Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA DNEVNIKA Ovako se živi u zatvorima u Srbiji, a ko su najčešći „stanovnici“

10.12.2023. 14:25 14:34
Piše:
Foto: pixabay.com

Ušuškani u svoje živote, crne hronike u medijima i na portalima čitamo samo do pola: tačnije, do tačke u kojoj neko ko je izvršio krivično delo izađe pred sudiju. “Šta je dalje bilo” građani mogu da pročitaju, vide ili čuju samo ako su u pitanju poznate ličnosti kriminalnog ili nekog drugog miljea, ili je krivično delo toliko strašno da izaziva stalnu pažnju javnosti.

Međutim, interesovanje čak i za te slučajeve prestaje kod zidina kazneno-popravnih zavoda. A trebalo bi da nas se tiče i „šta je dalje bilo”, jer su, prema studiji Instituta za kriminološka istra- živanja, čak 80 posto zatvorenika povratnici. Ljuta javnost kriminalcima svih vrsta obično želi sve najgore, zamišljajući njihov boravak negde između podrumskih tamnica s pacovima i uslova u američkim filmovima

U stvarnosti, situacija se prilično razlikuje, barem u Srbiji, a evo i zašto. Prema istraživanju o načinu života u zatvoru, koje je obuhvatilo više od 700 zatvorenika u KPZ Sremska Mitrovica, KPZ Požarevac – Zabela, KPZ Niš, KPZ Beograd i KPZ za žene Požarevac, prosečni njihov stanovnik  je Srbin, star između 30 i 39 godina, koji, kad nije u zatvoru, živi u gradu, ima srpski pasoš (ako mu nije oduzet), oženjen je i ima decu, kao i diplomu srednje škole. Tako da ispada da je prosečan stanovnik zatvora zapravo kopija prosečnog stanovnika Srbije.

Pa šta ih je dovelo u KPZ? Droga, kaže nam dr Milena Milićević iz Instituta za kriminološka istraživanja koja radi na velikom PrisonLIFE projektu, čiji je ovaj izveštaj mali deo.

- Skoro trećina zatvorenika (28,6 posto) služi kaznu zbog neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga. Slede razbojništvo (13,8%), teška krađa (11,8%), teško ubistvo (10,6%) i ubistvo, što ukupno dođe više od 70% svih dela zbog kojih se ispitanici nalaze na izdržavanju kazne zatvora. Interesantno je da osuđenih za krađu ima samo tri procenta, a za nasilje u porodici između 1 i 2%  – kaže dr Milićević.

U proseku, u zatvoru su sedam godina i osam meseci, s tim da najveći broj provede iza rešetaka između 3 i 5 godina, a najmanje do jedne godine zatvora. Da vole da se vraćaju u staro gnezdo, pokazuje i činjenica da je više od polovine ispitanika već izdržavalo kaznu zatvora, a skoro 70 posto ranije je osuđivano (u bilo kojoj težini). Jedan od njih ranije je osuđen neverovatnih 36 puta. Nažalost, podaci kažu i da im je od malena zakucana sudbina: svakom petom ispitaniku bila je izrečena neka vaspitna mera, a skoro 10% ispitanika je prethodno izdržalo i kaznu maloletničkog zatvora.

Bah, koliko statistike. A čemu to služi?

Ograničenja, disciplina i kažnjavanje su važan segment gotovo svih sistema izvršenja krivičnih sankcija i nužno su povezani sa mnogim aspektima života u zavodu. Ipak, poenta zatvora nije samo kažnjavanje za počinjeno nedelo, već i obučavanje za pokušaj uklapanja u društvo onog trenutka kad se zatvorska kapija zatvori iza njih, kako bismo makar malo poboljšali onu tužnu povratničku statistiku. Međutim, upravo tu nailazimo na problem.


U proseku leže zbog, pet krivičnih dela

Više od trećine osuđenika leži u srpskim zatvorima zbog nekoliko počinjenih dela, u proseku pet. Ako je za neku utehu, preko polovine njih nije počinilo nasilje pri izvršenju krivičnog dela.


- Rezultati istraživanja pokazuju da je ukupna procena kvaliteta zatvorskog života na skali od 1 do 10 prilično niska: skoro polovina ispitanika ocenila je ukupan kvalitet zatvorskog života najnižim ocenama: 1 (16,6%), 2 (12,6%) i 3 (16,1%). Prosečna ocena ukupnog kvaliteta zatvorskog života iznosi 4,41 na skali od 1 do 10 – kaže dr Milena Milićević, uz napomenu da je najniža prosečna ocena ukupnog kvaliteta zatvorskog života zabeležena u KPZ za žene u Požarevcu (3,51), dok je najviša prosečna ocena zabeležena u KPZ u Beogradu (5,39).

E sad, čime su to „konzumenti” boravka iza rešetaka nezadovoljni? Kažu: profesionalizmom!? A to vam je, u stvari, uvažavanje osuđenika kao pojedinaca, bolja organizacija, doslednost i pravičnost u postupanju prema osuđenicima. Uz to, kao što znaju šta ne valja, osuđenici znaju i šta im treba.

Na pitanje na koji način bi kvalitet života u zatvoru mogao da se poboljša, najveći deo njih (55,1%) naveo je bolju pripremu za otpust, odnosno bogatiji sadržaj i više vremena za aktivnosti u slobodno vreme, a da nije šetanje ukrug po betonskom dvorištu. Intenzivniji kontakt sa porodicom želi više od trećine zatvorenika, a to se posebno odnosi na žene.

Kako se to ostvaruje? U gorepomenutoj Mitrovici jedan od projekata je rad osuđenika u azilu za pse, u Zabeli – rad u plastenicima i staklenicima, uzgoj cveća i prav- ljenje nameštaja od drveta. Za one koji nisu završili školu, tu su kursevi ili prekvali- fikacija. Naravno, logično se postavlja pitanje čemu sve to „tetošenje” ako su se već ogrešili o zakon, neki i debelo?

Pa, realno, naravno da se ne mašta o skandinavskim zatvorima-hotelima, ali stručnjaci kažu treba učiniti sve što se realno može u pravcu ostvarenja one važne uloge kazneno-popravnih zavoda: da počinioci krivičnih dela, kada jednom izađu na slobodu, na njoj i ostanu.

Ivana Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar
IZ GRČKOG ZATVORA PUŠTENO 20 NAVIJAČA DINAMA U pritvoru bili od avgusta, evo i zbog čega

IZ GRČKOG ZATVORA PUŠTENO 20 NAVIJAČA DINAMA U pritvoru bili od avgusta, evo i zbog čega

08.12.2023. 12:49 13:27
IZA REŠETAKA ZBOG PRIMANJA MITA OD 10.000 EVRA Bivši direktor JP „Infrastrukture železnice” osuđen na godinu dana zatvora

IZA REŠETAKA ZBOG PRIMANJA MITA OD 10.000 EVRA Bivši direktor JP „Infrastrukture železnice” osuđen na godinu dana zatvora

07.12.2023. 14:21 14:28
U srpskim zatvorima NAJVIŠE OSUĐENIKA SLUŽI KAZNU ZBOG DROGE, čak 28 odsto iza rešetaka ZBOG OVOGA

U srpskim zatvorima NAJVIŠE OSUĐENIKA SLUŽI KAZNU ZBOG DROGE, čak 28 odsto iza rešetaka ZBOG OVOGA

16.07.2023. 10:38 10:40