Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема "Дневника": Ваздушна пушка све чешћа претња

11.04.2022. 11:27 11:55
Пише:
Фото: pixabay.com/ilustracija

Тинејџери од 13 и 15 година ухапшени су прошлог понедељка због сумње да су на Старом сајмишту на Новом Београдз из ваздушне пушке погодили у главу старицу. Недуго затим, на углу улица Гаврила Принципа и Коче Поповића, патрола Савског венца пронашла је 13-годишњег дечака, такође са ваздушном пушком, муницијом, као и са два ножа на расклапање и три мобилна телефона.

Само четири дана раније девојчица (16) рањена је у шаку хицем из ваздушне пушке испред Средње саобраћајне школе у Шумадијској улици у Новом Саду, а како смо писали мушкарац је пуцао с прозора околне зграде.

Пуцњаве и повреде из ваздушних пушака последњих година су све чешће на улицама широм Србије, а у само последњих две године више десетина људи повређено је из њих. Најчешће пуцачи су tinejyeri, што само по себи намеће питање - како деца долазе до овог оружја и ко и под којим условима сме да га поседује?

Генерални секретар Националне асоцијације за оружје Србије Душко Илић указује да су ваздушне пушке намењене, пре свега, стрељаштву. Из њега може пуцати чак и дете, али уз надзор родитеља, старатеља, инструктора или тренера. Ваздушно оружје може се користити на стрелишту, али и изван њега у безбедним условима, у неком заклону, где ће дијабола погодити брег или зид - каже Илић.


Цена од 12.000 до 27.000 динара

Ваздушна пушка је, судећи по огласима за продају, на високој цени. Мада је некада била на тржишту јефтина, последњих година и ово спортско оружје је усавршено, па се данас, судећи по огласима, продаје по цени од 12.000 динара до 27.000 динара. Има, наравно, и скупљих ваздушних пушака, а све зависи од опреме која се на њима уграђује.


Објашњава да постоје две врсте ваздушних пушака. Прва категорија, такозвана Ц, подразумева слободну набавку уз личну карту и обавезу пријављивања МУП у року од осам дана. Продавац издаје рачун, а особа која је купила мора бити пунолетна, јавља се МУП и добија потврду. Та особа је одговорна за оружје и она га може продати, али само уз потврду. Ове пушке имају брзину већу од 200 метара у секунди, већег су калибра - 5.5 милиметара и више, а морају да имају и силу зрна већу од 10.5 yula.

- Друга, Д категорија, је оружје које се набавља без одобрења и пријаве, то су пушке и пиштољи калибра 4.5 милиметара, али се у Србији и оне продају само пунолетнима. Проблем је што се код нас ове пушке могу купити на пијаци, бувљаку, интернету, за разлику од већих пушака које се продају само у легалним продавницама и које су прошле контролу - објашњава Илић.

- Није ми познато да је неко некада убијен из ваздушног оружја, али то је у теорији могуће, нарочито код пушки веће снаге и са крупнијом муницијом. Ваз-душно оружје може озбиљно да повреди, ако на пример некога упуцате у око или из мале близине, али у принципу углавном наноси лакше повреде, јер дијабола уђе свега неколико милиметара под кожу - наводи Илић. 

- Ваздушно оружје, његове делове и муницију према закону могу продавати само овлашћени продавци који имају одобрење за набавку оваквог оружја, а који су такође дужни да МУП доставе податке о сваком ваздушном оружју које су набавили ради продаје као и податке о купцу тог оружја у року од 15 дана од продаје - указују надлежни.

Надлежни истичу да се не може регистровати ваздушно оружје које није испитано - жигосано и обележно у складу са важећим прописима.

Закон прописује новчане од 5.000 до 150.000 динара, као прекршај, родитељима или старатељима малолетног лица које је набавило и држало ваздушно оружје супрото одредбама закона, ако је то последица њиховог пропуштања дужног надзора над малолетним лицем, а истом казном се кажњава и физичко лице које у року од осам дана од набавке ваздушног оружја исто не пријави надлежном органу. 

Такође, новчаном казном од 20.000 до 150.000 динара или казном затвора до 60 дана казниће се за прекршај физичко лице које ваздушно оружје не преноси испражњено од муниције, а новчаном казном од 100.000 до два милиона динара може се казнити за прекршај правно лице које прода ваздушно оружје лицу млађем од 18 година, затим овлашћени продавци који не доставе податке о ваздушном оружју набављеном ради продаје, односно уколико у року од 15 дана од продаје не доставе податке о продатом оружју и купцу оружја МУП. 

Ова регулатива се односи само на набавку и држање ваздушног оружја и указује на потребу да се продавци ове категорије оружја стриктно придржавају закона, те и да инспекцијске службе редовно врше контроле овлаш-ћених продаваца, односно мак-

симално сузбију могућност да се овакво оружје нађе у рукама лица која нису овлашћена за набавку и држање, поготово када су у питању деца. 

Правници указују да све то треба разликовати од кривичних дела која се могу извршити употребом ваздушног оружја. Па ће тако, примера ради, учинилац одговарати рецимо за тешку телесну повреду или неко друго дело против живота и тела уколико је иста нанета овом врстом оружја, односно за разбојништво или друго имовинско кривично дело уколико је за извршење истог користио ово оружје, што важи и за друга кривична дела у којима се ваздушно оружје евентуално може употребити.

Душко Илић указује да је неопходна едукација најмлађих у циљу превенције оваквих до-гађаја. Подсећа да су школе раније имале стрељачке секције и да се то сада стидљиво враћа. 

- Ипак, обзиром на то колико је оружја продато у нашој земљи, сматрамо да има мало оваквих инцидената - оцењује Илић.

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар