Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema "Dnevnika": Vazdušna puška sve češća pretnja

11.04.2022. 11:27 11:55
Piše:
Izvor: pixabay.com/ilustracija

Tinejdžeri od 13 i 15 godina uhapšeni su prošlog ponedeljka zbog sumnje da su na Starom sajmištu na Novom Beogradz iz vazdušne puške pogodili u glavu staricu. Nedugo zatim, na uglu ulica Gavrila Principa i Koče Popovića, patrola Savskog venca pronašla je 13-godišnjeg dečaka, takođe sa vazdušnom puškom, municijom, kao i sa dva noža na rasklapanje i tri mobilna telefona.

Samo četiri dana ranije devojčica (16) ranjena je u šaku hicem iz vazdušne puške ispred Srednje saobraćajne škole u Šumadijskoj ulici u Novom Sadu, a kako smo pisali muškarac je pucao s prozora okolne zgrade.

Pucnjave i povrede iz vazdušnih pušaka poslednjih godina su sve češće na ulicama širom Srbije, a u samo poslednjih dve godine više desetina ljudi povređeno je iz njih. Najčešće pucači su tinejyeri, što samo po sebi nameće pitanje - kako deca dolaze do ovog oružja i ko i pod kojim uslovima sme da ga poseduje?

Generalni sekretar Nacionalne asocijacije za oružje Srbije Duško Ilić ukazuje da su vazdušne puške namenjene, pre svega, streljaštvu. Iz njega može pucati čak i dete, ali uz nadzor roditelja, staratelja, instruktora ili trenera. Vazdušno oružje može se koristiti na strelištu, ali i izvan njega u bezbednim uslovima, u nekom zaklonu, gde će dijabola pogoditi breg ili zid - kaže Ilić.


Cena od 12.000 do 27.000 dinara

Vazdušna puška je, sudeći po oglasima za prodaju, na visokoj ceni. Mada je nekada bila na tržištu jeftina, poslednjih godina i ovo sportsko oružje je usavršeno, pa se danas, sudeći po oglasima, prodaje po ceni od 12.000 dinara do 27.000 dinara. Ima, naravno, i skupljih vazdušnih pušaka, a sve zavisi od opreme koja se na njima ugrađuje.


Objašnjava da postoje dve vrste vazdušnih pušaka. Prva kategorija, takozvana C, podrazumeva slobodnu nabavku uz ličnu kartu i obavezu prijavljivanja MUP u roku od osam dana. Prodavac izdaje račun, a osoba koja je kupila mora biti punoletna, javlja se MUP i dobija potvrdu. Ta osoba je odgovorna za oružje i ona ga može prodati, ali samo uz potvrdu. Ove puške imaju brzinu veću od 200 metara u sekundi, većeg su kalibra - 5.5 milimetara i više, a moraju da imaju i silu zrna veću od 10.5 yula.

- Druga, D kategorija, je oružje koje se nabavlja bez odobrenja i prijave, to su puške i pištolji kalibra 4.5 milimetara, ali se u Srbiji i one prodaju samo punoletnima. Problem je što se kod nas ove puške mogu kupiti na pijaci, buvljaku, internetu, za razliku od većih pušaka koje se prodaju samo u legalnim prodavnicama i koje su prošle kontrolu - objašnjava Ilić.

- Nije mi poznato da je neko nekada ubijen iz vazdušnog oružja, ali to je u teoriji moguće, naročito kod puški veće snage i sa krupnijom municijom. Vaz-dušno oružje može ozbiljno da povredi, ako na primer nekoga upucate u oko ili iz male blizine, ali u principu uglavnom nanosi lakše povrede, jer dijabola uđe svega nekoliko milimetara pod kožu - navodi Ilić. 

- Vazdušno oružje, njegove delove i municiju prema zakonu mogu prodavati samo ovlašćeni prodavci koji imaju odobrenje za nabavku ovakvog oružja, a koji su takođe dužni da MUP dostave podatke o svakom vazdušnom oružju koje su nabavili radi prodaje kao i podatke o kupcu tog oružja u roku od 15 dana od prodaje - ukazuju nadležni.

Nadležni ističu da se ne može registrovati vazdušno oružje koje nije ispitano - žigosano i obeležno u skladu sa važećim propisima.

Zakon propisuje novčane od 5.000 do 150.000 dinara, kao prekršaj, roditeljima ili starateljima maloletnog lica koje je nabavilo i držalo vazdušno oružje suproto odredbama zakona, ako je to posledica njihovog propuštanja dužnog nadzora nad maloletnim licem, a istom kaznom se kažnjava i fizičko lice koje u roku od osam dana od nabavke vazdušnog oružja isto ne prijavi nadležnom organu. 

Takođe, novčanom kaznom od 20.000 do 150.000 dinara ili kaznom zatvora do 60 dana kazniće se za prekršaj fizičko lice koje vazdušno oružje ne prenosi ispražnjeno od municije, a novčanom kaznom od 100.000 do dva miliona dinara može se kazniti za prekršaj pravno lice koje proda vazdušno oružje licu mlađem od 18 godina, zatim ovlašćeni prodavci koji ne dostave podatke o vazdušnom oružju nabavljenom radi prodaje, odnosno ukoliko u roku od 15 dana od prodaje ne dostave podatke o prodatom oružju i kupcu oružja MUP. 

Ova regulativa se odnosi samo na nabavku i držanje vazdušnog oružja i ukazuje na potrebu da se prodavci ove kategorije oružja striktno pridržavaju zakona, te i da inspekcijske službe redovno vrše kontrole ovlaš-ćenih prodavaca, odnosno mak-

simalno suzbiju mogućnost da se ovakvo oružje nađe u rukama lica koja nisu ovlašćena za nabavku i držanje, pogotovo kada su u pitanju deca. 

Pravnici ukazuju da sve to treba razlikovati od krivičnih dela koja se mogu izvršiti upotrebom vazdušnog oružja. Pa će tako, primera radi, učinilac odgovarati recimo za tešku telesnu povredu ili neko drugo delo protiv života i tela ukoliko je ista naneta ovom vrstom oružja, odnosno za razbojništvo ili drugo imovinsko krivično delo ukoliko je za izvršenje istog koristio ovo oružje, što važi i za druga krivična dela u kojima se vazdušno oružje eventualno može upotrebiti.

Duško Ilić ukazuje da je neophodna edukacija najmlađih u cilju prevencije ovakvih do-gađaja. Podseća da su škole ranije imale streljačke sekcije i da se to sada stidljivo vraća. 

- Ipak, obzirom na to koliko je oružja prodato u našoj zemlji, smatramo da ima malo ovakvih incidenata - ocenjuje Ilić.

M. Bozokin

Autor:
Pošaljite komentar