Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tema "Dnevnika": U kriminalnim obračunima stradaju i lepše polovine

29.08.2018. 09:07 09:24
Piše:
Foto: Uviđaj u Sremskoj Kamenici

Španska misica Olac Bilbao Gonzales (20) teško je povređena u nedavnom bombaškom napadu u naselju Galenika kada je eksplodirala bomba ispod automobila njenog prijatelja Strahinje Stojanović, koji je u tom trenutku izašao jer je zaboravio telefon.

Inače, Stojanović ima podebeo kriminalni dosije, a spominje se i da je u sukobu s Lukom Bojovićem. Kako su preneli mediji, on je nedavno izašao iz zatvora, a navode i da je svedočio u postupku koji se vodio zbog ubistva njegovog kuma Miloša Vidakovića i Nikole Bojovića. Naime, Miloš Vojnović, koji je priznao krivicu, ispričao je da je Stojanović bio poslat u Budvu 2013. godine da ubije Luku Đurovića, bliskog saradnika Luke Bojovića, ali se to nije dogodilo. Mogući motiv pokušaja ubistva je, kako se prepostavlja, njegova bliskost s klanom Šaranovića.

To nije jedinstven slučaj da pripadnice lepšeg pola – partnerke domaćih kriminalaca budu koleteralna šteta u kriminalnim obračunima. Španska misica je samo poslednja u nizu lepotica koje su stradale zbog bliskosti i veze s muškarcem iz kriminalnog podzemlja.

Novosađanka Teodora Kaćanski (30) platila je glavom vezu s Nenadom S. Ona je pre skoro dve godine upucana s pet metaka u sačekuši pripremljenoj za njenog dečka koji je odranije poznat policiji. Ubistvo se dogodilo kad su Teodora i Nenad došli yipom „rejny rover” ispred zgrade u kojoj su živeli, na uglu Vardarske ulice i Bulevara patrijarha Pavla na novosadskom Telepu. Nenad je parkirao yip, krenuo prema zgradi, a Teodora je sa suvozačkog mesta prešla na vozačko. Onda se iz žbunja s mračnog placa prekoputa njihove zgrade pojavio napadač i ispalio nekoliko hitaca u pravcu vozačkog sedišta, pri čemu nije mogao da vidi ko sedi za volanom jer su stakla na yipu zatamnjena.

Nesrećna devojka, teško ranjena, uspela je da izađe na suvozačka vrata i zatim je pokušala i da krene ka zgradi, ali se odmah srušila i tu ju je i zatekao Nenad koji je istrčao iz zgrade. Policija je sigurna u to da devojka nije bila meta napadača i da je najverovatnije stradala kao slučajna žrtva zbog zamene mesta u yipu i „previda” ubice, dok se verzija da je njeno ubistvo poslužilo kao upozorenje njenom momku smatra vrlo malo verovatnom.

O Nenadu kruže razne priče i uglavnom ga povezuju s poslovima s druge strane zakona, za razliku od Teodore, za koju postoje samo reči hvale.

Možda najpoznatija „slučajna žrtva” bila je Jasmina Opačić, supruga Nenada Opačića, nekadašnjeg vođe „veterničkog klana”. S izabranikom svog života Jasmina je ubijena 28. februara 2015. godine u Ulici braće Dronjak u Novom Sadu, posle proslave 22. godišnjice braka.

Opačić je došao na godišnji odmor iz sremskomitrovačkog zatvora, gde je izdržavao dugogodišnju kaznu kao jedan od vodećih ljudi organizacije „Firma” koja je povezivana s trgovinom drogom. Policija je utvrdila da ih je ubio Janoš Šnajder, zvani Pendula, koji je kasnije nađen mrtav u Češkoj.

Početkom juna 2014. na Ljubu Bogićevića ispred porodične kuće u Ledincima pucano je iz skrovišta u žbunju. Hici iz oružja s prigušivačem teško su ranili njegovog prijatelja Igora Ognjanovića iz Sremskih Karlovaca. Bogićević je tvrdio da ne može da pretpostavi šta bi mogao biti povod. Rekao je da se bavi prodajom automobila, a na pitanje, zbog čega se dovodi u vezu s trgovinom drogom i zašto je privođen u policijskoj akciji „Grom”, tvrdio je da nije hapšen već da je u njegovoj kući obavljen pretres, ali da ništa nije nađeno. Međutim, sedam meseci kasnije, odnosno 5. februara 2015. godine, u Sremskoj Kamenici je s 20 metaka izrešetan njegov „pasat”, a napadač je pobegao. Za volanom je u tom trenutku bila Bogićevićeva supruga, što napadač nije mogao videti zbog zatamnjenih stakala na automobilu. Ona, srećom, nije bila povređena, ali se veruje da je, u stvari, meta bio njen suprug.

