

Za borbu protiv tih prljavih policajaca, prema njegovom mišljenju, neophodno je nekoliko stvari.

Važno je da unutrašnja kontrola bude nedodirljiva, da ne postoji niko ko može da im naredi koga smeju da istražuju a koga ne. Moraju da imaju vrlo široka ovlašćenja, da kontrolišu šefove policije. Osim toga, mora postojati dobra selekcija u MUP-u. A tu nije važna samo bezbednosna procena prilikom prijema u MUP, već psihološka provera koliko je neko sklon kriminalu, i na kraju ljude koji se bore protiv kriminala morate platiti da se ne bi okrenuli na drugu stranu, naglašava Radovanović i dodaje da bi policajce, za koje se dokaže da su se bavili kriminalom, trebalo drastičnije kazniti od običnog čoveka, upravo iz razloga što je on(a) taj čiji zadatak je bezbednost svih građana Srbije.

Podsetimo, prošle godine za 72 policajca određena je mera zadržavanja po krivičnim prijavama Sektora unutrašnje kontrole MUP-a. U istom periodu podneto je i 209 krivičnih prijava protiv isto toliko  policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili 321 krivično delo, od kojih je 247, ili 77 procenata, krivičnih dela s elementima korupcije.

Inače, na nivou celog Ministarstva unutrašnjih poslova, SUK je lane podneo krivične prijave protiv 399 lica zbog ukupno izvršenih 537 krivičnih dela, od kojih je 425 s elementima korupcije, tzv. koruptivnih krivičnih dela.

Ti podaci predočeni su u Godišnjem izveštaju Sektora unutrašnje kontrole MUP-a.

Navodi se da je Sektor u 2019. godini primio u rad 5.637 dokumenata (pisana obraćanja, pritužbe, službene beleške, informacije i druga dokumenta) u kojima je ukazivano na različita nezakonita i neprofesionalna ponašanja policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu.

Među pripadnicima MUP-a prijavljenim u prošloj godini najviše je policijskih službenika opšte nadležnosti (68), a zatim policijskih službenika Granične policije (59) i Saobraćajne policije (49).

Sektor je i u 2019. godini podnosio krivične prijave za krivična dela s elementima korupcije, od kojih je najviše bilo zbog zloupotrebe službenog položaja (172, ili 40,5 procenata koruptivnih krivičnih dela).

Takođe, prošle godine Sektor je podneo i krivične prijave protiv 33 rukovodioca u Ministarstvu.

M. Bozokin

Autor:
Pošaljite komentar
Uhapšeno osam policajaca zbog zloupotrebe položaja i mita

Uhapšeno osam policajaca zbog zloupotrebe položaja i mita

26.11.2020. 15:42 15:43