Tema „DNEVNIKA”: Teške posledice nestručne upotrebe pirotehnike
Trinaestogodišnji dečak M. S. teško je povređen u Loznici, kada mu je prilikom igre eksplodirala petarda u ruci. Dečak je preksinoć primljen u bolnicu s povredama ruke i šake, kao i opekotinama na desnoj ruci. Iako su lekari pokušali sve da mu sačuvaju ruku, nesrećni dečak je ostao bez dva prsta na desnoj šaci, prenose mediji.
Posledice naizgled bezazlenog igranja petardama i pirotehnikom mogu biti nesagledive. Njihovo neoprezno korišćenje može zauvek promeniti nečiji život.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je predložilo izmene i dopune Zakona o javnom redu i miru koje podrazumevaju znatno strože kazne. Tako će ubuduće kazna za upotrebu pirotehničkih sredstava, umesto dosadašnjih od 10.000 do 50.000 dinara, biti od 50.000 do 100.000.
Kada je reč o maloletnicima, za njih će odgovornost snositi roditelji, odnosno staratelji ili usvojitelji, koji će plaćati kaznu ili će obavljati društveno koristan radod 40 do 120 sati. Dakle, novogodišnja pirotehnička euforija mogla bi mnoge papreno koštati da bi konačno izostale teške povrede mališana usled korišćenja petardi, topovskih udara, vatrometa ili drugih opasnih naprava.
Podsećamo, Ministarstvo unutrašnjih poslova u osnovnim školama sprovodi projekat „Petarde nisu igračke”, u okviru kojeg učenike edukuje i upoznaje sa svim posledicama korišćenja pirotehničkih sredstava. Upotreba petardi je najčešća pred novogodišnje i božićne praznike, a nepropisnim rukovanjem prouzrokuje se najveći broj povreda tokom prazničnih dana. Uglavnom stradaju šake, oči, lice, a neretko dolazi i do oštećenja sluha. Lečenje lakših povreda traje mesecima, onih ozbiljnijih i godinama, dok bi se o traumama tek moglo govoriti.
Statistički gledano, najčešće se povređuju deca između pet i sedam godina, a adolescenti od četrnaest do osamnaest godina postaju invalidi, zbog povreda zadobijenih usled korišćenja pirotehničkih sredstava.
Od nekih težih slučajeva koje pamte lekari Dečje bolnice u Tiršovoj u Beogradu je slučaj trinaestogodišnjeg dečaka koji je zbog prerane eksplozije više petardi izgubio četiri prsta desne šake, što je ozbiljan trajni invaliditet.
Devetogodišnjem dečaku iz Bora je petarda pre dve godine eksplodirala u ruci i nanela mu teške povrede. Kako je tada ispričala dečakova majka, petardu je našao na ulici, a upaljač mu je dao neko od dece s kojom se igrao ispred zgrade.
Najmlađi pacijent je beba od devet meseci, koja je zbog nepažnje starijeg brata zadobila lakše opekotine od eksplozije petarde u svojoj blizini.
Narčito je opasno kada se petarde stavljaju u staklene flaše ili tegle, koje se pri detonaciji rasprše na sve strane i mogu izazvati ozbiljne povrede.
Tokom novogodišnjih praznika, kada se najviše koriste pirotehnička sredstva, nažalost, stradaju i kućni ljubimci. Svake godine od srčanog udara strada 5.000 kućnih ljubimaca. Osim što taj vid zabave može dovesti do ozbiljnih povreda, može i da uznemiri, kako ljude, tako i životinje, i dovede do srčanog udara.
Građani koji kupuju pirotehnička sredstva trebalo bi to da rade isključivo u ovlašćenim prodavnicama jer to garantuje veću bezbednost. Prodavac je dužan da upozna kupca s načinom primene određenog pirotehničkog sredstva koji je napisan na deklaraciji, ali i s rokom trajanja, što dodatno povećava bezbednost.
Maloletnici, odnosno lica starosti do 18 godina, ne mogu kupovati pirotehnička sredstva i prodavac je dužan da obavi neophodnu kontrolu i upozna takvu osobu s tim da ne može da kupi pirotehničko sredstvo.
Najveći problem pravi kupovina priotehnike na pijacama i uličnim tezgama. Kako nam pojašljavaju prodavci pirotehničkih sredstava, problem je u tome što je to uglavnom pirotehnika s isteklim rokom trajanja, koja je čuvana u neodgovarajućim uslovima. Petarde nakon paljenja fitilja u roku od tri do pet sekundi eksplodiraju, a ukoliko nisu čuvane na odgovarajući način, ukoliko im je istekao rok trajanja, mogu eksplodirati bukvalno posle jedne sekunde. To je i najveći problem kupovine pirotehnike na neodgovarajućim mestima.
Najbolja preventiva je nekorišćenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava jer praznici se mogu proslaviti i na drugačiji, lepši i prijatniji način.
D. Nikolić