Tema Dnevnika: U kanalu DTD kod Luke Novi Sad uništena bomba iz 1999.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije uništili su bombu nađenu u kanalu Dunav-Tisa-Dunav kod “Luke Novi Sad”, saopštio je Centar za razminiranje Srbije.
Pretraga terena obavljena je u okviru projekta izgradnje i rekontrukcije Luke Novi Sad, koja obuhvata i radove u vodi. To je podrazumevalo i pretragu 42.000 kvadratnih metara terena i ispitivanje mogućeg prisustva podvodnih eksplozivnih ostataka rata.
Realizacija projekta za smanjenje rizika od eksplozivnih ostataka rata (EOR), za izgradnju i rekonstrukciju Luke Novi Sad, započeta je 17. septembra, uvođenjem u posao izvođača radova „Milenijum tim“ d.o.o. Beograd i trajala je mesec dana. Projekat je izrađen saglasno zahtevu DP “World“ Novi Sad, kao investitora radova.
Izvođač radova je tehničkim metodama utvrdio 21 anomaliju, nakon čega su ronioci identifikovali da jedna anomalija predstavlja eksplozivni ostatak rata i ona je uništena. Centar za razminiranje Srbije, međutim, nije u saopštenju naveo o kom ubojnim sredstvu je reč.
Vest o pronalasku zaostale bombe u Kanalu DTD poznavaoce prilika nije previše iznenadila s obzirom na to da se u blizini Luke Novi Sad nalazi Žeželjev most, koji je bio na meti NATO bombardera 1999. godine. Gađan je čak 12 puta. Neke avio-bombe su direktno pogađale most, a neke su padale i okolo. Most je srušen 26. aprila 1999. i najduže je odolevao NATO avijaciji, jer su prethodno u Novom Sadu porušeni i Varadinski most i Most slobode.
Zbog ovakve situacije, svaka gradnja na vodi u reonu Žeželjevog mosta se ponovo ispituje.
Evropska agencija za rekonstrukciju je još 2009. godine finansirala tehničko izviđanje na 11 lokacija na Dunavu i Savi, da bi dve godine kasnije počelo uklanjanje neeksplodiranih sredstava u luci Prahovo. Radovi su trajali do marta 2013. godine, ali zbog nedostatka novca projekat nije završen.
Po najnovijem izveštaju Centra za razminiranje Srbije o minskoj situaciji od bombardovanja naše zemlje 1999. godine, neeksplodirane avionske bombe – rakete nalaze se i u Savi i u Dunavu (Most Bogojevo – Erdut, Most Bačka Palanka – Ilok, Novi Sad 1 – uzvodno od Mosta slobode, Novi Sad 2 – nizvodno od železničkog mosta, Luka Pančevo, dalekovod Ritopek – Ivanovo, Most Smederevo – Kovin, Luka Prahovo, Šabac, Obrenovac 1 – u blizini termoelektrane, Obrenovac 2 – u blizini fabrike u Bariču).
Sumnja se da se u Savi na području sela Jamena nalaze improvizovane minske naprave zaostale iz perioda sukoba 1991–1995. godine.
Nisu samo problem zaostale bombe koje je posejala NATO avijacija. Pojedinci koji pronađu bombe prilikom rušenja starih kuća ili na njivama, bacaju ih u Dunav ili delove ostave kraj kontejnera. Kad se reka povuče, ljudi često zovu policiju.
Mnogi ljudi, kada reše da se otarase bombi, valjda misle da je najbezbednije ako one završe u vodi. Međutim, i ako ih zaukaju jako, kada se voda povuče, one se nađu uz obalu, ukazuju u policiji.
Dunav je naročito pun projektila i bombi kod naselja Sadovi u Petrovaradinu. Po jednoj verziji, posle Drugog svetskog rata, prilikom čišćenja grada od tog opasnog oružja, sve se odvlačilo na tu, tada nenaseljenu lokaciju, a potom zatrpavalo peskom.
Prilikom spiranja desne obale, projektili su počeli da se pojavljuju. Nadležni s vremena na vreme, uz propisane mere obezbeđenja, uništavaju na Sadovima zaplenjena minsko-eskplozivna sredstva.
M. Bozokin