TEMA „DNEVNIKA”: SKANDALOZNA OTKRIĆA CARINIKA Lobanje, šape, kože..., ali i OVO
Da se carinski službenici zajedno s ostalim graničnim službama suočavaju s krijumčarima zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta i da nastoje da svojim delovanjem doprinese njihovom očuvanju pokazao je slučaj od pre nedelju dana, kada su na graničnom prelazu Preševo otkrili devet lobanja i šest koža zaštićenih vrsta divokoze i vuka.
Carinici su zajedno sa policijom, u praznom kamionu stranih registarskih oznaka ispod i iza sedišta u kabini pronašli pakete sa ukupno devet životinjskih lobanja: sedam sa rogovima divokoze i dve lobanje vuka, kao i šest nedorađenih koža, od kojih četiri pripadaju divokozama, a dve su vučje.
To nije prvi put da srpski carinici staju na put krijumčarima zaštićenih vrsta, a predmet zaplena su često mrtvi primerci divljih vrsta, njihovi delovi, derivati i proizvodi.
Još uvek se prepričava događaj kada su carinici na aerodromu „Nikola Tesla” zaplenili prepariranu glavu zaštićene vrste vuka koju je pokušao da bez odgovarajućih dozvola u našu zemlju unese ruski državljanin koji je doputovao letom iz Moskve.
Iz Uprave carina podsećaju da je za prekogranični promet divljih ugroženih i zaštićenih vrsta, kao i njihovih derivata (kože, krzna, rogova, kandži i ostalih trofeja i suvenira), pored uobičajene dokumentacije neophodna i posebna dozvola.
Interesantan je i slučaj kada su carinici otkrili dva krzna afričkog leoparda kod državljanina Crne Gore koji je u Beograd doputovao iz Nigerije preko Frankfurta. Vrednost pomenutog krzna procenjena je na oko 5.000 evra.
Na graničnom prelazu Vatin, pre nekoliko godina, zaplenjeni su trofejni rogovi zaštićene vrste srndaća. Prekršaj je otkriven u kombiju rumunskih registarskih oznaka, kojim je upravljao srpski državljanin. On je rekao da vozi polovnu ugaonu garnituru, peć, radijator i lični prtljag. Međutim, carinici su među prijavljenim pokućstvom pronašli i trofejne rogove srndaća, za koje se ispostavilo da, po nacionalnom zakonodavstvu, pripadaju zaštićenoj vrsti.
Sličan slučaj otkriven je na aerodromu „Nikola Tesla” kada je u prtljagu putnika koji je doputovao iz Istanbula otkrivena preparirana glava iste vrste srndaća. Putnik koji se tada našao u prekršaju je izjavio da je trofej doneo iz inostranstva jer mu je bilo lakše da ga tamo nabavi, uz to i po nižoj ceni.
Carinici su više puta pronalazili flaše egzotičnog azijskog napitka sa zaštićenom vrstom azijske vodene zmije koja drži škorpiju u čeljustima. Isti napitak je jednom prilikom pronađen je i u prtljagu dvojice Rumljana koji su se vraćali s turističkog putovanja iz Kambodže, gde su navodno na lokalnoj pijaci kupili te „suvenire”. U azijskim zemljama to piće služi kao afrodizijak, a koristi se i za ublažavanje reumatskih tegoba.
Na šta su sve krijumčari spremni pokazuje i slučaj kada su carinici u pošiljci koja je u Poštu Beograda stigla iz Amerike pronašli preparirane delove tela američkog aligatora. Glavna područja iz kojih se divlje vrste uzimaju iz prirode i kojim se snabdeva svetsko ilegalno tržište divljim vrstama jesu podsaharska Afrika, Južna Amerika i jugoistočna Azija, a naša zemlja se nalazi na takvom geografskom položaju da predstavlja jednu od najfrekventnijih ruta za promet robe u ovom delu Evrope. Osim što je tranzitna država preko koje se krijumčare ugrožene divlje vrste iz celog sveta namenjene krajnjim kupcima na crnom tržištu u Evropskoj uniji, u poslednjih nekoliko godina Srbija je i država konačnog odredišta za krijumčarene primerke ugroženih divljih vrsta.
D. Nikolić