Bojana Ristivojević, koja je bila u vezi s Dušanom Rosićem, pukom srećom je preživela eksploziju bombe koja je bila podmetnuta ispod njegovog yip „opel antara” 5. oktobra 2009. godine u centru Šapca. Na sreću, devojka je prošla samo s lakšim ogrebotinama, dok je Rosić od zadobijenih povreda odmah preminuo. Eksplozija je bila usmerena ka vozaču, tako da je leva strana vozila bila potpuno uništena, a desna gotovo netaknuta. Yip se posle eksplozije kretao još nekoliko metara, a onda je udario u drvo i metalni stub i zaustavio se. Od siline udarca ranjen je i jedan prolaznik, rekli su tada izvori iz policije.

Očevici pričaju da je nastradali Dušan Rosić s devojkom krenuo iz kafića „Abu Dabi” ka tržnom centru „Roda”, dvesta metara dalje. Pre nego što su ušli u yip, Rosić je razgovarao s prijateljima, a potom ušao u vozilo i krenuo ka „Rodi”. U trenutku kada je prelazio preko ležećeg policajca, eksplodirala je bomba postavljena ispod yipa. Očevici kažu da je automobil od siline eksplozije odbačen dvadesetak metara dalje, gde je udario u drvo i metalni stub. Vozač je prebačen u bolnicu, gde su lekari konstatovali smrt, dok su uspaničenu devojku iz smrskanog yipa izvukli Rosićevi prijatelji s kojima je on razgovarao pre nesreće.

Elena Mijatović bila je svedok ubistva pripadnika „surčinskog klana” Zvonka Plećića u restoranu „Knez”, u koga je pucao njen tadašnji dečko Andrija Drašković. Elena je na suđenju rekla da se ona sakrila ispod stola jer im je Plećić pretio smrću i potegao pištolj na njih. Drašković i njegov kum Aleksandar Golubović tvrdili su da su pucali u samoodbrani, a posle pucnjave cela ekipa, s Draškovićem na čelu, dala se u beg.

Poznata ličnost beogradskog podzemlja Rade Ćaldović Ćenta ubijen je u zasedi iz automatskog oružja 14. februara 1997. godine u svojim kolima blizu Kluba književnika u Beogradu. Uz njega je stradala i novinarka Maja Pavić, inače kuma Svetlane Cece Ražnatović, kao „kolateralna šteta”. Ubice su tada iz „heklera” s prigušivačem pucale na automobil u kojem su oni bili. Svedoka nije bilo, a istraga je utvrdila da su napadači bili sakriveni u bašti Kluba književnika, gde su čekali pogodan trenutak da napadnu. Na par su pucali kada je seo u automobil i startovao ga.


Nina Šobot dva puta izvukla živu glavu

Nina Šobota ranjena je u pucnjavi 2014. godine, kad je ubijen vođa navijača „Crvene zvezde” Velibor Dunjić. Devojka je bila pored njega u “be-em-veu” kada je napadač otvorio vatru. Nina Šobota je saslušana u Urgentnom centru pošto je bila povređena i tom prilikom izjavila da nije primetila kada im je napadač prišao, samo je čula pucavu i ništa više nije videla.

Ona je bila i u društvu Andrije Stanića kada je on ubijen 2008. godine. I tada je odmah nakon ubistva ispitana. Rekla je da je s ubijenim Andrijom bila na splavu i da su krenuli kući kada je na njega pucano. O ubistvu, napadaču i motivima ni tada ništa nije znala.


Jedan od slučajeva takozvane kolateralne štete bilo je ubistvo Jelene Đorđević 18. juna 1995. godine u beogradskom kafiću „Dambi”, u sportskom centru „Olimp” na Zvezdari. Devojka je sedela sa svojim momkom Goranom Marjanovićem, zvanim Goksi Bombaš. S njima su bili i prijatelji Miodrag Petrović, ali i bračni par Kovačević i njihovo dvoje dece od dve i pet godina. Maskirani napadači su upali u kafić i iz automatskog oružja ispalili nekoliko rafala prema njima. Marjanović i Jelena  Đorđević su teško ranjeni, devojka je preminula istog dana, a Marjanović nekoliko dana kasnije. Ranjeni su i Petrović i Kovačević, kao i njegova supruga, koja je ostala doživotni invalid. Inače, Jocić je zbog naručivanja ubistva Goksija Bombaša osuđen na 15 godina zatvora i kaznu izdržava.

Dragan Popović Dadilja, ubica Ranka Rubežića i poznati gangster, ubijen je 17. jula 1995. usred bela dana, na Topličinom vencu u Beogradu. Devojka koja je bila u društvu lakše je ranjena i uspela je da pobegne.

E. S. H.

Piše:
Pošaljite komentar